Książki historyczne o Węgrzech
#41
Kolejna nowość:
Motyw Trianon w węgierskiej polityce historycznej po 1989 roku
Autor: Jach-Chrząszcz Artur
Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe Artur Jach-Chrząszcz
Rok wydania: 2020 Oprawa: miękka Liczba stron: 372

<<Motyw Trianon w węgierskiej polityce historycznej po 1989 roku – opis wydawcy
Powstanie niniejszej książki i jej publikacja w setną rocznicę podpisania traktatu w Trianon ma na celu przyczynienie się do popularyzacji wiedzy o tym historycznym wydarzeniu wśród polskich Czytelników. Konsekwencje powstałe w wyniku zmian terytorialnych i demograficznych, do jakich doszło na mocy traktatu podpisanego 4 czerwca 1920 roku w pałacu Grand Trianon, miały bezpośredni wpływ na charakter polityki wewnętrznej i zewnętrznej prowadzonej po pierwszej wojnie światowej przez kolejne ośrodki sprawujące władzę na Węgrzech. Znaczenie traktatu w Trianon jest równie istotne dla obserwatorów współczesnej sceny politycznej na Węgrzech, gdyż przeprowadzona analiza udowadnia, iż utrata ziem węgierskich oraz etnicznych obywateli w wyniku postanowień w Trianon ma utrzymujący się do dziś i mogący się utrzymywać w dającej się przewidzieć przyszłości wpływ na charakter programów i działalności węgierskich partii politycznych funkcjonujących po 1989 roku.

dr Artur Jach-Chrząszcz - absolwent Wydziału Politologii Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Wydziału Pedagogicznego Akademii Ignatianum. Doktor nauk społecznych w dyscyplinie nauki o polityce i administracji. Autor kilkunastu publikacji naukowych, wielokrotny referent i współorganizator krajowych oraz międzynarodowych konferencji naukowych. Założyciel i Prezes Zarządu European Foundation for Cooperation and Science. Członek Polskiego Towarzystwa Nauk Politycznych, Magyar Politikatudományi Társaság oraz International Political Science Association.>>
Odpowiedz
#42
Witam, poszukuję książki P. Lendvai "Węgrzy. Tysiąc lat zwyciestw w klęskach", czy ktoś wie gdzie mogę ją zakupić? Może ktoś z Was ma na sprzedaż?
Proszę o pomoc.
Pozdrawiam
Odpowiedz
#43
Mam na półce, niestety nie na sprzedaż, czeka na przeczytanie.
na stronie https://www.taniaksiazka.pl/autor/paul-lendvai jest tylko e-book
Odpowiedz
#44
Nowa pozycja - niestety chyba ze <szkoły Geremka>

Węgierski Syndrom TRIANON
Autor: Bogdan Góralczyk
Wydawnictwo: Dialog
Rok wydania: 2020
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Liczba stron: 373
Odpowiedz
#45
CZASYPISMO. O historii Górnego Śląska nr 2(18)/2020
Trzy "węgierskie" artykuły:
1. Zalán Bognár - Deportacje mieszkańców Węgier do Związku Sowieckiego(1944-1945)
2. Beáta Márkus - Deportacja ludności pochodzenie niemieckiego na teren Związku Sowieckiego w latach 1944 - 1945
3. Zbigniew Gołasz - Madziarski zaciąg.Węgierski zaciąg naRoosvelta 81 w Zabrzu
Odpowiedz
#46
Nowa pozycja - dziś zakupiona

Jakub Juszyński - Połowcy węgierscy
59 str.
163x235 mm
Okładka miękka
Zabrze – Tarnowskie Góry 2021

Spis treści:
Wstęp
I Wędrówka Kunów na zachód
II Osadnictwo wojskowe Połowców w Królestwie Węgier do początków XIII wieku w świetle Gesta Hungarorum
III Połowcy węgierscy po najeździe mongolskim
IV Mołdawia
V Wpływ Połowców węgierskich na Polskę
VI Technika strzelania z łuku
Bibliografia

O książce:
"Połowcy osiedlali się na Węgrzech od końca XI wieku. Już w następnym stuleciu byli postrzegani jako ważna część społeczeństwa węgierskiego. Na przykład przypisywano im w legendach założenie tak znanych miejscowości, jak Zwoleń (ob. Słowacja) czy Tokaj. W kolejnych wiekach żyli na Węgrzech w dobrych relacjach zarówno z Madziarami, jak i etnosami zachodnioeuropejskimi. Było to możliwe dzięki ich kulturze, podobnej do europejskiej. Kunowie, nawracając się na chrześcijaństwo, wybierali katolicyzm, a nie prawosławie, porozumiewali się po łacinie z mieszkańcami Europy, mieli też podobne podejście do własności i etosu rycerskiego. Wszystko to stało w sprzeczności z mentalnością Rusów, Tatarów czy Turków osmańskich. Wpływ Połowców jest do dzisiaj widoczny w węgierskiej kulturze, choćby w twórczości zespołu Kárpátia.
Sąsiedztwo Połowców węgierskich miało znaczenie także dla Polski, oddziałując na przykład na ukształtowanie się stroju szlacheckiego."
Odpowiedz
#47
Jak oceniasz tą książkę?
Odpowiedz
#48
Polecam książkę Paula Roberta Magocsiego - Pod osłoną gór. Dzieje Rusi Karpackiej i Karpatorusinów.
Wydawnictwo: Libra Rzeszów 2022 520 stron
"Pierwsza monografia naukowa dotycząca historii Rusi Karpackiej i Karpatorusinów, w której profesor Paul Robert Magocsi, autor o olbrzymim dorobku naukowym (wśród niemal 900 publikacji jego autorstwa jest 41 książek) stawia śmiałą tezę o istnieniu czwartej narodowości wschodniosłowiańskiej.

Karpatorusini nigdy nie mieli własnego państwa, lecz od wieków zamieszkiwali ziemie zwane Rusią Karpacką, które dziś leżą w granicach Polski, Słowacji, Ukrainy i Rumunii. Rozsiana po całym świecie diaspora karpatorusińska obecna jest głównie na Węgrzech, w Serbii, Czechach, Chorwacji, Stanach Zjednoczonych i Kanadzie.


„Jakie sensy kryją się w tym tytule? Lepsze byłoby może sformułowanie: „żadnych przyjaciół prócz gór”, jednak zostało ono już wykorzystane w książce o Kurdach – innym górskim narodzie, który w ostatnich dziesięcioleciach porównywano do Karpatorusinów. Te górskie narody łączy to, że nigdy nie miały własnego państwa, zaś te państwa, w których przyszło im żyć, wywierały zwykle negatywny wpływ na karpatorusińską czy kurdyjską społeczność i kulturę. W przypadku Karpatorusinów presja asymilacyjna trwająca od XIX w. stopniowo wypychała ich z nizin i pogórza z powrotem w stronę gór, a z terenów leżących po ich północnej stronie zostali w XX w. usunięci siłą. Zatem w najlepszym razie wyłącznie góry były dla nich osłoną i schronieniem. Podtytuł wskazuje na dwa istotne elementy: kraj i naród. W kolejnych rozdziałach wykażemy, że w Europie istnieje historyczne terytorium zwane Rusią Karpacką. Nazwa i wiążące się z nią pojęcie są znane niektórym mieszkańcom tej krainy, choć nie znajdziemy jej ani na dawnych, ani na współczesnych mapach. Ziemię tę zamieszkiwali głównie – choć nie wyłącznie – Karpatorusini. Z drugiej strony, byli i są Karpatorusini żyjący – dawniej i dziś – poza terytorium Rusi Karpackiej. Mieszkają w sąsiadujących z nią krajach, na przykład w Serbii, czy też w bardzo odległych, takich jak Stany Zjednoczone i Kanada. Tematem tej książki jest zatem Ruś Karpacka (ziemia), a także Karpatorusini (naród) rozproszeni w różnych zakątkach świata. [...] Pod osłoną gór przypomina nieco podręcznik akademicki. Trzydzieści rozdziałów układa się w zasadzie w porządek chronologiczny, śledząc wydarzenia i procesy historyczne od czasów prehistorycznych do współczesności. Starałem się zachować równowagę między problematyką polityczną, społeczno-gospodarczą i kulturalną (zwłaszcza religijną). [...] Wiele rozdziałów rozpoczyna się od umieszczenia Rusi Karpackiej w szerszym kontekście krajów sprawujących rządy na jej terytorium oraz Europy jako całości. Dlatego Czytelnik będzie mógł się zapoznać z niektórymi aspektami historii Węgier, Polski, Monarchii Habsburgów, Czechosłowacji i Związku Sowieckiego”.

– fragmenty Przedmowy"
Odpowiedz
#49
Nowa pozycja:
Autor: Marian Małecki
Wydawnictwo: Infort Editions
Muhi nad rzeką Sajó 1241. Z dziejów obecności Mongołów w Europie. Tom 1. Wojna - prawo - obyczaje

"

Spis treści:

Przedmowa (Gabor Béli)

Wstęp

I Rys historyczny Węgier przed najazdem 1241 r.

II Rys historyczny imperium mongolskiego do najazdu na Węgry w 1241 r.

III W drodze pod Muhi

IV Węgierscy sojusznicy

V Bitwa na równinie Muhi nad rzeką Sajó

VI Rozmiary i skutki klęski

Historia Węgier – jak napisał jeden z jej rodzimych historyków – jest pasmem zwycięstw w klęskach. Ten wyjątkowy w skali znaczenia i kultury naród europejski z racji swego centralnego położenia w Europie wielokrotnie doświadczany był przez zawieruchy dziejowe, które definiowały jego istnienie niemal od nowa. Zawsze jednak podnosili się Węgrzy ze swych doświadczeń i tworzyli, odnawiali swoją państwowość i kroczyli dalej wkładając w rozwój cywilizacyjny Europy więcej niż inni. Odrębność węgierska to przede wszystkim język należący do grupy ugrofińskiej. Dalej to koczownicze pochodzenie ze stepów spod Uralu, to silnie zakorzenione poczucie wolności stepowca, które jeszcze w średniowieczu – przed najazdem mongolskim znalazło swoje miejsce w „Złotej bulli” Andrzeja II.

Węgrzy to „Antemurale Christianitatis”, za które, tak jak i Polsce, przyszło w historii zapłacić wysoką cenę – zaborami...

Prof. Marian Małecki (1969), jest pracownikiem naukowym Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, autorem ponad 20 publikacji samodzielnych i ponad 140 artykułów i rozdziałów w pracach naukowych i popularyzatorskich z dziedziny historii, historii państwa i prawa, ustroju i prawa dogmatycznego, a także współautorem 12-tomowej Encyklopedii Powszechnej.

Swoje zainteresowania historyczne skupia wokół problematyki wypraw krzyżowych, regionalnej Śląska i Galicji, II wojny światowej, a także archeologii prawa. Jest członkiem kilku organizacji i stowarzyszeń krajowych i zagranicznych z zakresu prawa, historii, historii ustroju, w tym członkiem honorowym Węgierskiego Towarzystwa Naukowego z Historii Kultury Prawnej i Etnografii Prawa – The Tárkány Szücs Ernö Legal Cultural History and Legal Etnographic Research Group.

Uczestniczy w międzynarodowych projektach badawczych z zakresu tychże dziedzin."
Odpowiedz
#50
Jest już drugi tom:
Marian Małecki - Muhi nad rzeką Sajo 1241. Z dziejów obecności Mongołów w Europie. Tom 2. Restytucja Królestwa Węgier
Odpowiedz


Podobne wątki&hellip
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  W Sieci Historii o Węgrzech eplus 6 12,115 29-01-2019, 19:11
Ostatni post: ember
  Runy na Wegrzech ember 6 7,385 02-09-2018, 11:41
Ostatni post: ember
  Hiperinflacja na Węgrzech w 1946 Simon 9 11,839 01-12-2014, 14:49
Ostatni post: Sztasek
  Kamienie milowe Imperium Rzymskiego na Wegrzech Andy 2 4,630 25-01-2013, 3:10
Ostatni post: Andy



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości