GRA: Co to za osoba?
#21
A w jednym ze znanych z polskiej tiwi seriali, okazał się animatorem alabastrowego posągu: zagrał profesora Kőniga w serialu Abigél.
Odpowiedz
#22
To moja zagadka.
Ten pan jest bardzo znany nie tylko na Węgrzech, ale i na całym świecie.

[Obrazek: zagadka3l.jpg]
Odpowiedz
#23
(10-08-2012, 17:36)százszorszép napisał(a): I kolejna, już druga zagadka... (chodzi mi o tego "pana w czapeczce" ;-) )
[Obrazek: ktos2.jpg]

Nie jestem pewien, nie znam tego pomnika, ale z układu postaci (biskup coś pokazuje chłopcu mającemu koronę), podejrzewam, że może chodzi o biskupa Gellerta, który był podobno nauczycielem króla Stefana.
Odpowiedz
#24
Tak Uśmiech
Odpowiedz
#25
Najpierw parę słów o biskupie Gellercie. Prawdopodbnie jego prawdziwe imię to Gerald i co ciekawe nie był on Węgrem, lecz pochodził z Wenecji. Na polecenie króla Stefana, dokonał chrztu Węgier. Jednak prawdopodobnie nie wszystkim się to spodobało (co whistorii, nie tylko Węgier nie jest takie rzadkie) i po śmierci króla ci niezadowoleni zafundowali biskupowi niemiłą niespodziankę w postaci zamknięcia w beczce i zrzucenia jej ze skały, czego oczywiście znajdujący sie w środku bp Gellert nie przeżył.

To moja kolejna zagadka, przypominam o poprzedniej, której jeszcze nikt nie odgadł. Dla ułatwienia dodam, że pan z poniższej zagadki był już wspominany na forum Uśmiech

[Obrazek: zagadka5w.jpg]
Odpowiedz
#26
Pozwolę sobie na małe podbicie tematu.
Dla ułatwienia, nazwiska obu panów padały już na tym forum, a nazwisko jednego z nich pojawia się nawet dużo częściej, chociaż zwykle dotyczy innej osoby o tym samym nazwisku.
No, to teraz będzie już łatwo Uśmiech
Odpowiedz
#27
Oj, więcej podpowiedzi nam trzeba...
Masz własną stronę internetową? Pomóż promować Forum Węgierskie!
Odpowiedz
#28
(16-08-2012, 23:23)fvg napisał(a): Oj, więcej podpowiedzi nam trzeba...

No dobrze Uśmiech

Pierwszy pan (większe zdjęcie), pracował nie tylko na Węgrzech, zatrudniał w swoich przedsięwzięciach także Polaków, m.in. jedną ze znanych Polek o inicjałach K.J.

Drugi pan, wbrew fotografii (czyta biografię J.S.Bacha) nie jest związany bezpośrednio z muzyką, lecz inną dziedziną sztuki. Co ciekawe, chociaż ten pan był wspominany na forum, to bardziej znana na naszym forum Uśmiech jest inna osoba o tym samym nazwisku.
Odpowiedz
#29
Chyba Mefisto oczy ogonem przesłonił, a i w pamięci kopytem pogrzebał! Szabó István!
Odpowiedz
#30
(17-08-2012, 18:45)moziba napisał(a): Chyba Mefisto oczy ogonem przesłonił, a i w pamięci kopytem pogrzebał! Szabó István!

Oczywiście Mefisto z obliczem Klausa M. Brandauera Uśmiech
To była moim zdaniem trudniejsza zagadka, teraz czas na tę łatwiejszą.
Odpowiedz


Podobne wątki&hellip
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  GRA: Co to za miejsce? fvg 776 506,803 16-05-2020, 8:51
Ostatni post: oldman58
  Gra w kolory Klimaty Węgierskie 23 22,631 20-06-2017, 14:47
Ostatni post: biler27
  Za co lubisz Węgry? domekurenaty 24 32,547 04-10-2012, 17:22
Ostatni post: Brak



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 3 gości