Czy wiesz, że...
Sorki, jeśli wprowadziłam w błąd, ale informację o stuletnim okresie wymiany wody w Balatonie przytoczyłam na podstawie danych podanych w internecie, choćby tu http://pasimitam.pl/balaton/ i jeszcze w kilku miejscach.
Odpowiedz
(21-04-2013, 21:26)julka napisał(a): Sorki, jeśli wprowadziłam w błąd, ale informację o stuletnim okresie wymiany wody w Balatonie przytoczyłam na podstawie danych podanych w internecie, choćby tu http://pasimitam.pl/balaton/ i jeszcze w kilku miejscach.

Moim źródłem jest kapitan największego statku jaki pływa po Balatonie. W 2011 r. tak sprzyjała pogoda - opady były nie tylko w wystarczającej ilości, ale i w odpowiednich miesiącach, że całkowita wymiana nastąpiła w rekordowzm czasie 8 miesięcy. Jako ciekawostkę mogę też dodać, że w upalne letnie dni, jeśli nie ma deszczu stan Balatonu obniża o 1 cm! Łatwo policzyć, że wystarczy miesiąc bez opadów i znika 30 cm wody. Tak było na przykład w ubiegłym roku, gdy susza dotknęła chyba całą naszą część Europy.

Julka, wiem, że nikogo nie zamierzałaś wprowadzać w błąd. Internet jest pełen takich pułapek. Mój kapitan też może łżeć jak z nut, bo ja nijak tego nie zweryfikuję Oczko Żartuję, facet jest poważny i ponadto pracuje jako szkoleniowiec. O Balatonie chyba wie wszystko.
Odpowiedz
(21-04-2013, 21:12)HelkaTours napisał(a):
(19-04-2013, 21:54)julka napisał(a): Wymiana całej wody w Balatonie trwa ok. 100 lat.

Wymiana całej wody w Balatonie trwa kilka - kilkanaście miesięcy w zależności od opadów w danym roku.


Osobiście lepiej podoba mi się perspektywa kilkunastu miesięcy niż stu lat Oczko
Odpowiedz
Na stronioe Google Street Viev są juz całe Węgry:

http://maps.google.pl/intl/ALL_pl/help/m...-view.html
Odpowiedz
Na wakacje wybieram się tam, więc taka wirtualna podróż poprzedzająca tą rzeczywistą, bardzo mi się przyda.
Odpowiedz
Ostatnim Prezesem Związku Pisarzy Jugosłowiańskich był Węgier ?
Odpowiedz
Dnia 9 kwietnia 2010 r. w Lillafüred, miejscu powstania wiersza Oda Attili Józsefa 760 mieszkańców Miszkolca pobiło rekord Guinnessa we wspólnym recytowaniu wiersza.
Odpowiedz
Katolicki Kosciol na Wegrzech ustanowil dzien 30-ty maja jako swieto? Wlasnie w tym dniu zostala odnaleziona prawa reka Sw.Stefana (ktorej brakowalo po otwarciu jego grobu). Swieto Swietej Prawicy jest obchodzone od XIII wieku. Relikwie mozna ogladac w Bazylice Sw. Stefana w Budapeszcie. Znajduje sie ona w relikwiarzu, ktory za wrzuceniem odpowiedniej monety, mozna podswietlic. W dniu Swietego Stefana (20-go sierpnia) zostaje ona wynoszona w uroczystej procesji na ulice Budapesztu.

[Obrazek: 33v17w6.jpg]
Odpowiedz
31.05.2013 polskieradio.pl
Węgier zbudował auto z drewna. Działa!

Węgierski rolnik Istvan Puskas wykorzystał przedłużającą się zimę na majsterkowanie. Rezultat bije rekordy popularności w serwisach naukowych.
Węgier zbudował auto z drewna. Działa!
Węgierski rolnik Istvan Puskas wykorzystał przedłużającą się zimę na majsterkowanie. Rezultat bije rekordy popularności w serwisach naukowych.
- Uwielbiam pracować w drewnie - mówi Istvan Puskas z miejscowości Tiszaors. Z drewna zrobił wszystko: skrzynię biegów, ramę, a nawet bak (stara beczka po piwie). Jedynymi niedrewnianymi elementami samochodu są silnik (z Fiata 126p) i kierownica (z Mercedesa).
Pomysłodawcą projektu była żona Puskasa, która wolała, aby zimę spędził w garażu niż w pubie. W zeszłym roku konstruktor zbudował drewniany motor. Strach pomyśleć, co zrobi za rok. Na razie ma w planach 3-kołowy samochód

- Uwielbiam pracować w drewnie - mówi Istvan Puskas z miejscowości Tiszaors. Z drewna zrobił wszystko: skrzynię biegów, ramę, a nawet bak (stara beczka po piwie). Jedynymi niedrewnianymi elementami samochodu są silnik (z Fiata 126p) i kierownica (z Mercedesa).

Pomysłodawcą projektu była żona Puskasa, która wolała, aby zimę spędził w garażu niż w pubie. W zeszłym roku konstruktor zbudował drewniany motor. Strach pomyśleć, co zrobi za rok. Na razie ma w planach 3-kołowy samochód.

http://www.polskieradio.pl/5/267/Artykul...wna-Dziala
Odpowiedz
(18-04-2013, 22:04)Tudós napisał(a): Chcą zmienić nazwę ulicy, bo oznacza "twoja dupa"

Z ostatnich relacji wynika, ze Szegedynska jednak pozostaje...(poprawnie powinno byc Segedynska).
Odpowiedz


Podobne wątki&hellip
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Budzińskie czy Budańskie? Waldek 7 6,130 09-09-2012, 21:34
Ostatni post: moziba
  Budapesztańska czy Budapeszteńska Nadályi gróf 2 4,096 02-05-2012, 23:46
Ostatni post: fvg



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 3 gości