Przez Słowację na Węgry - mapa płatnych dróg
Dzisiaj tankowałem ropę, jest drożej niż u nas, wychodzi 5 zł/l.
Ceny paliw:
E95 = 354 Ft/l
E98 = 364 Ft/l
ON = 360 Ft/l
Dzisiejsze kursy walut w Budapeszcie:
1 EUR = 308,00 HUF
1 PLN = 72,00 HUF
Odpowiedz
@Staszek Nie wiem jak z ropą, ponieważ jeżdżę na benzynie , lecz za każdym razem jak tankuję poza PL czyli SK, CZ, HU moje auto mniej pali i na baku średnio mogę przejechać 100 lub więcej km. W paliwie w PL niestety jest dość dużo biopaliw (ot taki efekt wpierania rolniczego lobby) i stąd taki efekt. Dlatego mi to wisi czy paliwo w HU kosztuje nawet 40-50 gr więcej albowiem mniej spalę i auto lepiej chodzi :-)
Odpowiedz
Taki efekt występował wiele lat przed wymyśleniem biopaliw - po prostu za granicą jeździ się długie kawałki, nie ma podjazdów w mieście itp.
Odpowiedz
(08-02-2017, 21:38)eplus napisał(a): Taki efekt występował wiele lat przed wymyśleniem biopaliw - po prostu za granicą jeździ się długie kawałki, nie ma podjazdów w mieście itp.
Dokładnie tak.
Na dodatek jeśli ktoś ma spory kawałek do granicy to najpierw dobrze nagrzewa silnik (i układ wydechowy) by potem wypalić wszystkie syfy z katalizatorów, filtrów sadzy itp. a potem tankuje za granicą i mówi "ale ma kopyto na tym zagranicznym paliwie".
Tak powstają legendy.'Oczko
Odpowiedz
makgajwer - Mi pali w okolicach 4,8-5,5 l/100 km zależnie od jazdy. Na trasie jest zawsze mniej. Ostatnio sporo jeżdżę po mieście, więc i spalanie jest wyższe. Niskie temperatury też mają znaczenie. Mój dizel po odpaleniu nie chce jechać ze względu na turbo. Dopiero jak trochę się nagrzeje, to ruszy. Da się to odczuć, bo auto nagle dostaje kopa. Nigdy nie grzeję silnika, nawet przy mrozach ruszam po kilkunastu sekundach po odpaleniu. Z reguły po przejechaniu ok. 1-1,5 km silnik nabiera obrotów. Nie odnoszę wrażenia, aby była jakaś odczuwalna różnica w jakości ropy, czy to polskiej, czy to słowackiej, czy to węgierskiej.
Jakieś 6 lat temu zatankowałem na małej stacji benzynowej do pełna i po przejechaniu ok.200 km spadły obroty, auto przymuliło i nie chciało jechać. Na desce rozdzielczej, od czsu do czasu, błyskało żółte światełko mówiące o tym, że mam wodę w ropie. Spuściłem zaworkiem z filtra jego dolną zawartość, było trochę wody i jakichś farfocli... ale auto nie jechało jak należy. Po przemęczeniu ponad połowy zawartości zbiornika zatankowałem do pełna i ... wizyta u machanika, wymiana filtra paliwa. Filtr + robocizna = 85 zł. Od tego czasu tankuję tylko na stacjach firmowych. Używam też sprawdzonego i co pewien czas zalecanego "dodatku do ropy".
Odpowiedz
Ja też nie widzę różnicy miedzy paliwem zatankowanym u nas czy Węgrzech lub Słowacji fakt najmniej mi auto pali na Słowacji ale tam się jeździ wolniej Oczko Bo już jak już przekroczę granice Węgierską to na komputerze średnie spalanie idzie do góry. Od 6 lat jeżdżę na dieslem i zawsze porą zimową tankuje paliwo BP Ultimate auto nie ma żądnych problemow z odpalaniem nawet przy -30 wcześniej wiele lat jeździłem autami na LPG i muszę przyznać ze na Słowacji mieli o wiele lepszy gaz często tankowałem w Svidniku a jak jechałem na Węgry to zawsze dobijałem zbiornik do pełna w miejscowości Čerhov i na ich gazie zasięg wzrastał na zbiorniku o 50-80 km w zależności od stylu jazdy.
Odpowiedz
Flaga węgierska ... Węgry. Informacja dla podróżujących w regionie rzeki Cisy (Tisza) i Samosz (Szamos) ! .
Ogłoszono III. stopień zagrożenia powodziowego na Cisie na odcinku 200 km. Oznacza to, że nie kursują promy, mosty pontonowe rozmontowano. Przejazd na drugą stronę tylko po stałych mostach. Na skróty nie da rady...
Poniżej kilka "filmików" powodzi zatorowej, luty 2017 r. ...
- to początek, Rahó (Paxib) Ukraina

- to już Węgry, Vásárosnamény
https://www.youtube.com/watch?v=Cp9kDoGpkqk
- górna Cisa
https://www.youtube.com/watch?v=zeje5amedAs
- zdjęcia z dronu...
https://www.youtube.com/watch?v=28nnMBCs0R8
Odpowiedz
@Sztasek
@wojti76
@slavekk i cała reszta:
Może jak macie ropniaki to inna bajka, ale ja wiem swoje, że benzyna w PL jest jakościowo gorsza. Parę lat temu pracowałem w firmie z branży. Pogrzebiecie w necie to się dowiecie jaki % biopaliw mają paliwa w PL i DE czy SK. Nie chcę pisać wywodów. Nagrzewanie , wypalanie bla bla bla.
Dlaczego jak wracam zatankowany paliwem HU przy tej samej lub bardzo podobnej średniej prędkości mam spalanie mniejsze i to znacznie 1-1,5 l/100 km

@Sztasek: 5 lat temu w PL zatankowałem na Shellu paliwo z wodą, auto wylądowało na lawecie w serwisie, więc tu nie ma reguły. Pogrzebiesz w necie to przerazisz się ile jest opisanych historii dot. złego paliwa na tzw. sieciówkach typu Shell, Orlen, Statoil.
Odpowiedz
makgajwer - nie neguję twojej wypowiedzi na temat jakości benzyny ... Pragnę potwierdzić to, o czym piszesz. Moja córka jeżdzi na benzynie i też to samo mówiła. Na węgierskiej, czy słowackiej benzynie jej auto jeździ lepiej i oszczędniej. Nawet z klimą pod górkę (Punto 1,4i + 4 osoby) dawał rady i nie tracił obrotów... na słowackim podjeżdzie Donovaly. Odnośnie spalania nie wypowidziała się, jednoznacznie stwierdziła że mniej trzeba było tankować, bo auto zużywało mniej paliwa.
Odpowiedz
(14-02-2017, 13:26)makgajwer napisał(a): @Sztasek
@wojti76
@slavekk i cała reszta:
, ale ja wiem swoje, że benzyna w PL jest jakościowo gorsza.
bla, bla bla...
a dlaczego?
bo przejechałem na benzynie z pół miliona kilometrów, a ty mi piszesz
Cytat: Nagrzewanie , wypalanie bla bla bla.
Z mojej strony EOT
Odpowiedz


Podobne wątki&hellip
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Autostrady na Węgrzech (mapa, ceny, winiety) fvg 435 494,116 07-04-2024, 8:44
Ostatni post: Waldek
  Nowe płatne odcinki dróg węgierskich od nowego roku Waldek 0 629 12-12-2023, 14:42
Ostatni post: Waldek
  Roboty drogowe i inne ograniczenia w ruchu w Czechach, Słowacji i na Węgrzech Waldek 90 96,962 03-07-2023, 22:08
Ostatni post: Mamut
  Drożeje bezpośredni autobus z centrum Budapesztu na lotnisko Ferenca Liszta Waldek 0 1,042 22-02-2023, 17:12
Ostatni post: Waldek
  Czy na Węgrzech braknie paliwa tego lata? josef.svejk 13 3,339 21-11-2022, 20:39
Ostatni post: ex-komar



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 29 gości