Progi i opinie o hungarystyce na UJ
#1
Cześć  Szeroki uśmiech z uwagi, że uj już od dawna nie publikuje oficjalnych progów punktowych na większość kierunków, zwracam się z pomocą do was. Chciałabym choć orientacyjnie dowiedzieć się jakie były progi punktowe na hungarystykę w poprzednich latach i ile osób przyjmowali. Niestety przekopałam pół internetu i nie za wiele udało mi się dowiedzieć  Zmieszany Obstawiam, że progi są troszkę wyższe jak na uw, z uwagi, że tam więcej osób pewnie pcha się na filologię fińską. Poza tym jak oceniacie uczelnię i sam kierunek? Jesteście zadowoleni?  Uśmiech
Odpowiedz
#2
Hej, studiuję hungarystykę pierwszy rok. Mając wynik ok 83 pkt dostałam się 25 na liście, gdzie limit miejsc wynosił 30. Wiele osób jednak rezygnuje/wybiera inny kierunek, na który się dostał, zatem zwalniają się miejsca. Kilka osób, z którymi teraz studiuję nie dostało się od razu, tylko w okolicach sierpnia-września otrzymali wiadomość o dostaniu się z listy rezerwowej. Podsumowując: próg początkowo może się wydawać wysoki, ale z biegiem czasu okazuje się ze mając nawet 60 punktów możesz się załapać. 

Jak jest na tym kierunku? Mogę powiedzieć z czystym sumieniem, że świetnie - atmosfera wręcz rodzinna, wykładowcy bardzo „ludzcy”, wyrozumiali. O samej uczelni jako tako nie mam zdania, bo każdy wydział jest inny. Ogólnie kierunek bardzo polecam, ja jestem zadowolona. Jeśli chcesz jakieś konkretniejsze informacje to daj znać.
Odpowiedz
#3
Cześć. Uśmiech Nie wiem, czy ta informacja komukolwiek na coś się przyda, ale na wszelki wypadek daję znać, że 2 lata temu, mając 95% z rozszerzonego polskiego i 90% z rozszerzonego angielskiego, byłam 7. czy tam 8. na liście przyjętych (składałam papiery jeszcze na UW i nie pamiętam, która byłam gdzie tak dokładnie). Wydaje mi się, że z roku na rok zwiększają limit - pamiętam, że wykładowcy dziwili się, widząc na liście bodaj 31 nazwisk. Ludzie jednak z czasem się wykruszają, w ciągu roku/półtora ich liczba może się zmniejszyć nawet o połowę, a wykładowcom zależy, by dostatecznie dużo zostawało nas na studia magisterskie, więc kto wie, może Wasze szanse będą w kolejnych rekrutacjach większe, niż byłyby jeszcze parę lat temu.

Co do poziomu nauczania, na zajęcia z węgierskiego nie narzekam, prowadzące są zaangażowane i zależy im, by faktycznie nas nauczyć, co nie zmienia oczywiście faktu, że trzeba też samemu być zaangażowanym i uczyć się sumiennie, by nie być nieprzyjemnie zaskoczonym na egzaminie końcowym. Pozostałe przedmioty również wymagają trochę pracy (ot, chociażby dwie prace semestralne rocznie z historii Węgier będące jedynie warunkiem podejścia do właściwego egzaminu), ale wszystko jest w granicach normy. Miło wspominam zajęcia z fonetyki, chociaż wydłużyłabym je o kolejny semestr - wydaje mi się, że jeden to za mało, ponieważ niektórym opanowanie poprawnej wymowy wszystkich dźwięków sprawia trudność nawet na II roku. 

Moją osobistą bolączką jest brak możliwości wyboru drugiego języka - na I roku obowiązkowo łacina, później - estoński, i nie ma że nie. Na UW przynajmniej można wybrać między nim a fińskim, a na UAM między angielskim a niemieckim, a tu... Cóż, niech pociechą będzie fakt, że - jak już tu pisali inni - wykładowcy są przeważnie wyrozumiali i "ludzcy". Zwłaszcza pan Puu od estońskiego. Uśmiech Prof. Waniakowa od językoznawstwa i prof. Stachowski od etymologii to również wspaniali dydaktycy, za ich zajęciami się tęskni. Oczko

Tak na marginesie: zajęcia odbywają się w budynku starego seminarium, którego czar bardzo szybko pryska, podczas gdy anglistyka, germanistyka i językoznawstwo mają do dyspozycji nowiuteńkie Paderevianum II zaledwie niecałe 300 metrów dalej. Chodzą słuchy, że i my mamy się za jakiś czas przenieść do starego Collegium Paderevianum, gdy już je odnowią, ale kiedy to nastąpi - Bóg jeden raczy wiedzieć.
Odpowiedz


Podobne wątki&hellip
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Poszukiwani studenci hungarystyki UJ! fvg 3 8,101 13-09-2017, 13:48
Ostatni post: KenshinWanderer
  Szanse na dostanie się ZMarchewa 11 19,650 21-04-2016, 11:32
Ostatni post: adiosopomidory
  Czy do rekrutacji na hungarystykę angielski jest konieczny? Nadzieja 1 4,356 14-07-2015, 23:11
Ostatni post: Apate
  Stypendium na ELTE - dokumenty - pomocy! Anima 0 4,433 09-11-2014, 19:26
Ostatni post: Anima



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości