GRA: Co to za osoba?
#31
Zanim podam swoją zagadkę, muszę – zgodnie z zasadami – napisać dwa słowa o postaci odgadniętej.
István Szabó to jeden z najważniejszych reżyserów węgierskiej kinematografii. Z kolei on sam jest znany najbardziej z filmów powstałych w latach osiemdziesiątych – Mefisto, Pułkownik Redl i Hanussen. No, chyba że jest się autorem polskiej Wikipedi, to wtedy Szabó jest znany jedynie z tego, że „przyznał się w opublikowanej w 2006 wypowiedzi, że w latach 50. był tajnym współpracownikiem komunistycznej policji politycznej, według własnych słów, aby ocalić kolegę ze szkoły filmowej przed represjami i śmiercią”.
Te filmy zrobiły na mnie spore wrażenie. Czy będę oryginalny jeśli napiszę, że Klaus Maria Brandauer był w nich tak przekonujący, że znielubiłem go na długi czas po Mefiście albo Hanussenie, gdzie wszystko podporządkowywał karierze? Właśnie: jeszcze dzisiaj on, a nie jego postacie, nb. nakreślone przez naszego bohatera.
A wikipedystom polskim warto przypomnieć, że Szabó za Mefista dostał Oskara.

I zagadka na dziś: czy dinozaury poznają?
[Obrazek: kto_2.jpg]
Odpowiedz
#32
Kovács Kati, światowej sławy (tenisistka i) piosenkarka. Żywa historia węgierskiej muzyki popularnej.
Wielki głos.
Tu śpiewa, "Nie będę twoją zabawką":

http://www.youtube.com/watch?v=YmiArwMQnn4
Odpowiedz
#33
Artystka na swej stronie sama podaje - no, może za pośrednictwem prowadzącego stronę - że: Kati kedvenc sportja a tenisz.
Odpowiedz
#34
Rozumiem, że teraz moja kolej?

[Obrazek: 2nqdz6d.jpg]

Podpowiedź: osoba ta ma pewien związek z dzisiejszym dniem.
Odpowiedz
#35
(20-08-2012, 21:05)Ranyjulek napisał(a): Rozumiem, że teraz moja kolej?

[Obrazek: 2nqdz6d.jpg]

Podpowiedź: osoba ta ma pewien związek z dzisiejszym dniem.

Czy to jest może młody Istvan Bujtor?
Odpowiedz
#36
Zimno, choć coś się zgadza (inicjały).
Odpowiedz
#37
Bubik István, aktor węgierski.

I ode mnie:

[Obrazek: 2ywesm1.jpg]
Masz własną stronę internetową? Pomóż promować Forum Węgierskie!
Odpowiedz
#38
Tyle podpowiedzi na nim, że łatwe: Bertalan Farkas, lotnik węgierski.
Odpowiedz
#39
nie tylko lotnik ale pierwszy Węgier w kosmosie ;-) przystojniejszy od naszego Hermaszewskiego ;-)
To w międzyczasie dam coś swojego:

[Obrazek: 351sc52.jpg]
Odpowiedz
#40
(12-08-2012, 21:54)andrasz napisał(a): To moja kolejna zagadka, przypominam o poprzedniej, której jeszcze nikt nie odgadł. Dla ułatwienia dodam, że pan z poniższej zagadki był już wspominany na forum Uśmiech

[Obrazek: zagadka5w.jpg]

Pozwolę sobie na przypomnienie, dodając kolejne ułatwienie.

Ten pan (Węgier) ma takie samo nazwisko jak Polak kojarzony mocno z tematyką węgierską Uśmiech
Na forum była omawiana twórczość i jednego i drugiego. Bohater zagadki stworzył tyle dzieł, że uważany jest na Węgrzech za klasyka w swojej dziedzinie. Dodam od siebie, że z tej racji, wydawało mi się, że on - jak to klasyk - zapewne już nie żyje, a tu miła niespodzianka, chociaż ma już prawie 90 lat.
Odpowiedz


Podobne wątki&hellip
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  GRA: Co to za miejsce? fvg 776 506,820 16-05-2020, 8:51
Ostatni post: oldman58
  Gra w kolory Klimaty Węgierskie 23 22,631 20-06-2017, 14:47
Ostatni post: biler27
  Za co lubisz Węgry? domekurenaty 24 32,549 04-10-2012, 17:22
Ostatni post: Brak



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 3 gości