Korona Gór Węgier
#1
Skoro istnieje Korona Ziemi, Korona Gór Polski to czemu Węgry miałyby być gorsze. Na podstawie fizycznogeograficznej regionalizacji Węgier pokusiłem się o przygotowanie listy przedstawiającej najwyższe szczyty poszczególnych gór Węgier (razem 14 pozycji).

 1. 1014 Kékes (Mátra): szczyt zalesiony, możliwy dojazd autem (parking płatny), wieża widokowa z restauracją
 2. 961 Szilvási-kő / 959 Istállós-kő (Góry Bukowe): oba zalesione, na szczycie Istállós-kő krzyż
 3. 939 Csóványos (Börzsöny): wieża widokowa
 4. 895 Nagy-Milic (Góry Zemplińskie, węg. Zempléni-hegység, właściwie geogr. Góry Tokajsko-Slańskie): zalesiony szczyt na granicy węgiersko-słowackiej
 5. 884 Írott-kő (Wzgórza Kőszeg, też Alpy Węgierskie, węg. Kőszegi-hegység, niem. Günser Gebirge; Alpy): niem. Geschriebenstein, pol. Zapisany Kamień, szczyt na granicy węgiersko-austriackiej, wieża widokowa
 6. 756 Pilis (Pilis)
 7. 729 Karancs (Czerhat, węg. Cserhát-hegység, słow. Cserhát): spotkałem też wysokość 727 m
 8. 709 Kőris-hegy (Las Bakoński, węg. Bakony): spotkałem też wysokości 706, 704
 9. 700 Dobogó-kő (Góry Wyszehradzkie, węg. Visegrádi-hegység)
 10. 682 Zengő (Mecsek, węg. Mecsek-hegység)
 11. 634 Nagy-Gerecse (Gerecse, część Gór Zakola Dunaju)
 12. 559 Nagy-Kopasz (Góry Budziańskie, węg. Budai-hegység)
 13. 553 Magas-bérc (Góry Soprońskie, węg. Soproni-hegység, niem. Odenburger Gebirge; Alpy): szczyt na granicy węgiersko-austriackiej z wieżą widokową, 2. najwyższy szczyt G. Soprońskich, już za granicą najwyższy szczyt tych gór: Brenntenriegel (węg. Bren-tető, 606 m)
 14. 442 Szársomlyó (Góry Villány, węg. Villányi-hegység)
Mam nadzieję, że w miarę powolnego odwiedzania wymienionych wierzchołków będę rozszerzał ten temat o opisy, zdjęcia, informacje praktyczne, opinie i wrażenia, do czego zachęcam też innych forumowiczów.
Odpowiedz
#2
Írott-kő, po niemiecku Geschriebenstein, co w tłumaczeniu na polski daje Zapisany Kamień. Szczyt ten jest najwyższym we Wzgórzach/Górach Kőszeg czyli w Kőszegi-hegység, po niemiecku znanych jako Günser Gebirge, od miasteczka Güns czyli właśnie węgierskiego Kőszeg. Po polsku spotkałem się też z nazwą Alpy Węgierskie. W XIV w. stosowano nazwę Tannenberg, wymyśloną ze względu na liczne jodły (niem. Tanne) porastające zbocza, w XVII w. używano nazwy Hochwaldstein (węg. Szálkő), co po polsku może znaczyć Kamień Wysokiego Lasu czy też Kamień w Wysokim Lesie.

Góra ma 884 m n.p.m., zaś niemiecka Wikipedia podaje, że w Austrii osiąga 879 m - osobiście nie zauważyłem jakiejś wielkiej różnicy, gdyż na szczytowej kopule i tak stoi zbudowana w 1913 r. przez austriacką gminę Rechnitz kamienna wieża widokowa, która zastąpiła wcześniejszą Árpád-kilátó, drewnianą wieżę wzniesioną w 1891 r. staraniem węgierskiej gminy Kőszeg. W środku wieży znajduje się słup graniczny z 1922 r. Wieża ma 56 krętych i wąskich schodów. Wchodząc trzeba uważać na głowę, żeby nie uderzyć się w wyższe piętro. Na parterze w środku znajduje się skromna ekspozycja materiałów (zdjęcia i mapki) o ustalaniu granic węgierskich wynikłych z traktatu w Trianon oraz o upadku żelaznej kurtyny. Od 1999 r. nad wejściem do wieży znajduje się zegar słoneczny. Wstęp na wieżę jest bezpłatny.

[Obrazek: 53b0e73a61f76.jpg]wieża na Írott-kő (o! nawiało mi pasek na obiektyw)

[Obrazek: 53b0e740a7f6e.jpg]widok z wieży na Węgry

[Obrazek: 53b0e745e2fb9.jpg]widok z wieży na Austrię

Po stronie austriackiej, ok. 40 m od wieży znajduje się kamień, od którego dzisiejszą nazwę wziąła cała góra. Otóż wyryto na nim litery CBE (osobiście ich nie zauważyłem, więc albo się już mocno/całkiem wytarły, albo się za bardzo śpieszyłem, albo... mają tam dwa wielkie kamienie, w co wątpię). Owo CBE znaczyło albo Confinia Batthyániana Esterháziana (granica Batthyány-Esterházy), albo oznaczało granicę między Kőszeg (przez 'c') oraz ziemiami rodów Batthyány i Esterházy, albo wyznaczało granicę domeny Eleméra Batthyány (Comes Batthyány Elemér). W internecie litery można sobie obejrzeć na tej oraz na tej stronie. Na wspomnianym kamieniu w 2012 r. umieszczono krzyż.

[Obrazek: 53b0e75782c2a.jpg]zapisany kamień

Najłatwiejszym i najszybszym sposobem na dostanie się na Írott-kő jest wykorzystanie austriackiej drogi 56 Lockenhus-Rechnitz. Najlepszym (jedynym?) miejscem na zostawienie auta jest grzbiet zachodniego ramienia Írott-kő, który nosi na mapach nazwę Waldhof (Leśny Dwór, 802 m n.p.m.), a na znakach w terenie Passhöhe - tu znajduje się parking (bezpłatny) i knajpa "Die Ranch". Z Waldhofu na Írott-kő wchodzi się nie sprawiającym kłopotów orientacyjnych, ani kondycyjnych szerokim duktem leśnym (możliwy wjazd rowerem), całość zajmuje 1,9 km i 30 min tempem zbliżonym do spacerowego. Tuż przy drodze znajduje się kaplica upamiętniająca poległych w obu wojnach (a przy okazji też poległych żandarmów, pograniczników, celników, strażaków, cywilów i węgierskich kamratów). Szlak wiedzie przez mieszany las, jest kompletnie niewidokowy (nie licząc wieży na szczycie), a w celu jego urozmaicenia umieszczono wzdłuż niego, wraz z dokładnymi opisami po niemiecku i węgiersku, kilkanaście kamieni świadczących o geologicznej przeszłości okolicy (m.in. bomba bazaltowa). Szlak ma numer 11 i jest częścią szlaku długodystansowego Alpannonia. Dla Węgrów Írott-kő jest też początkiem dalekodystanskwego szlaku niebieskiego (Országos Kéktúra).

[Obrazek: 53b0e75ec23b3.jpg]"Ranczo" przy drodze 56

Jeżeli dla kogoś "zdobywanie" jednego ze szczytów węgierskiej korony z terytorium Austrii jest moralnie wykluczone, można oczywiście udać się nań z Węgier (osobiście szkoda mi było czasu na spróbowanie tej opcji). Z mapy, którą postawiono na szczycie Írott-kő wynika, że z miejscowości Velem prowadzi droga do parkingu przy Hármashatár-h (724 m) tudzież przy źródle Hörmanna (Hörmann-forrásnál, 713 m), skąd dwoma wariantami można się dostać na Geschriebenstein. Wariant węgierski w stosunku do austriackiego oferuje 89 m dodatkowego podejścia i jest na oko o jakieś 10% dłuższy, a trwa 50 min. Dobre zdjęcie szlakowskazu znajdującego się przy Hörmann-f. wygooglowałem tutaj.

[Obrazek: 53b0e765cea3d.jpg]mapka okolicy na tablicy znajdującej się pod szczytem
Odpowiedz
#3
Za najwyższy szczyt Gór Bukowych uchodzi(ł?) Istállós-kő (959 m n.p.m.). Niedawno odkryłem doniesienia, że wcale nie musi to być prawdą - najnowsze pomiary dokonane GPS'em wykazały, że najwyższym wzniesieniem Gór Bukowych jest niewybitne miejsce położone niecałe pół kilometra na północny-wschód od Istállós-kő: Szilvási-kő (961 m n.p.m.). Na informację tą natrafiłem czytając bardzo ciekawy artykuł na bardzo ciekawym blogu, którego część zacytuję:

Cytat:w każdej encyklopedii, przewodnikach i na stronach internetowych przeczytać można, że najwyższym szczytem całego pasma jest Istállós-kő (958 m n.p.m.) Jednak pomiary wykonywane w ostatnich latach dowiodły, że to błędne przekonanie. Według najnowszych opracowań, najwyższa jest północna kulminacja szczytu Kőrös-bérc, licząca 961 m n.p.m. Jako że do tej pory nie miała ona swojej nazwy, nadano jej miano Szilvási-kő

Dodatkowo kilka linków dla osób, które potrafią zrozumieć Bratanka:
https://hu.wikipedia.org/wiki/Szilv%C3%A1si-k%C5%91
http://index.hu/tudomany/2014/02/05/uj_c...a_bukknek/
http://woodyka.hu/index.php/2014-02-08-16-44-05
http://www.szilvasvarad.hu/index.php?pag...is&id=1302
i dla reszty coś w naszym ulubionym piśmie obrazkowym:
https://geolocation.ws/v/P/104621067/szilvsi-k/en

Osobiście do informacji tej podchodzę z pewnym dystansem. Satelity też się przecież trochę "telepią" po orbicie, więc pomiar z GPS może być nie do końca dokładny - niemniej jednak, kręcąc się po okolicy warto wziąć pod uwagę fakt, że są spore szanse na to, że zamiast Istállós-kő, najwyższy jest Szilvási-kő.

Oczywiście jeżeli ktoś z forumowiczów był już na Szilvási-kő, proszę o podzielenie się wskazówkami turystycznymi, sposobem namierzenia tegoż szczytu w terenie oraz wrażeniami Uśmiech
Odpowiedz


Podobne wątki&hellip
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Zachód Węgier eljefe 2 1,109 23-08-2020, 21:00
Ostatni post: Pudelek
  Góry Bukowe - inna twarz Wegier Mamut 7 10,842 22-12-2019, 20:23
Ostatni post: Mamut
  Przewodnik po zamkach Węgier mwegrzyn 2 3,066 09-03-2018, 23:00
Ostatni post: lisia312
  Uroki północnych Węgier domekurenaty 22 25,423 31-01-2014, 21:47
Ostatni post: Pudelek
  Region u podnóży gór Tokaju Klimaty Węgierskie 18 12,886 10-02-2013, 15:09
Ostatni post: misiek34Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości