Rządy Orbána nabyły sporo nieruchomści za granicą.
#1
W ostatnich latach państwo węgierskie dokonało znacznych zakupów zagranicznych nieruchomości. Od czasu dojścia do władzy w 2010 roku rządy Orbána kupiły budynki w różnych krajach świata za co najmniej 30 miliardów forintów

Co więcej, obliczenia te obejmują tylko te nieruchomości, w których prowadzone są oficjalne zagraniczne misje lub działalność kulturalna. Lista nieruchomości wykorzystywanych do zakwaterowania dyplomatów jest tajna. 

Ponad 80 milionów euro z naszej listy (zapłacone głównie w euro, a częściowo w dolarach i lokalnej walucie) zostało wydane na 23 budynki. Spośród nich 19 zostało przejętych przez państwo po 2017 r., a większość znajduje się w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.

Najdroższy był budynek Konsulatu Generalnego w Monachium, za który państwo węgierskie zapłaciło, w sierpniu 2019 roku 16,9 mln euro, czyli około 6 mld forintów. Neoklasycystyczny budynek znajduje się w jednej z najbardziej eleganckich części miasta, niedaleko rzeki Isar.
Przy ulicy znajduje się wiele zabytkowych domów w stylu secesyjnym i barokowym, co oznacza, że pracownicy służby zagranicznej ministra spraw zagranicznych Pétera Szijjártó pracują  w bardzo ekskluzywnych warunkach.

Według artykułu w Népszava, już wcześniej ujawniono, że za Dom Węgierski w Brukseli, który został zakupiony w 2021 r. i ma gościć sztandarowe programy węgierskiej prezydencji w UE począwszy od drugiej połowy roku, trzeba było zapłacić 10 mln euro.

Węgry zapłaciły również bardzo wysoką kwotę za budynek ambasady w Bratysławie, który kosztował 9,24 mln euro. Według syndyka poprzednim właścicielem nieruchomości, położonej w centrum słowackiej stolicy, była spółka OTP Buildings s.r.o.

Nie jest to jedyny przypadek zakupu przez państwo węgierskie od spółki powiązanej z OTP: w 2012 r. Węgry kupiły budynek Instytutu Balassi w Belgradzie od R.E. Four, który jest spółką zależną banku. Transakcja była warta 3,08 mln euro i nieruchomość jest obecnie wykorzystywany przez służby kulturalne ambasady.

Węgry kupiły budynek misji dyplomatycznej w Albanii za 6,9 mln euro, w Dublinie za 4,7 mln .  3,8 mln euro zapłacono za budynek  konsulatu generalnego w Krakowie.

Według Węgierskiego Narodowego Urzędu Zarządzania Majątkiem, nie tylko na Dom Węgierski w Brukseli państwo nie oszczędzało pieniędzy: podobne ośrodki powstały w wielu innych częściach świata, często w bardzo eleganckich budynkach. Na przykład Dom Kossutha w Waszyngtonie kosztował 3,1 miliona dolarów. Węgierski Dom w Kijowie kosztował 250 000 dolarów, a ten w Rjjeka 1,9 miliona euro.

Wśród zakupionych budynków znalazła się rezydencja Moesza w Tornaľa na Słowacji (119 000 euro), która była rezydencją barona Miksy Moesza. Pałac Csáky-Dessewffy w Koszycach kosztował 3,5 miliona euro i po remoncie będzie siedzibą konsulatu generalnego.

Portal rtl.hu skontaktował się z Ministerstwem Spraw Zagranicznych i Handlu, kierowanym przez Pétera Szijjártó, aby dowiedzieć się, dlaczego konieczne było zakupienie bardzo ekskluzywnych nieruchomości w ponad 20 przypadkach, ale nie otrzymano odpowiedzi. Jednak w poprzednim raporcie Ministerstwa Spraw Zagranicznych niektóre transakcje sprzedaży zostały uzasadnione jako sposób na zastąpienie niekorzystnych umów najmu.

Według informacji Węgierskiego Narodowego Urzędu Zarządzania Majątkiem z sierpnia 2023, państwo węgierskie jest właścicielem 396 zagranicznych nieruchomości w 50 miastach, prawdopodobnie w tym nieruchomości wykorzystywanych do celów mieszkaniowych. W późniejszym komunikacie wymieniono 94 nieruchomości wykorzystywane do misji zagranicznych, celów kulturalnych i handlowych. Jedna z nieruchomości znajduje się w Pjongjangu w Korei Północnej, ale Ministerstwo Spraw Zagranicznych nie podało, do czego obecnie wykorzystywany jest budynek byłej ambasady.


Źródło rtl.hu - Tamás Lőrincz
Odpowiedz


Podobne wątki&hellip
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Kolejny pomysł Orbána? Waldek 0 70 04-07-2024, 13:18
Ostatni post: Waldek
  Tyle mandatów wystawion za przekroczenie prędkości w 2023 roku Waldek 1 204 03-04-2024, 14:53
Ostatni post: Sztasek
  GRA: Co to za miejsce? fvg 776 527,538 16-05-2020, 8:51
Ostatni post: oldman58
  GRA: Co to za osoba? fvg 150 99,048 31-12-2012, 21:21
Ostatni post: Woreczko Jan
  Za co lubisz Węgry? domekurenaty 24 33,071 04-10-2012, 17:22
Ostatni post: BrakUżytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości