Pytania, wyjaśnienia - historia Węgier
#11
(10-11-2012, 13:38)rwmagyar napisał(a): Można też doczytać, że Marcin Korwin przeniósł swą siedzibę do Wiednia, a Jan Zapolya do ... Tarnowa. Ale czy to znaczy, że były to nowe stolice?

Oczywiście chodziło Ci o Macieja Korwina?:-) Z Zapolyą było tak (nota bene ciekawa historia, kiedyś o niej napiszę), że próbował on w Tarnowie stworzyć nieformalną stolicę wokół której koncentrowaliby się politycy i ludzie kultury pomagający zdobyć mu tron. Tak więc raczej Tarnów był stolicą "narodowo-wyzwoleńczej myśli" niż całych Węgier :-)
Odpowiedz
#12
Poza tym w tamtych czasach pojęcie stolicy nie miało takiego formalnego znaczenia jak później. Stolicę tworzył dwór króla, a część monarchów spędzała czas na podróżach po swoim państwie, pozostając w jakimś miejscu przez dłuższy lub krótszy czas. Stąd pewnie i ta mnogość "stolic" w historii Węgier.
Odpowiedz
#13
Oczywiście Maciej, jutro św. Marcina, może dlatego się pomyliłem.
Ale gdzieś ta stolica była.
Odpowiedz
#14
Wczoraj po raz kolejny oglądałem film "Chłopcy z Placu Broni", dopiero teraz zauważyłem wśród obsady nazwisko:
Miklós Jancsó, a dokładnie ifj. Miklós Jancsó jako jeden z braci Pastorów. Nie może to być słynny reżyser, ur.w roku 1921, film nakręcono w 1969. czy ktoś może coś więcej napisać na ten temat?
Odpowiedz
#15
To jego syn, ur. 1952 r.
Odpowiedz
#16
Dziękuję, powinienem się może domyśleć, jak sprawdziłem ifj. tłumaczy się jako jr. W internecie znalazłem, że był też film niemy chyba z 1924 r.
Odpowiedz
#17
(09-08-2014, 9:50)rwmagyar napisał(a): Dziękuję, powinienem się może domyśleć, jak sprawdziłem ifj. tłumaczy się jako jr. W internecie znalazłem, że był też film niemy chyba z 1924 r.

Dwa razy robiono ... 1917 i 1924 ZOBACZ TUTAJ
Odpowiedz
#18
Czy ze znaczenia tych słów: ruhá, ház, áruház możan wnioskować że dom towarowy po węgiersku znaczy tyle co sukiennice?
Odpowiedz
#19
(16-04-2016, 12:20)rwmagyar napisał(a): Czy ze znaczenia tych słów: ruhá, ház, áruház możan wnioskować że dom towarowy po węgiersku znaczy tyle co sukiennice?

Nie można bo sukiennice to miejsce gdzie znajdowały się kramy z suknem. Jak sam zauważyłeś węgierskie określenie áruház (dom towarowy) powstało z połączenia dwóch słów áru (towar) i ház (dom) u nas jest taka sama analogia, tylko Węgrzy piszą łącznie,
Odpowiedz
#20
Dziękuję, doszukiwałem się nieprzypadkowego podobieństwa wyrazu ruhá do pozostałych.
Odpowiedz


Podobne wątki&hellip
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  zakłamana historia Węgier ignaca romsicsa Gasztowt 0 1,336 07-05-2018, 10:41
Ostatni post: Gasztowt
  Krol Polski i Wegier: prawda i legenda Ribizli 11 18,445 24-03-2014, 7:03
Ostatni post: javin
  Brawurowa ucieczka Polaka z Węgier fvg 3 5,669 25-05-2012, 15:06
Ostatni post: Maniek



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 5 gości