Czy wiesz, że...
A i kury swój rozum mają... gdy - przed ok. 50 laty, zresztą i teraz też tak się je wabi - na wiejskim podwórku moi dziadkowie je karmili, to wołanie było: cip, cip, cip... i kurki biegły. Na Węgrzech to nie przechodzi, tamtejsze kury na typ odgłosu wołania nie reagują Zdziwiony ... ale jak się cipnie > pi, pi, pi... to zlatują się do wołającego...Szeroki uśmiech
Odpowiedz
jest takie słowo w jezyku węgierskim egyenes wg słownika znaczy prosto
ale radziłbym go nie uzywac bo w popularnej mowie znaczy spierd............
Odpowiedz
a buty to cipő tez smiesznie
Odpowiedz
(04-03-2014, 15:30)SKORPIONFH napisał(a): jest takie słowo w jezyku węgierskim egyenes wg słownika znaczy prosto
ale radziłbym go nie uzywac bo w popularnej mowie znaczy spierd............
egyanes=prosto(a)(e)... dobrze wiesz
a ta "rada" w drugim rzędzie bez sensu Oczko
Odpowiedz
(04-03-2014, 18:03)Sztasek napisał(a):
(04-03-2014, 15:30)SKORPIONFH napisał(a): jest takie słowo w jezyku węgierskim egyenes wg słownika znaczy prosto
ale radziłbym go nie uzywac bo w popularnej mowie znaczy spierd............
egyanes=prosto(a)(e)... dobrze wiesz
a ta "rada" w drugim rzędzie bez sensu Oczko

witam ma sen bo nie wspomnałem o przygodzie jak tłumaczyłem gosciowi jak ma dojść do KELETI i uzyłem własnie tego słowa
Odpowiedz
(04-03-2014, 20:01)SKORPIONFH napisał(a): tłumaczyłem gosciowi jak ma dojść do KELETI i...
można i tak wytłumaczyć Zmieszany "Keleti? ... Jó, menjen egyenesen illetve egyenes az út arra fele..."
Odpowiedz
i masz racje tylko ze teraz to i ja jestem madry chciałem dokładnie odpowiedziec tak jak po polsku PROSTO A POTEM W LEWO a wyszło jak wyszło
Odpowiedz
Popielec, 40-to dniowy post, święta wielkanocne.
Środa popielcowa i Wielkanoc to ruchome święta kościelne. Uzależnione są od pozycji słońca, czyli dnia gdy słońce jest w zenicie nad równikiem i wiosną przypadającego na 21 marca oraz powiązanej z nim pierwszej pełni księżyca występującej po 21 marca. Tego roku pełnia wypada na 14. kwietnia. Pierwsza niedziela po pełni jest niedzielą wielkanocną. Odliczjąc od pełni, czyli od 14 kwietnia owe 40 dni, otrzymamy dzień środy popielcowej... jasne jak słońce...
Środa popielcowa na Węgrzech to hamvazószerda, funkcjonuje też w tradycjach ludowych jako: szárazszerda, böjtfőszerda, aszalószerda.
Odpowiedz
patronem Akademii Medycznej w Budapeszcie, jest węgierski położnik Ignác Semmelweis, który uważany jest za pioniera antyseptyki?
Odpowiedz
Géza Ottlik (ur. 9 maja 1912 w Budapeszcie, zm. 9 października 1990 w Budapeszcie) – węgierski pisarz, tłumacz literatury oraz teoretyk brydża.
Napisał m. in. powieść - Szkoła na granicy, uważaną (tak określono w zapowiedzi nowego wydania w Kanonie Nowym)za najlepsza powieść węgierską XX wieku.
Jest współautorem książki Adventures in Card Play, powszechnie uznawanej za najlepszą książkę o rozgrywce
w brydżu.
Odpowiedz


Podobne wątki&hellip
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Budzińskie czy Budańskie? Waldek 7 6,130 09-09-2012, 21:34
Ostatni post: moziba
  Budapesztańska czy Budapeszteńska Nadályi gróf 2 4,096 02-05-2012, 23:46
Ostatni post: fvg



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 6 gości