Czy wiesz, że...
(09-01-2023, 11:10)blackgrzywa napisał(a): Wracając do ciekawostek...

czy wiecie, że mama z dzieckiem po węgiersku to BABA-MAMA?
(...)Przypadkiem odkryłem to w jednym z węgierskich muzeów  Oczko

Według mnie zbitek słów stworzony na usługi wszechobecnego marketingu, nowo mowa.
Z drugiej strony dla dużej grupy naszej planety dość czytelny przekaz.

W Budapeszcie jest organizowanych wiele imprez z tą nazwą, min.: targi BABA MAMA Expo.
W tym roku planowane są w hali sportowej Budapest Sportaréna w dniach 24-26 listopada.
Oto jak organizator reklamuje swoją imprezę:
"Planujesz dziecko, spodziewasz się dziecka lub pojawił się już nowy członek rodziny? Dołącz do nas na największym w kraju wydarzeniu dla matek-dzieci 24-26 LISTOPADA 2023 r. gdzie oprócz najnowszych produktów dla niemowląt i kobiet w ciąży od ponad 150 wystawców można również wzbogacić się o profesjonalne doradztwo i niezapomniane przeżycia!"
Odpowiedz
Z cyklu "ciekawostka świeża, ale z brodą":
Na ukończonym już odcinku dwupasmowej drogi nr 37 (Szerencs - Gesztely) można sobie posłuchać muzyczki spod samochodu. Trzeba jechać w kierunku Tokaju. Niestety nie rozpoznałem utworu - zadanie dla bardziej muzykalnych.
Odpowiedz
(11-01-2023, 21:45)oldman58 napisał(a): Z cyklu "ciekawostka świeża, ale z brodą":
Na ukończonym już odcinku dwupasmowej drogi nr 37 (Szerencs - Gesztely) można sobie posłuchać muzyczki spod samochodu.(...)

Masz na myśli ten "kawałek"?

Odpowiedz
Tak, to jest ten "kawałek" i to miejsce.
Ciekawostka jest z brodą, bo dużo wcześniej w innym miejscu (bardziej na południu) też natknąłem się na odcinek z "muzyczką".
Odpowiedz
(11-01-2023, 23:50)oldman58 napisał(a): (...)Ciekawostka jest z brodą, bo dużo wcześniej w innym miejscu (bardziej na południu) też natknąłem się na odcinek z "muzyczką".

Piszesz o pierwszym odcinku muzycznej drogi.  Został on wykonany na drodze krajowej nr 67. Jest to około 500 metrowy odcinek drogi na 59 kilometrze (jadąc od Balatonu w kierunku Koposváru -  pomiędzy Mernyeszentmiklós i Mernye). Zalecana prędkość pojazdu to 80 km/h. Droga "gra" utwór zespołu Republik pt. Droga 67. 

Oto jak wygląda przejazd tym kawałkiem:
Odpowiedz
(12-01-2023, 1:38)Waldek napisał(a): (...) Droga "gra" utwór zespołu Republik pt. Droga 67. 

I jeszcze oryginalny utwór Republik - droga 67.

Odpowiedz
... Franjo Ksaver Kuhač, niem. Franz Xaver Koch – chorwacki etnograf muzyczny sformułował kontrowersyjną tezę o chorwackim pochodzeniu Josepha Haydna oraz Ferenca Liszta
Odpowiedz
... Pierwsze Mistrzostwa świata w tenisie stołowym odbyły się w dniach 6–11 grudnia 1926 roku w Londynie. Zawody zostały zdominowane przez reprezentantów Węgier, którzy zwyciężyli we wszystkich konkurencjach - 5 złotych medali.
Odpowiedz
Czy wiesz że...T-54 miażdżyły powstanie na Węgrzech w 1956 roku. Teraz Rosjanie przerzucają stare czołgi na front na Ukrainie.

https://wpolityce.pl/swiat/639405-t-54-m...na-ukraine
Odpowiedz
Węgrzy powinni podesłać Rosjanom trochę swoję broni z muzeów, byłby ładny prezent na zbliżającą się za trzy lata rocznicę
Odpowiedz


Podobne wątki&hellip
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Budzińskie czy Budańskie? Waldek 7 6,108 09-09-2012, 21:34
Ostatni post: moziba
  Budapesztańska czy Budapeszteńska Nadályi gróf 2 4,074 02-05-2012, 23:46
Ostatni post: fvg



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 5 gości