Czy wiesz, że...
Warszawa ma mniej mieszkańców od Budapesztu (już niedługo?)
Odpowiedz
(26-01-2013, 14:35)rwmagyar napisał(a): Warszawa ma mniej mieszkańców od Budapesztu (już niedługo?)

To mnie zaskoczyłeś. Myślałem, że jest odwrotnie. Szczególnie, że ponoć Budapeszt kurczy się w zastraszającym tempie.
Masz własną stronę internetową? Pomóż promować Forum Węgierskie!
Odpowiedz
W dniu 1-go stycznia 2011 roku (ostatni spis ludnosci) Budapeszt mial 1,733 685 mieszkancow, a w marcu 2011 roku Warszawa miala 1,700 612 mieszkancow, a w czerwcu 2012 roku 1 711 326. Czyli podobnie.
Odpowiedz
ze Oktogon w 1936 roku zostal przemianowany na Mussolini tér/plac?
W 1945 roku powrocil do swojej poprzedniej nazwy, ale tylko na 5 lat. W 1950 roku zostal przemianowany na November 7. tér, aby w 1990 roku znowu stac sie Oktogonem.
Odpowiedz
Oktogon po węgiersku znaczy ośmiokąt? Z lotu ptaka wygląda tak
[Obrazek: 313r7ea.jpg]

Oktogon jest jednym z głównych skrzyżowań Pesztu, przecinają się tu Wielki Bulwar(Nagykörút) i Andrássy Avenue (Andrássy út).

Na Oktogon jest stacja linii metra - żółtej M1 (Millennium Underground), która biegnie pod alei Andrássy do Placu Bohaterów (Hősök tere).
Odpowiedz
Andrássy út, jedna z najbardziej reprezentacyjnych ulic Budapesztu, otrzymala swoje imie w 1886 roku?
I dopiero w w 1950 r. zostala przemianowana na ulice Stalina. W 1956r. zostala przemianowana na Magyar Ifjúság útja (Droge Wegierskiej Mlodziezy) aby po roku nazywac sie juz Népköztársaság útja (Ulica Republiki Ludowej). I dopiero w 1990 r. wrocila do swojej oryginalnej nazwy. I znow mamy Andrássy út!
Odpowiedz
Węgry, mimo że są 3 razy mniejszym krajem niż Polska, mają tylko 60 km mniej autostrad niż my? (Węgry: ok. 1282km, Polska: ok. 1342km; niestety, jaka jest jakość tych autostrad - nie wiem Oczko )
Odpowiedz
co do jakości ,Węgrzy maja inne parametry budowanych autostrad i mają jednego wykonawce Hungar Aszwalt.
Odpowiedz
Jakość autostrad jest dobra, naprawiane są na bieżąco a co najważniejsze, brak na nich idiotycznych ograniczeń... takich ni z gruszki, ni z pietruszki... niestety o pozostałych drogach już powiedzieć tego nie można i systematycznie od kilku lat ich stan się pogarsza.
Odpowiedz
Zależy gdzie ja tego nie obserwuję ,sa pewne zaległości ale na bieraąco staramy sie je likwidowac
Odpowiedz


Podobne wątki&hellip
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Budzińskie czy Budańskie? Waldek 7 6,130 09-09-2012, 21:34
Ostatni post: moziba
  Budapesztańska czy Budapeszteńska Nadályi gróf 2 4,097 02-05-2012, 23:46
Ostatni post: fvg



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 9 gości