GRA: Co to za osoba?
#11
Nagy Imre, premier Węgier.

[Obrazek: kepekkw6.png]
Masz własną stronę internetową? Pomóż promować Forum Węgierskie!
Odpowiedz
#12
PS. A cóż z moją zagadką? za trudna? ;-) Podpowiem, że jest wynalazca
Odpowiedz
#13
[Obrazek: O334828-ceb15.jpg]

János Kóbor - wokalista i zarazem gitarzysta grupy Omega

PS. Grają hard rocka i rock progresywny Szeroki uśmiech

I kolejna, już druga zagadka... (chodzi mi o tego "pana w czapeczce" ;-) )
[Obrazek: ktos2.jpg]
Odpowiedz
#14
(10-08-2012, 17:31)százszorszép napisał(a): PS. A cóż z moją zagadką? za trudna? ;-) Podpowiem, że jest wynalazca

Czyżby Laszlo Biro, wynalazca długopisu?

Jak podaje "wiki" zauważył, że farba drukarska szybko wysycha, jednak w istniejących wtedy przyborach do pisania rozmazuje się. Wraz z bratem opracował więc pierwowzór dzisiejszego długopisu.

W czasie wojny uciekał (miał żydowskie pochodzenie) przez Paryż do Argentyny i tam w raz ze wspomnianym bratem założyli fabrykę długopisów. W 1950 ten patent odkupił Marcel Bich, własciciel znanej firmy "Bic", którą znany do dziś.
Odpowiedz
#15
Tak Uśmiech Dokładnie!
Odpowiedz
#16
To moja zagadka. Chyba najbardziej współczesna osoba z dotychczas przedstawianych.

[Obrazek: zagadka2.png]
Odpowiedz
#17
Ja myślę: György Cserhalmi, aktor. Pokazał się w głównej roli w Żelarach, a także grał kolorowego szefa w Kontrolerach.
Odpowiedz
#18
(10-08-2012, 19:32)moziba napisał(a): Ja myślę: György Cserhalmi, aktor. Pokazał się w głównej roli w Żelarach, a także grał kolorowego szefa w Kontrolerach.

Brawo moziba!
To jest aktor, który "od zawsze" kojarzył mi się z węgierskim filmem, może jeszcze obok ... eeee zostawię tę informację na później, może jeszcze wygram jakąś zagadkę Uśmiech. Widziałem go w filmach, gdy był młodym aktorem, teraz grywa już starszych bohaterów, zawsze wydawał mi się aktorsko wiarygodny.
Odpowiedz
#19
No to skoro jesteśmy przy scenie...
[Obrazek: kto_1.jpg]
Zdjęcie z index.hu.
Odpowiedz
#20
(10-08-2012, 19:46)moziba napisał(a): No to skoro jesteśmy przy scenie...
[Obrazek: kto_1.jpg]
Zdjęcie z index.hu.

To jest Dezso Garas.
Jego prawdziwe nazwisko, to Dezso Grosz, był (zmarł w ubiegłym roku) głównie aktorem teatralnym, także węgierskiego Teatru Narodowego, grał m.in. w adaptacji książki mojego ulubionego Endre Fejesa ("Dobry wieczór lato, dobry wwieczór miłość"). Jednak grał też w wielu filmach, zaczynał u Karoly Makka. Jako ciekawostkę podam, że w jednym z filmów w jakim grał ("A gyilkos a hazban van", chyba "Zabójca jest w domu") główną rolę miał Stanisław Mikulski, to jeden z wielu polskich aktorów grających w węgierskich filmach.
Odpowiedz


Podobne wątki&hellip
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  GRA: Co to za miejsce? fvg 776 506,858 16-05-2020, 8:51
Ostatni post: oldman58
  Gra w kolory Klimaty Węgierskie 23 22,631 20-06-2017, 14:47
Ostatni post: biler27
  Za co lubisz Węgry? domekurenaty 24 32,550 04-10-2012, 17:22
Ostatni post: Brak



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości