Przez Słowację na Węgry - mapa płatnych dróg
Wszyscy czekamy na ... >>> https://ec.europa.eu/info/live-work-trav...ificate_pl
"Unijne cyfrowe zaświadczenie COVID-19 ułatwi bezpieczne przemieszczanie się osób w obrębie UE podczas pandemii. Zaświadczenie zostanie wprowadzone we wszystkich państwach członkowskich UE. Poszczególne państwa mogą już teraz zacząć wydawać zaświadczenie i z niego korzystać. Począwszy od 1 lipca 2021 r. zaświadczenie będzie można uzyskać we wszystkich państwach członkowskich UE."
Odpowiedz
A mnie cały czas interesuje, czy coś się zmieni na granicach nieschengenowskich po 24 czerwca, bo zwłaszcza południowe granice Węgier z kilkoma zaledwie otwartymi przejściami to wąskie gardło. Mam też nadzieję, że nie będzie miało większego znaczenia skąd człowiek wjeżdża na Węgry, tylko będzie liczył się fakt posiadania świadectwa o szczepieniu, czyli wjeżdżając z Serbii będę tak samo normalnie wpuszczany jak wjeżdżając z np. Słowacji.
Odpowiedz
(18-06-2021, 17:52)Pudelek napisał(a): A mnie cały czas interesuje, czy coś się zmieni na granicach nieschengenowskich po 24 czerwca, bo zwłaszcza południowe granice Węgier z kilkoma zaledwie otwartymi przejściami to wąskie gardło. Mam też nadzieję, że nie będzie miało większego znaczenia skąd człowiek wjeżdża na Węgry, tylko będzie liczył się fakt posiadania świadectwa o szczepieniu, czyli wjeżdżając z Serbii będę tak samo normalnie wpuszczany jak wjeżdżając z np. Słowacji.

Granice nieschengenowskie w dniu dzisiejszym (police.hu)
- z Rumunią (12) > Kiszombor--Cenad ; Létavértes--Sacuieni ; Méhkerék--Salonta dostępne tylko w ruchu dwustronnym
- z Serbią (9) > jedynie tylko przejście graniczne Hercegszántó--Backi Breg dostępne tylko w ruchu dwustronnym
- z Chorwacją (6) > jedynie tylko przejście graniczne Barcs--Terezino Polje dostępne tylko w ruchu dwustronnym

PS. Na stronie police.hu  jest informacja ... Frissítve 2021. június 23-án. ... tekst jeszcze sie nie ukazał, ale z mapki zniknęły punkty kontrolne na granicy z Austrią i Słowacją.
Odpowiedz
Dziś o świcie zmieniły się zasady przekraczania granic, a kontrola graniczna na węgierskich granicach wewnętrznych strefy Schengen została zniesiona. Węgierska policja podziękowała im ze strony społeczności za dotychczasową cierpliwość i zrozumienie.

Dziękujemy tym, którzy w niedalekiej przeszłości byli zaangażowani w przejścia graniczne.
napisali w poście.

Aby wejść, nadal wymagane jest poświadczenie bezpieczeństwa.
Tłumaczenie wg googla:-) https://www.origo.hu/itthon/20210623-val...rokon.html
Odpowiedz
Co znaczy tajemnicze " aby wejść nadal wymagane jest poświadczenie bezpieczeństwa" ?
Odpowiedz
(23-06-2021, 11:15)piterek napisał(a): Co znaczy tajemnicze "aby wejść nadal wymagane jest poświadczenie bezpieczeństwa" ?

... obowiązek posiadania zaświadczenia, certyfikatu potwierdzającego szczepienia przeciwko Covid-19, co określa się też jako paszport covidowy. Certyfikat może być "papierowy" lub w formie elektronicznej, jest akceptowany podczas kontroli granicznej.
Odpowiedz
O ile dobrze rozumiem, w takim razie Węgry otworzyły się nie dla ludzi zdrowych, a wyłącznie tych zaszczepionych? Czy wejscią do restauracji, basenów, kempingów i hoteli nadal jest zaszczytem tylko dla zaszczepionych?
Odpowiedz
(23-06-2021, 13:11)piterek napisał(a): O ile dobrze rozumiem, w takim razie Węgry otworzyły się nie dla ludzi zdrowych, a wyłącznie tych zaszczepionych?
Czy wejscią do restauracji, basenów, kempingów i_hoteli nadal jest zaszczytem tylko dla zaszczepionych?
Źle rozumiesz i nieprawidłowo interpretujesz... 
Dokument o którym pisałem nie jest dokumentem "tylko dla zaszczepionych", każdy obywatel ma prawo do niego. W wielu krajach unijnych automatycznie po zaszczepieniu otrzymuje się papierowe zaświadczenia szczepienia. Na Węgrzech oprócz takiego zaświadczenia każdy zaszczepiony mieszkaniec otrzymał plastikową kartę z kodem QR. Jeszcze wiosną unijni politycy dyskutowali o wydaniu takiego dokumentu, decyzję o jego formie pozostawiono państwom członkowskim. Od 1 lipca ma funkcjonować unijny paszport cowidowy, który uznawany będzie na terenie Unii... a do tego czasu uznawane są zaświadczenia tych państw, które podpisały obustronne porozumienia dotyczące wzajemnego uznawania dokumentu. W Polsce - po spełnieniu określonych warunków - też można uzyskać "certyfikat", jest dostępny w aplikacji mObywatel i jest akceptowany podczas kontroli.
Istnieją trzy sposoby udowodnienia, że obywatel uzyskał ochronę przed koronawirusem:
- jeśli ktoś został zaszczepiony
(Na Węgrzech. jeśli ktoś został zaszczepiony, nie musi ubiegać się o kartę. Państwo wysyła bezpłatną kartę z urzędu, o jej wydanie nie trzeba występować osobno.)
- potwierdzono, że został zarażony koronawirusem
- był podejrzewany o zakażenie o którym nie wiedział
(Na Węgrzech, w tych dwóch przypadkach miezbądnym są testy: test na koronawirusa i test na przeciwciała. Jeśli test na koronawirusa jest negatywny i test serologiczny na przeciwciała wskazuje ich istnienie, wówczas jest się osobą chronioną. Na podstawie wyników należy prosić o wydanie zaświadczenia, że jest się osobą chronioną.)
Mając takie zaświadczenie bez problemów masz wejście do restauracji, do_hoteli, kina, teatru, na baseny... 
Dziwi mnie jedno, że piszesz o jakimś zaszczycie, który nie istnieje. Kilka dni temu byłem na basenach, przy kupnie wejściówki poproszono o zaświadczenie. Było też kilka osób mówiących po słowacku i rumuńsku (skoro wpuszczono ich na basen, miały odpowiednie zaświadczenia wydane w swoim kraju zamieszkania) ... przy wejściu do kasy/na basenie jest napis w kilku językach o obowiązku przedstawienia dokumentu "Immunity Certificate" i dowodu tożsamości.
Odpowiedz
podsumowując, osoba nieposiadająca tzw paszportu covidowego nie może w zasadzie na Węgrzech korzystać z żadnych usług, czy nadal wg Ciebie Staszku źle wszystko interpretuję?
Odpowiedz
Napisałam do campingu, na który chcę jechać i dostałam odpowiedź
 :https://kormany.hu/kulgazdasagi-es-kulugyminiszterium/vedettsegi-igazolasok?fbclid=IwAR1L9wyAxdi0UpYm-9A8Ate33Pu8Q-nTsSphzmLHfljQ8sMZPT9z4ZFif9g
i tekst :
Poniższy dekret rządowy został opublikowany we wczorajszej gazecie węgierskiej i niestety nie ma wśród nich Polski.

Rozporządzenie Ministra Spraw Zagranicznych i Handlu 24/2021 (VI.22.) KKM

czyli nie możemy jechać ? My już w blokach startowych  Smutek
Pozdrawiam wszystkich węgromaniaków. Pani czesieko
Odpowiedz


Podobne wątki&hellip
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Nowe płatne odcinki dróg węgierskich od nowego roku Waldek 0 497 12-12-2023, 14:42
Ostatni post: Waldek
  Autostrady na Węgrzech (mapa, ceny, winiety) fvg 424 489,108 10-09-2023, 11:33
Ostatni post: Waldek
  Roboty drogowe i inne ograniczenia w ruchu w Czechach, Słowacji i na Węgrzech Waldek 90 95,081 03-07-2023, 22:08
Ostatni post: Mamut
  Drożeje bezpośredni autobus z centrum Budapesztu na lotnisko Ferenca Liszta Waldek 0 931 22-02-2023, 17:12
Ostatni post: Waldek
  Czy na Węgrzech braknie paliwa tego lata? josef.svejk 13 3,194 21-11-2022, 20:39
Ostatni post: ex-komar



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 48 gości