Czy wiesz, że...
(21-12-2013, 9:42)Sztasek napisał(a): Na Węgrzech jest tylko jedno Lengyel - wioska w okręgu Tolna,
Są dwie legendy odnośnie pochodzenia nazwy wioski Lengyel:
- prawdopodobnie pośród pierwszych osadników były osoby polskiego pochodzenia. Istnieją zapiski dotyczące nazwy wioski z okresu panowania króla św. Stefana, założyciela państwa Węgierskiego (Szent István király, a magyar állam alapítója), wówczas w tej to okolicy pojawili się polscy osadnicy.
- nazwa związana jest z osobą Legyeli Sztojan... jest notatka sporządzona w 1722 roku z wpisem "pochodzący z Polski Lengyeli Sztojan" (Lengyelből elszármazott „Lengyeli Sztoján).
Odpowiedz
24 stycznia 1458 r. królem Węgier został Maciej Korwin?
Odpowiedz
" W słynnej rzeźbie Berniniego zdobiącej fontannę Czterech Rzek na Piazza Navona to właśnie Dunaj uosabia Europę - obok afrykańskiego Nilu, azjatyckiego Gangesu i amerykańskiej La Platy" (Norman Davies - Europa)
Odpowiedz
Pirwszy na świecie silnik turbośmigłowy w 1939 zbudował György Jendrassik - Jendrassik Cs-1 w zakladach Ganz w budapeszcie miały być zabudowane na dwusilnikowym bombowcu Varga RMI-1 X / H.
Silnik mozna oglądac w Muzeum Techniki w Budapeszcie.
Odpowiedz
Spotkałam się z informacją, że w Jeziorze Palatinus znajduje się podwodne muzeum nurkowania. Ciekawe jak to wygląda? Może ktoś z Was wie coś wiecej na ten temat.
Odpowiedz
(31-01-2014, 10:35)Aattaa napisał(a): Spotkałam się z informacją, że w Jeziorze Palatinus znajduje się podwodne muzeum nurkowania. Ciekawe jak to wygląda? Może ktoś z Was wie coś wiecej na ten temat.
Jezior Palatinus, 30 ha powierzchni, należy do najczystszych na Węgrzech, ok. 40 km od Budapesztu.
INFO TUTAJ _HU
Odpowiedz
Obejrzałam stronę (tłumacz google), ale nie znalazłam nic o muzeum.
Odpowiedz
muzeum nurkowania = búvármúzeum Oczko Aattaa, kliknij w info
Odpowiedz
[Obrazek: Wegry_III.jpg]

Przygotowywany jest wyjazd do Budapesztu na Święto Narodowe Węgier – 15 marca - dzień upamiętniający wybuch rewolucji węgierskiej lat 1848 i 1849.
Odpowiedz
Przepraszam, nie skorzystam. Moim zdaniem te „wielkie wyjazdy” niewiele mają wspólnego z przyjaźnią między narodami, z „Polak Węgier” czy „lengyel magyar”. Ja pojadę we wrześniu, na całkiem prywatny mały wyjazd.
Odpowiedz


Podobne wątki&hellip
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Budzińskie czy Budańskie? Waldek 7 6,140 09-09-2012, 21:34
Ostatni post: moziba
  Budapesztańska czy Budapeszteńska Nadályi gróf 2 4,100 02-05-2012, 23:46
Ostatni post: fvg



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 4 gości