Hajdúnánás
#1
Po tegorocznym wakacyjnym wyjeździe pisze jeszcze kilka zdań na temat po raz pierwszy odwiedzonego kąpieliska w Hajdunanas. Wrażenia bardzo pozytywne, ale to nie znaczy, że spodoba się wszystkim.
Pierwsze pozytywne zaskoczenie to cena.
Podaję link do ichniej strony z cennikiem. Ta strona nie jest zbyt rozbudowana, zdjęć obiektu prawie nie ma, więcej jest w grafice G. po wpisaniu nazwy miasta.

http://www.nanasfurdo.hu/szolgaltatasok-arak.html

Za osobę dorosłą 1300 ft, za dziecko 1000 ft, to ok. 20 i 15 PLN, oczywiście za cały dzień - w Polsce kwoty zupełnie abstrakcyjne, w uproszczeniu można powiedzieć, że zazwyczaj koszt jednej godziny. Co za to dostajemy?
Spory teren z zadbaną trawą i sporą liczbą drzew - znalezienie cienia nie jest problemem. Same baseny m.in. dwa prostokątne z przezroczystą wodą do spokojnego pluskania, różniące się temperaturą wody, w jednym ciepła, a w drugim ... jeszcze cieplejsza. Przy jednym z tych basenów stoją dwie kręte zjeżdżalnie, czerwona i zielona. Gdy byliśmy czynna była tylko czerwona, mój syn powiedział, że zjeżdża się za wolno, no najszybsza to ona nie jest. Osobny brodzik dla dzieci z takim grzybkiem-wodospadzikiem, gdy łaziłem sobie po tym brodziku, zostałem przez czujnego pana z obsługi ponformowany, że to miejsce tylko dla dzieci. Uważam takie zachowanie za zaletę, widać, że dbają o takie szczegóły.
Na otwartym terenie, kilka w sumie dość sporych baseników z leczniczą, żółtą wodą. A w nich różne "jacuzzi-bąbelki", natryski na plecy, itp. Dodatkowo oczywiście różne zabiegi lecznicze w budynku, ale z nich nie korzystaliśmy.
Oczywiście jak wszędzie sporo miejsc sprzedających szybkie jedzenie i jedna restauracja.
Przed kąpieliskiem spory bezpłatny, żwirowy parking.
Samo miasteczko, niewielkie, spokojne, nie w nim marketów. Jest chyba tylko jeden do późna czynny sklep w centrum miasteczka, mały, ale jest w nim wszystko co potrzeba. Miasto traktowaliśmy jako bazę noclegową, przyznam, że dopiero po przyjeździe przeczytałem o miejscach wartych odwiedzenia. A propos bazy noclegowej. My trafiliśmy (trochę przypadkiem, w ciemno) bardzo tanią kwaterę i z niej wyruszaliśmy na przykład do Sostofurdo. Piszę o tym, bo położenie Hajdunanas sprawia, że jeśli ktoś nie lubi spędzać (tak jak my) całego pobytu w jednym mieście i kąpielisku, lecz trochę podróżować, to to miasto może być niezłym miejscem na punkt wypadowy. Położone jest bardzo korzystnie, bo nie jest stąd daleko, tak w godzinie jazdy, do wspomnianego Sostofurdo (na wschód), Tiszaujvaros (na zachód), Haduszoboszlo (na południe), czy Tokaju (na północ).
Reasumując, polecam Hajdunanas. To jest bardzo sympatyczne, tanie, ale KAMERALNE kąpielisko pozwalające spokojnie wypocząć. Jednak osoby oczekujące "aquaparkowych" atrakcji mogą być rozczarowane.
Odpowiedz
#2
Generalnie zgadzam się z przedmówcą, byłem w Hajdunanas po dwuletniej przerwie, wrażenia jak najbardziej pozytywne, wspomnę jeszcze o dwóch basenach termalnych w budynku we wschodniej części kąpieliska i jednym na powietrzu przy tym budynku. Wybór napojów i dań spory, ceny przystępne. Bardzo polecam.Uśmiech Minusy - trochę kulała realizacja zamówień w jednym z barów, nie najlepsze wrażenie wywarły niektóre toalety.
A co do marketów - podobno jest w Hajdunanas Lidl.
Odpowiedz
#3
a co z noclegami? Najbardziej interesuje mnie, czy są bungalowy na terenie basenów?
Odpowiedz
#4
(12-08-2012, 20:29)lisia312 napisał(a): a co z noclegami? Najbardziej interesuje mnie, czy są bungalowy na terenie basenów?

Niech mnie poprawią osoby znające dobrze węgierski, ale wydaje mi się, że poniższe pozycje w cenniku kąpieliska oznaczają pokoje gościnne. Pierwsza pozycja zapewne jakieś domki kamienne lub drewniane, a "termal szallo" zapewne juz jakiś regularny hotel.

Vendégszoba használata
Kőház, faház 2 700 Ft 2.500
Termál szálló (felnőtt )
5.000 Ft 4.500
Termál szálló
(gyermek 12 éves korig)
4.500 Ft 4.200
Odpowiedz
#5
Że na jakiejś oficjalnej stronie brak zdjęć kąpieliska - to się zdarza i nic w tym dziwnego. Natomiast na naszym forum zdjęcia powinny być.
Kąpielisko położone jest na uboczu miasteczka. Jest duży basen pływacki:

[Obrazek: 816ea6b667ee28ad.jpg]

dwa baseny rozrywkowe, z tego jeden ze zjeżdżalniami (28-30C):

[Obrazek: 80efaf1bc59667ba.jpg]

brodzik dla dzieci:

[Obrazek: cd269ebbe633fc84.jpg]

- wszystkie z krystalicznie czystą wodą,
dwa mętne baseny lecznicze z natryskami (34-36C):

[Obrazek: 1f3a484cd8623551.jpg]

a nawet staw, po którym można pływać kajakami.
Dodatkowo w części uzdrowiskowej jest ładny otwarty basen z różnymi bełkotkami i fontannami:

[Obrazek: 4605119d45f5e47b.jpg]

oraz 2 baseny wewnątrz budynku z wodą stojącą - wszystkie z mętną:

[Obrazek: 59da550894d45dff.jpg]

Całkowite zasolenie 7g/l, więc gdyby ktoś chciał kontynuować kurację w d0mu - to na wannę wody 3 szklanki soli kuchennej, pół szklanki sody i łyżka soli drogowej. Porównując proporcje procentowe - Morze Martwe powinno ożywiać nieboszczyków.
W budynku jest też sauna - chyba bezpłatna, ale i tak nie skorzystałem, oraz gabinety zabiegowe.
Na kempingu były dwie załogi z Polski, więc dostaliśmy numer 3, a nie tysiącpięćsetstodziewięćset, jak w Sarospataku. Jest też nowy h0tel, prawie pusty - tylko 2 albo 3 pokoje zajęte, w tym Słowacy i ktoś z Rumunii. W niedzielę podobno było na kąpielisku dużo ludzi, ale od poniedziałku jest już spokojnie. Z powodu bardzo skromnych warunków na kempingu korzystamy bez pytania z ogólnej kuchni h0telu. Bo kemping jest spartański - oprócz trawy jest palenisko do grilla i toalety jak na PKP w latach 60-tych, właściwie to kible, a nie toalety. Umywalnia i prysznice są zamknięte i służą za pakamerę dla ekipy budowlanej. Są jeszcze dwa zlewozmywaki nierdzewne. W sąsiedztwie stoi kilka bungalowów - w czterech mieszkają Węgrzy. Kort tenisowy cieszy się dużym powodzeniem. Tuż za płotem przejeżdżają pociągi, na szczęście mimo to daje się spać.
Jest tutaj dużo okazji, żeby się posilić, a konkurencja ma dobry wpływ na jakość i ceny. Langosze, gyrosy, gofry, hot-dogi, ryby, gulasz, wiadomo... Ja lubię słodkie, więc spróbowałem naleśników z lodami i owocami (palacsinta fagyalt-gumyolcs) nieśpiesznie robionych przez starszego (ode mnie) pana na oczach klientów. Polecam!
Termal Terasz:

[Obrazek: 067d69d7c7a6cf8a.jpg]

mieści się przy części leczniczej i jest to kawiarnia nieco bardziej elegancka od budek mieszczących się przy bramie, z obsługą kelnerską. Przy głównym wejściu stoisko ze świeżymi owocami i warzywami.
Jak już wspomniano - łazienki są w nie najlepszym stanie. W jednej brakuje papieru higienicznego, w innej straszą połamane poręcze, mało gdzie są dozowniki z mydłem. Ale takich przybytków jest chyba z 10, w tym jeden nowo budowany, ale jeszcze nieczynny (prace w toku) - w kwadrans można obejść wszystkie i znaleźć coś dla siebie. W niektórych prysznicach z ciepłego kranu leci solanka - można się zdziwić płucząc zęby, no i lepiej nie lać sobie po oczach.
W otwartym basenie leczniczym zdarzają się pływające kłaczki i osady mimo codziennego opróżniania i dezynfekcji. W pozostałych basenach woda bez uwag.
W ogóle widać starania o teren - a jest go ze 4 hektary. Co rano jeżdża kosiarki, podlewane są kwietniki, ktoś psika chwasty przerastające chodnik:

[Obrazek: 944c8dda46b449d6.jpg]

Na tak dużym terenie znajdą się jednak miejsca zaniedbane - jak nadające się tylko do wyburzenia bungalowy z powybijanymi szybami i wyrwanymi drzwiami w pobliżu stawu. Ale właściwie nie ma po co tam się zapuszczać.
Obsługa obiektu jest bardzo czujna - plącząc się około szóstej rano (przed otwarciem) dwa razy byłem sprawdzany, co robię - oczywiście wystarczyło pokazać opaskę z kempingu.
W budynku uzdrowiskowym jest wifi - można się rozłożyć ze sprzętem w kawiarni Termal. Należy się logować do sieci zabezpieczonej "nanasfurdo", a hasło to data: piąty lutego br. pisana w formacie RRRRMMDD, a więc 8 cyfr bez kropek, w tym trzy zera. Jednak mój grat nie podołał - brak jakiejś wtyczki czy certyfikatu.
Język polski jest na tablicach informacyjnych, a nawet w oficjalnym formularzu do opłaty klimatycznej. Liczą na nas!
Doba za 2 dorosłych+dziecko pod namiotem+parking+kąpiele kosztuje 6200ft.
Odpowiedz
#6
Centrum Hajdunanas zza szyby samochodu:

[Obrazek: 6f74e300a6ea255a.jpg]

Plan parku termalnego jest opisany również w języku polskim:

[Obrazek: fc72ca9bada0fa44.jpg]

Obiekt wiele zyskuje dzięki starannie pielęgnowanej zieleni:

[Obrazek: 34e4b0bc3591850b.jpg]

Strefa łakomczucha:

[Obrazek: 434c2924df24d083.jpg]

Naleśnik z lodami i owocami - oczywiście nie skończyło się na jednym:

[Obrazek: c32d448b7adaedd1.jpg]

Przykładowy cennik bufetu:

[Obrazek: f3c00cc4bfc9de24.jpg]

Nowo budowane łaźnie naprzeciw basenu pływackiego. Widać faceta na drabinie, było ich kilku - robotę zaczęli około siódmej rano, i to bynajmniej nie od wypicia piwa:

[Obrazek: 0ac8f19e4ae191fb.jpg]

Zdemolowane bungalowy w zachodniej części kąpieliska:

[Obrazek: 73865a07425927a0.jpg]

Dwa skromne baseny w budynku czynne są przez cały rok:

[Obrazek: 1894a70dc627aab8.jpg]

Nocne czyszczenie leczniczego basenu otwartego:

[Obrazek: 7231b01a4741bbe4.jpg]
Odpowiedz
#7
Główne wejście do kąpieliska - ujęcie znane ze strony oficjalnej, ale niech będzie:

[Obrazek: 6a35a6f24ba5a906.jpg]

Camping - nic specjalnego:

[Obrazek: 326caaf7adf24f91.jpg]

Staw, przy którym jest wypożyczalnia kajaków:

[Obrazek: 21d21b357ed578e1.jpg]

Piwo dla robotników - nie zmieściło się w poprzednim poście (za dużo obrazków): PiwoPiwoPiwoPiwoPiwoPiwoOczko
Odpowiedz
#8
Witam. Wróciliśmy z żoną z Hajunasas ipotwierdzam powyższe wpisy.Od siebie dodam iż porozumiec się
z tamtejszym personelem to koszmar mimo ze są młodzi to ani po niemiecku ani po angielsku ani nawet po rosyjsku tylko pismo "obrazkowe".Co do cen to wstęp na baseny 1400ft /os rozbicie namiotu 1000ft/noc
co do cen pokoi to nie dogadaliśmy sie ale warunki w nich są dobre bo są to pokoje po remoncie,jest kuchnia gdzie można samodzielnie przygotowac jedzenie ale i zauwazyłem za sapodawane posiłki (prawdopodobnie na zamówienie)
Odpowiedz
#9
Eplus - gdzie nocowałeś podczas pobytu w Hajdunanas?
Odpowiedz
#10
(19-09-2013, 20:24)Aattaa napisał(a): Eplus - gdzie nocowałeś podczas pobytu w Hajdunanas?

W tym właśnie namiocie:

[Obrazek: 326caaf7adf24f91.jpg]

Szeroki uśmiechSzeroki uśmiechSzeroki uśmiechSzeroki uśmiechSzeroki uśmiech
Odpowiedz


Podobne wątki&hellip
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  HAJDUNANAS, TISZAUJVAROS, SAROSPATAK drake112 17 20,816 26-08-2015, 21:12
Ostatni post: tkokoUżytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości