Płacenie mandatów na Węgrzech
#1
Witajcie,
Jestem nowa na forum i potrzebuję Waszej szczerej porady. Od 3go stycznia przebywam w Budapeszcie i jeżdżę po całym kraju. Niestety posiadam ogromnego pecha do głupich mandatów i moje pytanie brzmi,czy je płacić. Tym bardziej, że opiewają jak dla mnie na ogromne kwoty, bo 45 000 i 50 000.

Może opiszę pierwszy mandat, 50 000 Ft za parkowanie na miejscu dla inwalidy. Zaparkowałam pod marketem mój służbowy samochód z warszawskiej wypożyczlni. Nie posiadam na to auto europejskiej kart, ale ja jako osoba posiadam uprawnienia do parkowania w takich miejscach. Miałam za szybą wsadzone orzeczenie o niepełnosprawności zawierające punkt upowazniający mnie do tego przywileju, niestety w "strazy miejskie" ( bo nie był to urząd policji" nikt tego nie rozumiał, aż w końcu jakiś Pan poradził mi, żebym po wyjściu z urzędu wyrzuciła ten mandat,bo i tak nikt mnie nie znajdzie w PL. Jak mam się do tego odnieść? Czy odwoływać się prawnie, czy może olać sprawę?

Drugi przypadek,to mandat za przekroczenie prędkości 45 00 ft. Jadąc zwykłą krajówką ponad 90 km/h (tak stwierdzili policjanci) przejechałam przez odcinek zjazdu z tej drogi, na którym było ograniczenie do 60 km/h. Nie było żywej duszy dookoła, same pola, zjeżdżałam z górki i chwile później zatrzymał mnie jadący radiowóz, który jechał za mną. Jestem niemal pewna, że nie stali na poboczu, oraz w 100 % pewna,że nie jechali za mną dłużej niż kilkanaście sekund. Nie pokazali mi żadnego pomiaru, nagrania,nic kompletnie, poinformowali o "SPID LIMIT" i dali mandat. Co mam zrobić w tej sytuacji? Mam tylko 2 pytania, co się stanie jeśli bym tego mandatu nie zapłaciła i czy policjanci mają prawo bez udowodnienia wystawić mi takowy mandat.

Bardzo Was proszę o radę, taką szczerą. Nie wypisujcie durnych pouczeń, że za łamanie przepisów powinno się ponosić konsekwencje i takie tam, na prawdę nie należę do piratów drogowych, tym bardziej, że dopiero co zaczęłam tutaj pracę i poruszam się nie swoim autem. Ale te kwoty to połowa mojej miesięcznej wypłaty, mam tu na myśli ten 50 000ft, musiałabym wziąć pożyczkę żeby je spłacić. Jestem w kropce... Pomocy
Odpowiedz
#2
Do parkowania na kopercie nie upoważnia orzeczenie o niepełnosprawności tylko wydana karta parkingowa /międzynarodowa, niebieska, oryginalna a nie ksero/.
Ja bym spróbował się odwołać - chociaż mandat wystawiono prawidłowo.
Drugi przypadek: policja patrolowa na Węgrzech ma monitoring i nałożenie mandatu za prędkość na 100 % mają udokumentowane.
Tu bym nie liczył na wycofanie mandatu - niestety.
Odpowiedz
#3
co mnie czeka,jesli nie zaplace mandatu za predkosc?
Odpowiedz
#4
(27-01-2014, 11:20)Claudia napisał(a): co mnie czeka,jesli nie zaplace mandatu za predkosc?

W skrajnym przypadku zajęcie komornicze czyli koszt mandatu x dwa.
Ludzie mi cuda opowiadają, że wyrzucić, olać, nic się nie stanie Oczko
Jestem zawodowym kierowcą i od kilku lat mam inne doświadczenia.
Sam zapłaciłem jeden za parkowanie /bez zwłoki, po prostu z własnych środków/, ale do firmy przyszło kilkadziesiąt za 'szybkich i wściekłych' kolegów.
Najgorsza była sytuacja z firmą windykacyjną z Węgier bo koszt był kosmiczny.
Odpowiedz
#5
Jeszcze honorują (choć to już nie jest zgodne z prawem) polskie karty parkingowe wydane z "wklejaną ftotografią" i nr.rejestracyjnym pojazdu.
Europejska karta parkingowa (dla inwalidy) posiada pasek zabezpieczjący, grawerowane foto i jest foliowana...
[Obrazek: fe48wn.jpg]
blankiet karty węgierskiej
Odpowiedz
#6
ale co w przypadku,gdy poruszam sie sluzbowym autem? karte mam na prywatny polski samochod,a tutaj uzytkuje auto z warszawskiej wypozyczalni.
Odpowiedz
#7
(28-01-2014, 10:13)Claudia napisał(a): ...ale co w przypadku,gdy poruszam sie sluzbowym autem? karte mam na prywatny polski samochod,a tutaj uzytkuje auto z warszawskiej wypozyczalni.

Przecież są wypożyczalnie /ja znam avis/ które dysponują autami dla inwalidów, oznakowanymi i z kartami parkingowymi.
Fakt, trzeba zamawiać z wyprzedzeniem ale myślę, że służbowy wyjazd na Węgry też nie był nagły.

Nawiasem mówiąc, zaczynam mieć trochę wątpliwości Zdziwiony
Skoro posiadasz inwalidzką kartę parkingową, to wiesz o warunkach jej stosowania i jej ograniczeniach.
Oraz przede wszystkim o tym, że karta przypisana jest do konkretnego auta.
Zatem parkując na kopertach nie swoim autem i bez przypisanej do niego karty, musisz liczyć się z konsekwencjami.

EDIT:
Sztasek zwrócił mi uwagę, że polskie stare karty z n-rem rej. mogą nie być honorowane.
Nowe europejskie karty są bez numerów - z tego wnioskuję że wystarczy ją wykładać w aktualnie użytkowanym aucie.
Sorki za nieumyślną zmyłkę Oczko
Nie zmieniam pierwotnej tresci żeby nie spowodować jeszcze większego bałaganu.
Odpowiedz
#8
(28-01-2014, 20:32)Komarek napisał(a):
(28-01-2014, 10:13)Claudia napisał(a): ...ale co w przypadku,gdy poruszam sie sluzbowym autem? karte mam na prywatny polski samochod,a tutaj uzytkuje auto z warszawskiej wypozyczalni.
...Skoro posiadasz inwalidzką kartę parkingową, to wiesz o warunkach jej stosowania i jej ograniczeniach... Oraz przede wszystkim o tym, że karta przypisana jest do...
Karta parkingowa to imieny dokument z grawerowana fotografią, uprawniający nie tylko do parkowania. Całość jest zafoliowana. Na karcie jest numer i nazwa urzędu, który ją wystaił, oraz data jej ważności. Kartę należy umieścić tak, aby dane mogły być odczytane, czyli fotografią do tablicy rozdzielczej. Podczas kontroli kartę mogą sprawdzać czytnikiem, kontroler ma prawo poprosić o dokument tożsamości (np. dowód os.).
Nie ma kart parkingowych przypisanych do konkretnego numeru rejestracyjnego pojazdu!
Odpowiedz
#9
(28-01-2014, 21:30)Sztasek napisał(a): ... Nie ma kart parkingowych przypisanych do konkretnego numeru rejestracyjnego pojazdu!

Jesteś pewien ?
Sąsiad ma kartę z numerem rejestracyjnym Zdziwiony
Odpowiedz
#10
(28-01-2014, 21:36)Komarek napisał(a):
(28-01-2014, 21:30)Sztasek napisał(a): ... Nie ma kart parkingowych przypisanych do konkretnego numeru rejestracyjnego pojazdu!
Jesteś pewien ? Sąsiad ma kartę z numerem rejestracyjnym Zdziwiony
To jest stara polska karta z wklejaną fotografią... w wielu miejscach już niehonorowana, gdyż nie spełnia standartów europejskich. Nowy wzór (węgierski) przedstawiłem wcześniej na fotografii.
Odpowiedz


Podobne wątki&hellip
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Przepisy drogowe na Węgrzech fvg 132 152,278 15-08-2023, 13:44
Ostatni post: Waldek
  Oszustwo na Węgrzech - potrzebuję porady. badboyrts 1 605 07-08-2023, 21:28
Ostatni post: Waldek
  Wysyłka na adres na Węgrzech Jawa125 17 900 11-07-2023, 15:37
Ostatni post: eplus
  Ceny energii elektrycznej na Węgrzech Slavekk 11 1,568 11-10-2022, 12:54
Ostatni post: Slavekk
  Koszt LPG na Węgrzech kurek 49 64,761 06-07-2022, 13:58
Ostatni post: blackberry



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości