Podróż koleją po Węgrzech
#61
Witajcie. To mój pierwszy post na forum.
Wybieram się już w tą sobotę do Budapesztu. Pierwszy raz w życiu odwiedzę ten kraj i bardzo się cieszę Uśmiech

Mam takie pytanie. Zakupiłem sobie przez internet bilet z Budapesztu Kelendolf do Siofok na pociąg gdyż chcę zobaczyć Balaton. Wszystko ładnie pięknie opłacone kartą kredytową itp. I moje pytanie czy muszę drukować ten bilet czy mogę go pokazać na smartfonie. Zapisałem go w formacie pdf na urządzeniu. To wystarczy? U nas w Polsce tylko tak kupuje i dlatego pytam by nie mieć żadnych problemów. Z góry ogromnie Wam dziękuje!
Pozdrawiam i mam nadzieje, że bede zaglądał na forum. Uśmiech
Odpowiedz
#62
(22-08-2017, 17:34)badibanga91 napisał(a): Witajcie. To mój pierwszy post na forum.
Wybieram się już w tą sobotę do Budapesztu. Pierwszy raz w życiu odwiedzę ten kraj i bardzo się cieszę Uśmiech...
Pozdrawiam i mam nadzieje, że bede zaglądał na forum. Uśmiech

Lepiej wydrukuj sobie bilet. Koszt groszowy, a w razie jakiejkolwiek elektronicznej awarii (pada bateria, brak zasięgu, awaria czytnika, albo widzimisię konduktora bo np za mały ekran) masz spokojną głowę.
Odpowiedz
#63
(22-08-2017, 17:34)badibanga91 napisał(a): Witajcie. To mój pierwszy post na forum.
Wybieram się już w tą sobotę do Budapesztu. Pierwszy raz w życiu odwiedzę ten kraj i bardzo się cieszę Uśmiech

Mam takie pytanie. Zakupiłem sobie przez internet bilet z Budapesztu Kelendolf do Siofok na pociąg gdyż chcę zobaczyć Balaton. Wszystko ładnie pięknie opłacone kartą kredytową itp. I moje pytanie czy muszę drukować ten bilet czy mogę go pokazać na smartfonie. Zapisałem go w formacie pdf na urządzeniu. To wystarczy? U nas w Polsce tylko tak kupuje i dlatego pytam by nie mieć żadnych problemów. Z góry ogromnie Wam dziękuje!
Pozdrawiam i mam nadzieje, że bede zaglądał na forum. Uśmiech

Ja miałem wydrukowane. To nie zajmuje dużo miejsca. Jak napisałeś to jedziesz tam pierwszy raz. Lepiej mieć na papierze. Węgierski to trudny język, może mieć problem żeby się porozumieć. Konduktor może mówić po niemiecku czy angielsku ale trzeba się liczyć z tym że nie będzie mówił.
Odpowiedz
#64
(22-08-2017, 17:34)badibanga91 napisał(a): ... Zakupiłem sobie przez internet bilet z Budapesztu Kelendolf do Siofok na pociąg gdyż chcę zobaczyć Balaton... moje pytanie czy muszę drukować ten bilet czy mogę go pokazać na smartfonie. Zapisałem go w formacie pdf na urządzeniu. To wystarczy? ...

Jeśli masz ten PDF w oddzielnym pliku to bez obawy możesz jechać bez drukowania.
Plik musi być dużej rozdzielczości aby odpowiednio powiększyć dokument, gdy konduktor czytnikiem chce sprawdzić ważność biletu na podstawie kodu "datamatrix".
Jeśli "bateria" smartfonu siądzie, to w pociągu masz zasilanie, więc pamiętaj o kablu sieciowym.
Odpowiedz
#65
Bateria mi nie padnie, bo i tak mam zawsze dodatkowo powerbank. Plik zapisany jest w pdf więc nie potrzebuje internetu. Ale jak radzicie drukować to w sumie mogę. Generalnie dbam o egologie Uśmiech
Odpowiedz
#66
(22-08-2017, 19:43)badibanga91 napisał(a): Bateria mi nie padnie, bo i tak mam zawsze dodatkowo powerbank. Plik zapisany jest w pdf więc nie potrzebuje internetu. Ale jak radzicie drukować to w sumie mogę. Generalnie dbam o egologie Uśmiech

Wydrukuj na tzw. "ekologicznym" papierze Uśmiech
Odpowiedz
#67
świetne rady, z pewnością z nich skorzystam, bo planuję w tym roku objazdówkę akurat po Węgrzech, Słowacji i mam nadzieje, ze uda mi się jeszcze zahaczyć o Rumunię. Właśnie bardzo chcę zobaczyć coś więcej niż tylko Budapeszt, choć wiem, że to miasto jest bardzo interesujące i warto poświęcić an niego więcej czasu.
Odpowiedz
#68
Flaga węgierska  MÁV-START przystanki "na żądanie" .
Już w 2015 roku węgierska kolej MÁV-START wprowadziła system przystanków warunkowych "na żądanie".
Pierwszą taką linią na której funkcjonuje ten system to trasa Zalaegerszeg - Rédics.
Korzystanie z przystanków "na żądanie" - Należy wiedzieć, że pociąg nie zatrzymuje się na stacjach, gdy na peronie nie ma wsiadających osób. Na przystankach „na żądanie” skład zatrzyma się wówczas, gdy pasażer zasygnalizuje zamiar opuszczenia pociągu. Aby wysiąść z pociągu na przystanku „na żądanie” należy nacisnąć przycisk oznaczony jako „stop/drzwi” sygnalizując chęć opuszczenia składu w czasie tak, aby maszynista mógł zatrzymać pociąg na peronie. Aby wsiąść do pociągu na przystanku „na żądanie”, pasażer musi stać w widocznym dla maszynisty miejscu na peronie.
Od 17 maja 2021 r. będą funkcjonować przystanki "na żądanie" na trasie pociągów pasażerskich na odcinkach pomiędzy:
- Gyékényes - Pécs (przystanki: Somogyudvarhely, Bélavár, Barcs felső, Kisdobsza, Nemeske, Molvány, Nagypeterd, Szentdénes)
Nagykanizsa - Zalaszentiván (przystanek Pötréte)
Dyrekcja MÁV-START informuje, że pociągi pasażerskie zatrzymują się tylko wtedy na przystankach określanych jako "na żądanie", gdy w miejscu widocznym dla maszynisty na peronie jest oczekujący na pociąg pasażer lub gdy w odpowiednim czasie zasygnalizowano zamiar opuszczenia pociągu.
Odpowiedz
#69
(16-05-2021, 10:05)Sztasek napisał(a): Flaga węgierska  MÁV-START przystanki "na żądanie" .
(...)Już w 2015 roku węgierska kolej MÁV-START wprowadziła system przystanków warunkowych "na żądanie".
. Aby wsiąść do pociągu na przystanku „na żądanie”, pasażer musi stać w widocznym dla maszynisty miejscu na peronie...

przystanek na żądanie po węgiersku to feltételes megálló

Zwróćcie uwagę na poniższe zdjęcie jak wygląda peron stacji kolejowej zza szyby lokomotywy/elektrowozu.
Maszynista nie zauważy podróżnego stojącego za słupami lamp oświetleniowych peronu.
Jak chcesz aby pociąg się zatrzymał musisz stać na peronie tak, żeby maszynista miał szansę dostrzec Ciebie.

[Obrazek: 18103543_8fe70745f8bcd8b174b6ec26a9ef194f_xl.jpg]
Odpowiedz
#70
(16-05-2021, 16:05)Waldek napisał(a):
(16-05-2021, 10:05)Sztasek napisał(a): Flaga węgierska  MÁV-START przystanki "na żądanie" .
(...)Już w 2015 roku węgierska kolej MÁV-START wprowadziła system przystanków warunkowych "na żądanie".
. Aby wsiąść do pociągu na przystanku „na żądanie”, pasażer musi stać w widocznym dla maszynisty miejscu na peronie...

przystanek na żądanie po węgiersku to feltételes megálló

Zwróćcie uwagę na poniższe zdjęcie jak wygląda peron stacji kolejowej zza szyby lokomotywy/elektrowozu.
Maszynista nie zauważy  podróżnego stojącego za słupami lamp oświetleniowych peronu.
Jak chcesz aby pociąg się zatrzymał musisz stać na peronie tak, żeby maszynista miał szansę dostrzec Ciebie.

[Obrazek: 18103543_8fe70745f8bcd8b174b6ec26a9ef194f_xl.jpg]

Powyższe zdjęcie zrobiono w marcu 2013 roku, to widok z lokomotywy M40 (dizel) używanej do ciągnięcia składów towarowych. M40 zostały wycofane z tras w 1989 roku, spotać je można jedynie w składach nostalgicznych kursujących latem. 
Zegar Na odcinkach tras kolejowych, o których jest mowa o wprowadzeniu przystanków "na żądanie ... feltételes megálló ", Gyékényes–Pécs i Nagykanizsa–Zalaszentiván kursują nowoczesne składy typu Desiro.
[Obrazek: mav-start_desiro.jpg?itok=uNNeVnCA]
Zestawy są klimatyzowane i niskopodłogowe, osoby niepełnosprawe z łatwością mogą z nich korzystać, dla bezpieczeństwa podróżnych wyposażone są w monitoring.
Odpowiedz


Podobne wątki&hellip
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Przepisy drogowe na Węgrzech fvg 132 152,294 15-08-2023, 13:44
Ostatni post: Waldek
  Oszustwo na Węgrzech - potrzebuję porady. badboyrts 1 605 07-08-2023, 21:28
Ostatni post: Waldek
  Wysyłka na adres na Węgrzech Jawa125 17 902 11-07-2023, 15:37
Ostatni post: eplus
  Ceny energii elektrycznej na Węgrzech Slavekk 11 1,568 11-10-2022, 12:54
Ostatni post: Slavekk
  Koszt LPG na Węgrzech kurek 49 64,778 06-07-2022, 13:58
Ostatni post: blackberry



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości