GRA: Co to za osoba?
#1
Cześć!

Jak widać formuła gry obrazkowej wypaliła w pełni w przypadku odgadywania miejsc. Równie interesujące może okazać się pytanie o znane (lub mniej znane) osoby, które łączy coś z Węgrami. Dlatego też chciałbym zaproponować grę: Co to za osoba?

Odgadujących proszę o podanie poza imieniem i nazwiskiem informacji, z czego słynie dana osoba. Tak, aby inni też mogli się czegoś dowiedzieć Uśmiech No początek coś łatwego:



[Obrazek: 35n1nde.jpg]



Powodzenia! Uśmiech
Masz własną stronę internetową? Pomóż promować Forum Węgierskie!
Odpowiedz
#2
Przenoszę mój wpis z wątku "gra o miejsce". Moja wina Zarumieniony

To jest poeta Endre Ady Uśmiech

Aha, mam coś o tej osobie napisać Uśmiech

Żył na przełomie XIX i XX wieku (1877-1919). Od 1900 roku mieszkał w Nagyvarad, gdzie zresztą pracował jako dziennikarz, atakował m.in. miejscowy kler, za co musiał odsiedzieć 3 dni w areszcie. Wielki wpływ na jego poezję miała jego ukochana Leda, córka zamożnego kupca, za którą zresztą wyjechał do Paryża.
Skoro ma być ciekawie, to dodam, że pisał dużo wierszu erotyczny, chorował i zmarł na syfilis, a jego podobizna była na banknocie 500-forintowym wydanym w latach 70-tych ubiegłego wieku, czyli już czasach socjalistycznych Węgier.
Odpowiedz
#3
A ja przypomnę, że ma swój pomnik na placu Liszta od strony Alei, rzut beretem od Oktogonu.
Odpowiedz
#4
Nikt inny jak Ady. Czekamy na zagadkę, andrasz.

Dla urozmaicenia wrzucam kolejną postać:

[Obrazek: b8wnpd.jpg]
Masz własną stronę internetową? Pomóż promować Forum Węgierskie!
Odpowiedz
#5
(10-08-2012, 2:04)fvg napisał(a): Nikt inny jak Ady. Czekamy na zagadkę, andrasz.

Dla urozmaicenia wrzucam kolejną postać:

Czy to jest może Lajos Kossuth?

PS. Wrzucę swoją za poprzedniego bohatera, jak rozgryzę jak wstawiać grafikę, która nie jest zrobionym przez siebie zdjęciem Uśmiech
Odpowiedz
#6
(10-08-2012, 10:55)andrasz napisał(a): Czy to jest może Lajos Kossuth?

PS. Wrzucę swoją za poprzedniego bohatera, jak rozgryzę jak wstawiać grafikę, która nie jest zrobionym przez siebie zdjęciem Uśmiech

Nie, nie, to nie Kossuth. Podpowiem, że postać znają wszyscy. Zbędna jest nawet znajomość historii Węgier Uśmiech

Jeżeli chodzi o obrazki, to na tinypic.com masz opcję URL. Pozwala ona ściągnąć i zmienić rozmiar zdjęcia z dowolnego miejsca w sieci.
Masz własną stronę internetową? Pomóż promować Forum Węgierskie!
Odpowiedz
#7
Murad Pasza - Józef Zachariasz Bem!

[Obrazek: 0308201214.jpg]

Artylerzysta, polski generał, dowódca artylerii czynnej Wojska Polskiego w czasie powstania listopadowego, feldmarszałek armii tureckiej, naczelny wódz powstania węgierskiego 1848-1849 i zastępca wodza drugiej rewolucji wiedeńskiej.
Odpowiedz
#8
Zgadza się. Wrzucisz swoją zagadkę?
Masz własną stronę internetową? Pomóż promować Forum Węgierskie!
Odpowiedz
#9
[Obrazek: ktosvpv.jpg] Uśmiech
Odpowiedz
#10
(10-08-2012, 13:37)fvg napisał(a):
(10-08-2012, 10:55)andrasz napisał(a): Czy to jest może Lajos Kossuth?

PS. Wrzucę swoją za poprzedniego bohatera, jak rozgryzę jak wstawiać grafikę, która nie jest zrobionym przez siebie zdjęciem Uśmiech

Nie, nie, to nie Kossuth. Podpowiem, że postać znają wszyscy. Zbędna jest nawet znajomość historii Węgier Uśmiech

Jeżeli chodzi o obrazki, to na tinypic.com masz opcję URL. Pozwala ona ściągnąć i zmienić rozmiar zdjęcia z dowolnego miejsca w sieci.

Przyznam, że w zagadce dotyczącej Bema przedobrzyłem, bo pomyślałem, że Bem byłby zbyt łatwy (nawet znalazłem w necie jakieś jego zdjęcie i stwierdziłem, że .... niepodobny Zarumieniony) i szukałem kogoś zbliżonego z tej epoki i tak skojarzył mi się Kossuth Uśmiech

Teraz jeszcze fotografia, za "wygranie" pierwszej zagadki.

Kto to jest? Myślę, że to nie będzie trudne, bo w ostatnich latach wiele się o nim na Węgrzech (i w Polsce) pisało.

@ fvg: dzięki za podpowiedź co do zamieszczania plików, ale okazało się, że przez "imageshack" też bez problemu zapisałem plik graficzny.

[Obrazek: zagadka1fs.jpg]
Odpowiedz


Podobne wątki&hellip
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  GRA: Co to za miejsce? fvg 776 506,942 16-05-2020, 8:51
Ostatni post: oldman58
  Gra w kolory Klimaty Węgierskie 23 22,637 20-06-2017, 14:47
Ostatni post: biler27
  Za co lubisz Węgry? domekurenaty 24 32,552 04-10-2012, 17:22
Ostatni post: Brak



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości