Nyíregyháza dla mieszkańców
#1
Witam Wszystkich,
niebawem wraz z rodziną (w związku z podjęciem tam pracy) przeprowadzamy się do Nyíregyháza. Niestety (oprócz ostatnich wakacji spędzonych kilka dni w Budapeszcie, nad Balatonem i Egerze) o Węgrzech wiemy niewiele. Napewno nie mamy pojęcia jak się tam mieszka na codzień. Konkretnie interesuje nas Nyíregyháza, w sumie pod każdym względem, niezbędnym, aby móc tam efektywnie żyć, funkcjonować. Pierwsza kwestia to mieszkanie: jaka lokalizacja jest uznawana za "dobrą dla rodziny" - dobra komunikacja, zieleń (a może za dużo bym chciałaUśmiech, "bezpieczną"... W cenach mieszkań conieco się już rozeznałam (są do zaakceptowaniaUśmiech
druga sprawa to koszty utrzymania dla przeciętnej rodziny, domyslam się że jest tam taniej niż w Budapewszcie, a może nawet Egerze?
gdzie najlepiej kupować? jakieś sieci sklepów, bazary? a może hurtowe zakupy poza Nyíregyháza? Oczko
a może i mieszkanie/dom wynająć gdzieś pod miastem? jak potem z komunikacją? bo pewnie wynajem tańsze...
Czy w Nyíregyháza łatwo dogadać się po angielsku? no i czy dla przeciętnie zdolnego językowo człowieka węgierski jest do "nauczenia"? moze polecacie jakąś szkołę?
a jak tam jest z przedszkolami ? dziecko dostaje przydział, gdzie wolne miejsce czy można trochę poprzebierać?
ech...trochę zawiłe to moje "pytanie" ale mam nadzieję, że znajdzie się ktoś, kto choć część kwestii mi rozjaśni...
Pozdrawiam, bardzo pozdrawiam.
Odpowiedz
#2
Witam!

Od dwóch lat mieszkam w Siófok, więc pewnie trochę mogę podpowiedzieć o codziennym życiu na Węgrzech, ale nigdy nie byłam w Nyíregyháza, nie mam tam znajomych.

Co prawda Siófok jest o wiele mniejsze, ale z kolei położone na zachodzie kraju, a tu generalnie koszty życia są wyższe niż na wschodzie, więc chyba się wyrównuje. Mi z kolei ciężko porównać do Polski, bo jestem warszawianką, gdzie ceny są z kosmosu. W dodatku nie mam rodziny, więc też się koszty utrzymania inaczej rozkładają.

Ja najczęściej robię zakupy w Sparze i w Tesco, bo może nie jest najtaniej, ale mają produkty dobrej jakości i często są różne promocje - i wtedy jest naprawdę tanio.

Język węgierski jest jak najbardziej do nauczenia. Zwłaszcza jak się jest na miejscu.

Jak masz więcej pytań, pisz śmiało na maila: kociuba@helkatours.hu

pozdrawiam i szczęścia w Nowym Roku!
Kasia
Odpowiedz
#3
Dziękuję Ci Kasiu za fatygę i choć nie o Nyíregyháza to jednak ważną dla mnie odpowiedź. Dziękuję za maila, obiecuję nie nadużywać Twojej "gościnności".
Również życzę zdrowia i radości w Nowym Roku!
Justyna
Odpowiedz
#4
(16-01-2014, 20:30)Lalusza napisał(a): ...niebawem wraz z rodziną (w związku z podjęciem tam pracy) przeprowadzamy się do Nyíregyháza... Pierwsza kwestia to mieszkanie: jaka lokalizacja jest uznawana za "dobrą dla rodziny"
W Nyiregyháza jak najdalej od:
- Huszár telep i jego okolicy (tereny przy dworcu kolejowym, szczególnie za dworcem)
- ulice: Zalka Máté, Tancsics István, Csáki István, Károlyi Mihály, Gerlicki Mihály, Tüzér,
Odpowiedz
#5
Sztasek dziękuję Ci bardzo za szczegółowe "ostrzeżenie".
Rozumiem, że poza tymi obszarami wszędzie już jest w porządku. Może jakaś dzielnica szczególnie zasługuje na uwagę w poszukiwaniu mieszkania dla rodziny?
Pozdrawiam i życzę wszystkiego dobrego
Odpowiedz
#6
W Nyíregyhaza działa Samorząd Narodowości Polskiej.
Odpowiedz
#7
(05-02-2014, 17:53)Aattaa napisał(a): W Nyíregyhaza działa Samorząd Narodowości Polskiej.
Działa... info > JEST TUTAJ.
Odpowiedz
#8
Aattaa i Sztasek baaaaaardzo Wam dziękuję za ten namiar!
Odpowiedz
#9
Witajcie!
to znów ja i znów szukam, szukam (na terenie Nyiregyhaza) opiekunki do dziecka, nie na stałe tylko doraźnie może to być studentka, polka, a jeśli węgierka to koniecznie z angielskim komunikatywnym przynajmniej. Sami wiecie dziecko to największy skarb i zależy mi na bardzo odpowiedzialnej i lubiącej dzieci osobie. Jeśli możecie polecić kogoś, tak od serducha, bardzo proszę o wiadomość.
Dziękuję.
Odpowiedz
#10
(15-10-2015, 13:04)Lalusza napisał(a): ... szukam (na terenie Nyiregyhaza) opiekunki do dziecka...

... a może jednak przedszkole ... żłobek ... ?
Odpowiedz


Podobne wątki&hellip
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Prezent dla Węgra fvg 15 19,009 30-09-2023, 20:28
Ostatni post: au-iv-385223
  Zorganizowana wycieczka dla dwójki seniorów Agamek12 1 1,429 19-08-2019, 3:22
Ostatni post: Danix
  Restauracje dla 2-latka wader_28 2 2,227 27-07-2018, 14:00
Ostatni post: Modanisko
  Domki dla rodzin w Zalakaros wojtt9 4 3,310 05-03-2018, 13:22
Ostatni post: Aattaa
  Nocleg Nyiregyhaza, Eger - pomożecie? essence13 4 4,652 18-07-2017, 18:46
Ostatni post: essence13



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości