Czy wiesz, że...
(05-01-2013, 22:08)julka napisał(a): Czy o jest sprawa zwyczajowa, czy określona konkretnymi przepisami ?
Pytam o Węgry.

to wynika logicznie ze struktury języka węgierskiego, podobnie z nazwami wielu miejscowości - najpierw określenie regionu, potem właściwej miejscowości, czyli od ogółu do szczegółu. ale fakt, że w wielu językach o takiej strukturze jednak to imię jest pierwsze, a nie nazwisko...

poza japońskim [w którym ponoć, pod wpływem angielskiego, upowszechnia się odwrotna kolejność] szyk "węgierski" mają też i inne języki wschodnioazjatyckie, jak koreański ale przede wszystkim chiński, zresztą podejrzewam, że zwyczaj takiego porządku członów w krajach dalekowschodnich wywodzi się właśnie z Chin, podobnie jak np. pismo.
: Ɔ(X)И4M :
Odpowiedz
Takie stwierdzenie znalazłam w Wiki pod hasłem nazwisko
jest to dokładnie to, co napisał varpho Uśmiech

Nazwisko jest wobec imienia wyrazem określającym, tak więc jego pozycja zależy od składni danego języka – w językach, w których wyraz określający występuje przed określanym (np. japoński, chiński, węgierski) nazwisko jest pisane jako pierwsze, w pozostałych (w tym w języku polskim) jako ostatnie.
Odpowiedz
wedle ostatniego spisu ludnosci, w dniu 1-go pazdziernika 2011 roku na Wegrzech zamieszkiwalo 9 981 865 osob?
Jest to o 2,1% mniej w porownaniu z poprzednim spisem, ktory odbyl sie w 2001 roku.
Odpowiedz
Czy wiecie, ze w ostatnich zawodach konnych oddziałów policyjnych zorganizowanych na Węgrzech Polacy zajęli III miejsce w klasyfikacji drużynowej?

Ponieważ moja szeroka znajomość węgierskiego sprowadza się prawie do nem értem a magyar mam nadzieję, ze trafiłem ten link którego poszukiwałem... http://tudositok.hu/1092/video/Lovasrendor_talalkozo
Odpowiedz
(09-01-2013, 13:03)Ribizli napisał(a): wedle ostatniego spisu ludnosci, w dniu 1-go pazdziernika 2011 roku na Wegrzech zamieszkiwalo 9 981 865 osob?
Jest to o 2,1% mniej w porownaniu z poprzednim spisem, ktory odbyl sie w 2001 roku.

I wszystko wskazuje na to, że tendencja ta będzie się utrzymywać...
Masz własną stronę internetową? Pomóż promować Forum Węgierskie!
Odpowiedz
(09-01-2013, 13:56)mordimer napisał(a): Czy wiecie, ze w ostatnich zawodach konnych oddziałów policyjnych zorganizowanych na Węgrzech Polacy zajęli III miejsce w klasyfikacji drużynowej?

Jeżeli myślę o tym samym, to impreza jest cykliczna. Odbywała się też w Polsce. Nie pamiętam już gdzie dokładnie - po głowie chodzi mi Częstochowa i Radom. W każdym razie węgierska policja konna też miała tam swoją reprezentację. Niestety nie wiem, jakie wyniki uzyskali Oczko
Masz własną stronę internetową? Pomóż promować Forum Węgierskie!
Odpowiedz
Jest cykliczna a w Polsce najczęściej chyba odbywa się w Częstochowie... ale węgierska odsłona chyba zniknie, bo w stadninie stwierdziłem ostatnio brak... koni Zmieszany
Odpowiedz
stwierdzenie Leszka Mazana Poza Krakowem życia nie ma. A jeśli jest, to co to za życie!
jest parafrazą zdania Extra Hungariam non est vita, si est vita non est ita.


Nawet znalazłam taką bluzę Uśmiech

[Obrazek: 33esr9h.jpg]
Odpowiedz
Według szacunków Stołecznego Przedsiębiorstwa Utrzymania Przestrzeni Publicznej w Budapeszcie po świętach mają do zagospodarowania, co roku, około 500 000 do 600 000 szt. żywych (chociaż trochę podeschłych) choinek wyrzucanych przez mieszkańców stolicy.
Firma organizuje zbiórkę choinek i ich transport.
Pierwsza fala pozbywania się choinek w domach pojawia się po Święcie Trzech Króli. Zbiórka choinek trwa zazwyczaj 5 do 6 tygodni. Choinki można wystawiać przy pojemnikach na śmieci albo odnieść na jedno z 250 wyznaczonych miejsc.
Choinki zwożone są do Stołecznej sortowni śmieci w Rákospalocie i tam po rozdrobnieniu trafiają do kotła. Choinki z uwagi na zawartość żywicy są świetnym materiałem opałowym, produkowane ciepło ogrzewa mieszkania, a para używana jest do produkcji energii elektrycznej.
Odpowiedz
http://forum.wegierskie.com/Chce-mi-si%C...21#pid6878
Odpowiedz


Podobne wątki&hellip
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Budzińskie czy Budańskie? Waldek 7 6,141 09-09-2012, 21:34
Ostatni post: moziba
  Budapesztańska czy Budapeszteńska Nadályi gróf 2 4,100 02-05-2012, 23:46
Ostatni post: fvg



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 6 gości