Czy wiesz, że...
- ... Co trzeci poseł na Węgrzech mówił po polsku
https://www.youtube.com/watch?v=ck34HeKIQVs
Odpowiedz
(23-07-2023, 20:33)rwmagyar napisał(a): - ... Co trzeci poseł na Węgrzech mówił po polsku
https://www.youtube.com/watch?v=ck34HeKIQVs 

Jak to w spiewają w piosence: Ale to już było i nie wróci więcej...

W zeszłym roku sprawdzono umiejętności językowe węgierskich posłów wybranych do Parlamentu w zeszłym roku.


Autorzy artykułu przeanalizowali umiejętności językowe, które wpisali w swoim profilu  posłowie wybrani w kwietniu ubiegłego roku.  Nie rozróżniano poziomów znajomości języka, policzono tylko, ile razy język obcy pojawił się na arkuszach danych osobowych posłów (no cóż dodatkowo policzono posłów posiadających znajomość języków obcych na poziomie zaawansowanym).
Najpopularniejszym językiem obcym w Parlamencie węgierskim  jest język angielski. Na podstawie  przeprowadzonych analiz stwierdzono, że 125 posłów mówi po angielsku na jakimś poziomie, więc prawie 63 procent może powiedzieć przynajmniej jedno zdanie po angielsku: how do you do,  71 posłów przyznaje się do znajomości języka niemieckiego.  Znajomość rosyjskiego deklaruje  23  posłów w nowym Parlamencie. Języki łacińskie są również obecne w Wysokiej Izbie : dwanaście mówi po francusku, siedem po hiszpańsku, sześć po włosku, jest też poseł, który doskonale mówi po rumuńsku.
Wśród posłów są też osoby posługujące się językami egzotycznymi: jedna z posłanek zna trochę farsi („język perski”), jest też poseł znający łacinę, a inny deklaruje znajomość  kazachskiego. Wśród  języków znanych przez posłów występują jeszcze:  japoński,  serbsko-chorwacki,  romski macedoński i norweski. W dokumentach 5 posłów nie ma wzmianek o znajomości języków obcych.
Nikt nie deklaruje znajomości języka polskiego.
W węgierskim Parlamencie w  38 przypadkach wskazano na zaawansowaną znajomością języka obcego (niektórzy posłowie  deklarowali poziom zaawansowany znajomości języka obcego w przypadku więcej niż jednego języka). Na 194 posłów (w 199 mandatowym parlamencie)  41 nie deklaruje znajomości żadnego języka obcego.  70 posłów posługuje się  jednym językiem obcym, 65 dwoma, a 12 trzema. Jedna posłanka (Ágnes Vadai z DK)  komunikuje się w sześciu językach, zna angielski i hiszpański na poziomie zaawansowanym, francuski, norweski i rosyjski na poziomie średniozaawansowanym i po niemiecku mówi w stopniu komunikatywnym.

Źródło: materiał na portalu 24.hu z maja ubiegłego roku.
Odpowiedz
... Węgry były mistrzem Europy w koszykówce mężczyzn - w roku 1955 mistrzostwa odbyły się w Budapeszcie. W sumie zdobyli po jednym medalu
Odpowiedz
Najczęściej ulice na Węgrzech noszą nazwę: Petőfi. Gdyby połączyć wszystkie 2800 z nich razem, moglibyśmy dotrzeć aż do Oceanu Atlantyckiego. Dziewięciu członków kolektywu fotografii dokumentalnej Pictorial Collective fotografowało mieszkańców ulic Petőfi przez ostatnie półtora roku. Wyimaginowana ulica Petőfi, która wyłania się z ich zdjęć i przekracza granice, stanowi subiektywne spojrzenie na współczesne węgierskie społeczeństwo. Zespół Pictorial Collective zorganizował wystawę zdjęć w Centrum Capa, a obecnie zbiera fundusze na album fotograficzny na Brancs, projekt finansowany przez społeczność.

Źródło: pénzcentrum.hu
Odpowiedz
Fajne info, nawet u mnie na zabitej dechami wsi jest Petőfi u.
Cale 150 m dlugosci i 7 chalup i nawet wszystkie zamieszkane  Uśmiech

tapatalk
brak polskich liter
Nie odpowiadam na prywatne wiadomosci - z wielu powodow
Odpowiedz


Podobne wątki&hellip
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Budzińskie czy Budańskie? Waldek 7 6,201 09-09-2012, 21:34
Ostatni post: moziba
  Budapesztańska czy Budapeszteńska Nadályi gróf 2 4,129 02-05-2012, 23:46
Ostatni post: fvgUżytkownicy przeglądający ten wątek: 5 gości