Medián: 55 procent chce zmiany rządu
#1
Według sondażu Medián zleconego przez HVG, odsetek osób, które uważają, że sprawy w kraju "idą w złym kierunku", zbliżył się w marcu do dwóch trzecich. Absolutna większość (55%) chciałaby zmiany rządu. Popularność koalicji partii Fidesz-KDNP wśród ogółu społeczeństwa nie spadła, ale jej poparcie wśród "bezpiecznych" wyborców spadło z 53% do 46% w marcu, ze względu na wzrost aktywności politycznej.

Według Medián może to być związane ze skandalem ułaskawieniowym. Słyszało o nim 97% zapytanych, a prawie dwie trzecie z nich uważa, że pociągnięcie Viktora Orbána do odpowiedzialności jest uzasadnione. Nawet wśród wyborców partii rządzącej, co piąty jest tego zdania.

Nowy Prezydent Republiki, który zastąpił Katalin Novák, nie zdołał jeszcze osiągnąć takiego samego poziomu rozpoznawalności jak jego poprzednicy. Tydzień po jego wyborze tylko 36% ankietowanych potrafiło wymienić nazwisko Tamása Sulyoka.

Znacznie lepiej jest rozpoznawalny Péter Magyar (były mąż byłej minister sprawiedliwości (Judit Varga) - (68%). Medián zmierzył również wyniki, jakie mógłby osiągnąć w wyborach, gdyby miał partię. 13% tych, którzy go znają, zagłosowałoby na niego zdecydowanie/prawdopodobnie, 20% prawdopodobnie, a 45% wykluczyło głosowanie na byłego męża Judit Vargi, która również wycofała się z życia publicznego z powodu sprawy ułaskawienia. Na swojej stronie na Facebooku, Magyar, który obiecuje rozwinięcie flagi 15 marca, poprosił wiceprezesa Fideszu Gábora Kubatova (Jest on również przewodniczącym klubu FTC) i ministra Antala Rogána, aby powstrzymali się od metod służb specjalnych i nie wysyłali zorganizowanych chuliganów, aby sprowokować ich obchody.

Metodologia
Ankieta została przeprowadzona przez Medián między 6 a 9 marca, telefonicznie na reprezentatywnej próbie 1000 osób.


Źródło: 24.hu - György Farkas, HVG
Odpowiedz
Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości