Co przywozicie z Węgier?
#81
dzięki za info o Turo Rudi Uśmiech
Odpowiedz
#82
Ja zjadłem tylko kilkanaście batoników, bo tylko raz byłem na Węgrzech (majówka) i już się od nich uzależniłem Język A teraz na głodzie jestem ;(
Odpowiedz
#83
Zawsze przyworzę przepyszną papryczę i ogóreczki kiszone nadziewane równie przepyszną, kiszoną kapustką Uśmiech POLECAM!!!

Papryczka wprawdzie ostra, ale z kiszoną kapustką stanowi wspaniałą przekąskę do wódeczki Oczko ......oj, wspominam wtedy smaki i uroki madziarskiego urplou Uśmiech
Odpowiedz
#84
Będąc na Węgrzech zauważyłem, że wszędzie sprzedawane jest pieczywo pszenne które w dotyku przypomina watę natomiast ciężko trafić na pieczywo ciemne. Jak po węgiersku nazywa się pieczywo ciemne typy graham lub z mąki żytniej lub mieszanej ?
Odpowiedz
#85
Cytat:Jak po węgiersku nazywa się pieczywo ciemne typy graham lub z mąki żytniej lub mieszanej ?
barna kenyér, félbarna kenyér, rozskenyér
Odpowiedz
#86
A ten pszenny to feher kenyer - biały. (tak?). Mi odpowiada.
Odpowiedz
#87
(17-07-2013, 20:22)gryfus napisał(a): Będąc na Węgrzech zauważyłem, że wszędzie sprzedawane jest pieczywo pszenne które w dotyku przypomina watę natomiast ciężko trafić na pieczywo ciemne. Jak po węgiersku nazywa się pieczywo ciemne typy graham lub z mąki żytniej lub mieszanej ?

Najbardziej popularnym pieczywem jest pieczywo pszenne.
Fehér kenyér chleb biały produkowany jest wyłącznie z mąki pszennej, która stanowi 80% wagi chleba - pozostałe części to dodatki.
Obok klasycznego chleba białego może być też chleb biały z dodatkiem płatków ziemniaczanych (tzw. krumplis kenyér), lub kukurydzy (kukoricás kenyér). Chleb "ziemniaczany" jak i "kukurydziany" ma przedłużona trwałość pierwszy do 48 godzin drugi do 72 godzin.

Innym rodzajem chleba jest chleb półbrązowy (félbarna kenyér). Powstanie tego chleba związane jest z próbą zmiany nawyków żywieniowych bratanków. Strasznie trudno było ich namówić na spożywanie chleba żytniego stąd ten wynalazek. Chleb półbrązowy zawiera 85% mąki "półbiałej" pszennej i 15 % jasnej mąki żytniej.

Chleb "żytniawy" (rozsos kenyér) zawiera 15% mąki żytniej.

Chleb żytni (rozskenyér) - to chleb, który zawiera ponad 40% mąki żytniej. Według receptur węgierskich chleb żytni może występować w wielu odmianach i kolorach. Ciemny kolor pieczywa nie gwarantuje, że zawiera ono dużo mąki żytniej. Ciasto na chleb mogło być barwione słodem. Jednak ten fakt powinien być zaznaczony na opakowaniu.

Jest jeszcze chleb z mąki z pełnego przemiału (magas/teljes kiőrlésű lisztet tartalmazó kenyér) i chleb typu Graham (graham kenyér). Oba chleby produkowane są z razowej mąki pszennej różniącej się grubością przemiału.
Odpowiedz
#88
Najlepsza jest klasyka,Węgrzy nie są zbyt mocni w pieczywie innego rodzaju. Feher kenyer znakomicie smakuje ze smalcem z mangalicy,kaczym lub gęsim.Do tego cebula pokrojona w piórka i paski papryki,do popicia proponuję kiralyleanyk'ę lub leanyk'ę,wytrawne harslevelu.Chleb z Węgier zawsze jest na liście moich zakupów kiedy wracam do Polski.Z innych przysmaków,niestety można spozyć je tylko na miejscu to langos,najlepszy jest z pastą czosnkową,gęstą śmietaną i potartym serem typu trapistów(Węgrzy potrafią wytwarzać wspaniałe sery),a drugi to kurtos posypany mielonymi orzechami laskowymi.
Odpowiedz
#89
piwo smakowe Borsodi/Soproni, kiszonki z ogórków, papryki, kapusty, śliwek, wino Muskotaly i Merlot,
Odpowiedz
#90
Właśnie jestem w Hajduboszormeny, byłem w Tesco. Chciałem kupić te papryczki nadziewane kapustą kiszoną, ale nie wiem jak ona wygląda, na jakim dziale ją szukać. Mógłby ktoś podpowiedzieć albo najlepiej wrzucić zdjęcie jak ona wygląda?
Odpowiedz


Podobne wątki&hellip
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Mandat z Węgier - brak numeru konta camel7771 5 2,167 06-12-2021, 10:50
Ostatni post: ex-komar
  Rejestracja motocykla z Węgier JanosikETZ 6 11,561 28-04-2019, 19:57
Ostatni post: JanosikETZ
  Wypadek na terenie Węgier agatob80 1 1,637 04-01-2019, 9:07
Ostatni post: Sztasek
  Mandat z Węgier Smialek 27 49,609 10-09-2017, 19:48
Ostatni post: tuti
  Pieniądze z Węgier do Polski kolina 4 4,542 29-12-2015, 14:39
Ostatni post: kolina



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 8 gości