Przeprowadzka na Węgry - niezbędne dokumenty i inne
#1
Witajcie!
chciałabym trochę podrążyć temat dokumentów niezbednych do funkcjonowania obcokrajowców na Węgrzech. Przeprowadzam się na Wegry z całą rodziną i chciałabym być dobrze zorientowana. W kwestii meldunku, rozumiem że nie jest potrzebny adres (bo jeśli wynajmować będziemy mieszkanie to chyba włąsciciele nie zezwalają na zameldowanie się w nim? w Polsce jest to dość ryzykowne i raczej się tego nie praktykuje). ta karta pobytu, o której wspominałeś będzie po upływie tych 90 dni pełniła funkcję dowodu osobistego? Mam jednak nadzieję, że o taką kartę mogę starać się odrazu po przyjeździe, bo jest ona pewnie przepustką do kolejnych spraw tj choćby konto bankowe, załozenie telefonu komórkowego czy zapisanie dziecka do przedszkola. No właśnie jak to jest w przypadku dzieci? czy one też taką kartę otrzymują? Pozdrawiam serdecznie
Odpowiedz
#2
Lalusza - Dokumentem upraw­niającym do bezwizowego wjazdu i pobytu (niezależnie od celu takiego pobytu) na terytorium Węgier do 90 dni jest ważny paszport bądź dowód osobisty! Po upływie tego terminu musisz wyjechać z Węgier i... ponownie wrócić Szeroki uśmiech - to taki unik przed prawem. Ale nie chcę ci mącić, bo jesteś z rodziną. Skontaktuj się z Ambasadą Węgierską lub Wydziałem Konsularnym w celu uzyskania konkretnych informacji - jestem pewien, że uzyskasz dokładną odpowiedź na wszystkie pytania.
Jeśli podczas 90 dniowego pobytu na Węgrzech nie zalegalizujesz tego "dłuższego pobytu" będzie to traktowane jako wykroczenie prawne.
Odpowiedz
#3
taki 90 dniowy limit nie dotyczy tylko Węgier ale też wielu innych państw w tym samą Polskę...z Ambasadą z pewnością się skontaktuję miałam jednak nadzieję, że dowiem się coś tutaj zanim wdam się w urzędnicza paplaninę. Pozdrawiam, dobrej nocy.
Odpowiedz
#4
wygląda na to, że nikt z nas nie miał doświadczeń tego typu. po prostu. liczymy na to, że opiszesz, jak to było po fakcie. miłego Oczko
Odpowiedz
#5
Lalusza - nie przez przypadek wspomniałem > "musisz wyjechać z Węgier i... ponownie wrócić"... bo jeśli w czasie się nie zmieścisz, to tylko takie masz wyjście. Przede wszystkim nie zostawiaj takich spraw na ostatnią chwilę. Urzędy wolno pracują i w dodatku wszstko ma "iść" w j.węgierskim! Sprawy tego typu można załatwić przez internet, ale do tego potrzeba znajomości wegierskiego - nie wiem jak u ciebie. Przeprowadzka na Węgry nic nie znaczy, należy określić jej odpowiednią formę, np. dłuższy pobyt tymczasowy, pobyt stały. Podac też trzeba cel pobytu, np. nauka, praca sezonowa, pobyt u rodziny, leczenie... Pewnie i trzeba będzie wypełnić trochę dokumentów, podań, ankiet...po wizę.
To wszystko na Węgrzech załatwia Bevándorlási és Állampolgársági Hivatal. Ala za nim tam pójdziesz, to po polsku dokładne info udzieli ambasada Węgier lub jej wydział konsularny.
Życzę powodzenia i cierpliwości.
Odpowiedz
#6
Sztasek - dziękuję. Kamjon - gwarantuję, że wszystko dokładnie opiszę. Wiadomo, że nikt nikogo za rękę nie weźmie i trzeba wszystko zrobić samemu. W moim przypadku pewnie będzie o tyle łatwiej, że węgierski pracodawca być może tę urzędniczą wędrówkę uczyni mniej wyboistąUśmiech Przeprowadzam się w połowie roku dlatego od stycznia rozsyłam wici, by potem nie obudzić się z ręką w nocniku ... każda informacja jest dla mnie cenna. Sztasek - Dziękuję raz jeszcze. Pozdrawiam.
Odpowiedz
#7
powodzenia życzę i mam nadzieję, że spodoba Ci się na Węgrzech. a tak z ciekawości - w jakiej branży można teraz pracę znaleźć na Węgrzech? bo z tego, co słyszałem, ostatnio kiepsko jest tam z robotą Smutek
Odpowiedz
#8
w branży auto-motiv. PozdrawiamUśmiech
Odpowiedz
#9
Jak Sztasek wspominał potrzebna będzie wizyta w placówce Urzędu Emigracji i Obywatelstwa.
Na podstawie wiadomości dostępnych na stronie urzędu podaję krótka informację o czynnościach prowadzących do zarejestrowania pobytu.
Ograniczam się tutaj tylko do obywateli państw członków UE.


Zgłoszenie pobytu przekraczającego 3 miesiące i dokument potwierdzający zgłoszenie.

Obywatel UE zobowiązany jest zgłosić, najpóźniej w 93 dniu pobytu, swój pobyt w dyrekcji regionalnej właściwej dla przyszłego miejsca zamieszkania.
Wnioskujący osobiście zgłasza się przed urzędnikiem w celu otrzymania potwierdzenia rejestracji. Jeśli stan zdrowia wnioskującego uniemożliwia mu osobiste stawiennictwo urząd może od tego odstąpić.
Podczas zgłaszania pobytu należy okazać ważny dokument podróży lub dowód osobisty. Należy też złożyć dokumenty potwierdzające spełnienie warunków pobytu określone odrębnymi przepisami.
W przypadku udokumentowania warunków zawartych w ustawie urząd natychmiast wyda zaświadczenie o zgłoszeniu pobytu (dalej zwane zaświadczeniem rejestrującym).
Opłata za wystawienie zaświadczenia rejestrującego wynosi 1000 Ft i należy ją wnieść w znakach opłaty skarbowej w momencie składania wniosku.
Wnioski składa się na formularzach, które znajdują się pod poniższymi linkami:
* (zoptymalizowany dla Microsoft Office 2007) formularz po węgiersku dla obywateli UE
* do ściągnięcia w formacie PDF formularz po węgiersku do wypełnienia ręcznego dla obywateli EU
na stronie http://www.bmbah.hu (strona dostępna również w języku angielskim i niemieckim).
Obowiązujące załącznik:
* poświadczenie celu pobytu (zarobkowanie, nauka)
* poświadczenie posiadania wystarczających środków materialnych na pobyt na Węgrzech
* poświadczenie ubezpieczenia zdrowotnego
* zgłoszenie pierwszego węgierskiego miejsca zamieszkania

Poza wymienionymi załącznikami obowiązkowymi urząd ma prawo do wezwania do złożenia dodatkowych dokumentów w celu wyjaśnienia stanu faktycznego.
Zaświadczenie rejestrujące jest ważne z dokumentami podróży lub z dowodem osobistym na czas nieokreślony.
Odpowiedz
#10
Przy okazji informacja ze strony konsulatu o poświadczaniu dokumentów.

Dokumenty poświadczone (uwierzytelniane) przez Wydział Konsularny pod względem prawnym są równoważne z dokumentami poświadczonymi przez węgierskich notariuszy i sądy oraz Krajowe Biuro Tłumaczeń i Poświadczania Tłumaczeń (OFFI) - w przypadku tłumaczeń.
Wydział Konsularny jest uprawniony do wykonywania następujących czynności dotyczących poświadczania dokumentów:
  • poświadczenie własnoręcznego podpisu,
  • sporządzenie tłumaczenia wierzytelnego albo poświadczenie zgodności tłumaczenia (tylko w przypadku tłumaczeń z języka polskiego na węgierski lub z języka węgierskiego na polski,
  • sporządzenie wierzytelnej fotokopii lub poświadczenie zgodności fotokopii z oryginałem,
  • poświadczenie polskich dokumentów (jeśli wcześniej przeprowadzono odpowiednią polską procedurę poświadczenia,
  • poświadczenie pozostawania osoby przy życiu.
Procedura poświadczania dokumentów jest płatna.
Odpowiedz


Podobne wątki&hellip
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Płatność zbliżeniowa na Węgrzech PeoPay kowcio 10 6,639 03-11-2024, 17:45
Ostatni post: rapik
  Przepisy drogowe na Węgrzech fvg 132 160,033 15-08-2023, 13:44
Ostatni post: Waldek
  Oszustwo na Węgrzech - potrzebuję porady. badboyrts 1 974 07-08-2023, 21:28
Ostatni post: Waldek
  Wysyłka na adres na Węgrzech Jawa125 17 1,526 11-07-2023, 15:37
Ostatni post: eplus
  Ceny energii elektrycznej na Węgrzech Slavekk 11 2,174 11-10-2022, 12:54
Ostatni post: Slavekk



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 10 gości