Majówka nad Balatonem - projekt "Otwarty Balaton"
#1
Może przyda się rodakom wybierającym się na Węgry w majowy weekend:

Celem akcji jest pokazanie, że Balaton to nie tylko letnie upały, kąpiele w jeziorze, langosz, naleśniki i smażona ryba. Jezioro i jego okolice oferują wiele innych atrakcji już od pierwszych słonecznych dni. Warto wybrać się tam wiosną. Firmy i instytucje będące partnerami projektu starają się przyciągnąć turystów pragnących po zimie spędzić swój wolny czas aktywnie.

Już od 1 maja czynne będą muzea, galerie, plaże, lokale gastronomiczne. W czasie trwania akcji 1-11 maja, organizowane będą wyprawy rowerowe, nordic walking, wystawy, koncerty, wycieczki z przewodnikiem np. do królestwa ptaków i roślin chronionych w Nagyberek i podmokłych terenów Fehérvízi Láp. W Balatonföldvár organizowana będzie przygodowa gra miejska dzięki której poznamy zabytki miasta, a w Tihany każdego dnia trwania akcji spod punktu informacji turystycznej wyrusza bezpłatna wycieczka z audiobookiem (do wyboru dwie po mieście i jedna po okolicy). Na gości czeka też majówka w Felsőörs. W programie imprezy sportowe, wesołe miasteczko i inne atrakcje dla dzieci. Po południu impreza przywołująca lata 80: muzyka, kiełbaski i piwo. Z kolei dla dbających o linię – wycieczka rowerowa z Siófok. Miłośnicy sztuki współczesnej mogą obejrzeć w Balatonfüred wystawę prac Ilony Keserű, a wielbiciele książek Móra Jókaia będą mieli okazję wziąć udział w cyklu imprez poświęconych pisarzowi w ramach corocznych Dni Jókaia. To właśnie w willi w Balatonfüred powstała jego powieść Złoty człowiek (Aranyember). W restauracjach jako danie główne serwowana będzie w tych dniach klasyczna zupa fasolowa Jókai bableves.

Co proponuje Zachodni Balaton: największa w okolicy majówka w Keszthely, festiwal naleśników w Balatongyörök, muzea i wystawy w Keszthely oferują zniżkowe bilety, podobnie w Badacsony – Egry József múzeum oraz Szegedy Róza Ház. Szigliget – turnieje rycerskie, Vonyarcvashegy – otwarta będzie kaplica Św. Michała, Gyenesdiás – biomarket (m.in. pieczenie ryb balatońskich). Codziennie odbywać się będą wycieczki rowerowe z przewodnikiem (własny rower lub możliwość wypożyczenia roweru z 50% zniżką w biurach Tourinform). Trasy rowerowe: Kis Balaton lub Keszthely-öböl połączona z wycieczką statkiem (przewóz rowerów z 50% zniżką). Dalej: wycieczki piesze z przewodnikiem po okolicach Keszthely z wejściem na niedawno oddane punkty widokowe.

Na tych, którzy wybiorą mniej aktywny sposób spędzenia czasu czekają otwarte plaże z możliwością korzystania z kąpieli słonecznych i bezpłatnych leżaków. Również wiele hoteli i pensjonatów oferuje w tym czasie miejsca noclegowe w promocyjnych cenach.

Przedsmak balatońskich atrakcji będziemy mogli poczuć w Budapeszcie już 26-28 kwietnia na Erzsébet tér, gdzie klub Akvárium organizuje weekend „Otwarty Balaton”. Będzie można zapoznać się ze szczegółowym programem akcji, powylegiwać na rozstawionych na placu leżakach i wprowadzić w balatoński nastrój dzięki muzyce i specjalnemu menu. Szczegółowe programy, informacje o noclegach dostępne są również na stronie www.nyitottbalaton.hu (źródło origo).
Odpowiedz
#2
rozumiem, że przekonujesz tutaj ludzi, iż w weekend majowy nie zastaną wszystkiego zamkniętego nad Balatonem? Uśmiech

nie byłem nigdy na Węgrzech na majówkę, natomiast dwa razy się niemile zdziwiłem w sierpniu. Raz w Szeged, kiedy nocowałem na kempingu gdzieś w połowie miesiąca (a może nawet już koło 13-go) - wydawało mi się, że jest już martwy sezon - knajpy na miejscu pozamykane, woda z basenów spuszczona itp.! Innym razem nocowałem na kempingu w Keszthely na przełomie sierpnia i września - to samo: miejscowa knajpo-restauracja nieczynna, kawałek dalej za kempingiem z kilku czynnych działała jedna. Plusem było to, że w cenniku od 20 sierpnia zaczynał się niski sezon Szeroki uśmiech, więc domek był w cenie namiotu w okresie "pełnym"...
Odpowiedz
#3
raczej referuję więc proszę oszczędzić posłańca Uśmiech Nie no, chyba nie będzie tak źle, skoro to zorganizowana akcja. Miejmy nadzieję, że organizatorzy są rzetelni.
Sama z chęcią wybrałabym się na jedną z proponowanych w ramach akcji wycieczek rowerowych, sezon wreszcie czas rozpocząć Uśmiech

Jeśli chodzi o Szeged: z tego co zaobserwowałam to miasto studenckie więc żyje wtedy kiedy są studenci. A Keszthely z kolei nastawione na Niemców, u których wakacje kończą się wcześniej..
Odpowiedz
#4
na samym mieście w Szeged nie było tak źle, jakiś festyn był nawet czy cuś, ale zszokował mnie wymarłby kemping, na którym studenci raczej nie śpią, więc z powodu ich nieobecności raczej nie powinni wszystkiego zamykać.

A co do Keszthely - to chyba problem całego Balatonu, że jak Niemców nie ma, to wiele się zamyka...
Odpowiedz
#5
Nad Balatonem sporo ludzi, przynajmniej w Alsóörs.
A w Csopaku Jasdi otworzył piwniczkę dla gości. Będzie się działo Oczko
Odpowiedz
#6
Na turizmusonline czytam, że projekt odniósł sukces, było sporo odwiedzających, do akcji przyłączyło się mnóstwo lokalnych firm. http://www.turizmusonline.hu/aktualis/ci...balatonnal Chociaż np. moi znajomi wybrali się do Balotonfured i pisali do mnie 1 maja, że było tam wtedy jeszcze dość pusto. Pojechali w ciemno, hotel rezerwowali w ostatniej chwili, ale wyszukiwarki pokazywały im, że 80% miejsc hotelowych w mieście było zarezerwowanych. To i tak nieźle, biorąc pod uwagę fakt, że akcję zorganizowano po raz pierwszy. Wygląda na to, że w kolejnych latach odwiedzanie Balatonu na wiosnę może stawać się coraz bardziej popularne, jeśli będą powtarzać Nyitott Balaton.
Odpowiedz
#7
(14-05-2014, 12:03)budapeszter napisał(a): ... moi znajomi wybrali się do Balotonfured i pisali do mnie 1 maja, że było tam wtedy jeszcze dość pusto.

Bardzo szybko się zmieniło Uśmiech
O ile łatwo było o kwaterę w Alsóörs, Paloznak i Csopak to wg moich obserwacji było faktycznie ciężko w B-füred.
Mam na myśli pobyt za normalne pieniądze. Znajomi zrezygnowali ze stałej kwatery bo właściciel lekko przegiął i przyjechali do nas do Alsóörs.
Sądząc po ilości ludzi przypływających z Siófok do Füred to na południowym brzegu też sporo ich było.
Dołożyli też kilka rejsów do Tihany.
Generalnie było fajnie żeby tylko woda była cieplejsza Oczko
Odpowiedz
#8
(15-03-2018, 1:46)saperus8 napisał(a): Czy w 2018 dalej to funkcjonuje czy dali sobie spokój z imprezą.Jedziemy 26.04 06.05

Projekt "Otwarty Balaton ... Nyitott Balaton" cięgle żywy Oczko.
>>> wejdź natą stronę... hu, en, de i poczytaj.
Odpowiedz
#9
Którą z nadbalatońskich miejscowości najbardziej polecacie na majówkę? Wiadomo, pogoda nie musi dopisać, więc fajnie żeby znalazły się jakieś atrakcje oprócz samego węgierskiego morza. Siofok? Tihany? Keszthely? I nie chodzi mi o imprezowy klimat, ale tak, żeby przy ładnej pogodzie było gdzie posiedzieć nad Balatonem, a przy brzydszej zwiedzić jakieś muzea lub popodziwiać piękne widoki Uśmiech Z góry dziękuję za odpowiedź.
Odpowiedz
#10
A mogę prosić o ocenę kempingu w keszthely? szukam czegoś na wakacje zależy mi na czymś blisko wody, upieram się przy kempingu bo byliśmy już dwa razy i przynajmniej dziecko ma w pobliżu plac zabaw kawałek plaży i jak trzeba iść na drzemkę ( a mam teraz pół rocznego szkraba) nie trzeba za daleko chodzić
Odpowiedz


Podobne wątki&hellip
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Najdroższa plaża nad Balatonem Waldek 0 793 30-07-2023, 22:26
Ostatni post: Waldek
  Ceny wejścia na plaże na Balatonem w 2023 roku Waldek 5 1,565 25-07-2023, 13:21
Ostatni post: ex-komar
  Balaton, camping- namiot Misio884 0 526 16-07-2023, 18:26
Ostatni post: Misio884
  Gdzie są piaszczyste i bezpłatne plaże nad Balatonem? duo1 33 73,588 09-07-2023, 13:13
Ostatni post: Pudelek
  Balaton, Plaża Mireczekooo 1 610 02-06-2023, 10:17
Ostatni post: ex-komar



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości