Pytania, wyjaśnienia - historia Węgier
#21
W obiegu są takie opinie, powtarzane też przez przewodników, jak:
1. Polacy i Węgrzy (Polska i Węgry) nigdy nie toczyli ze sobą wojen - wydaje się oczywistą nieprawdą
2. W języku fińskim nie ma takiego słowa które znaczy to samo w języku węgierskim - proszę o potwierdzenie
Odpowiedz
#22
(26-07-2016, 8:47)rwmagyar napisał(a): W obiegu są takie opinie, powtarzane też przez przewodników, jak:
1. Polacy i Węgrzy (Polska i Węgry) nigdy nie toczyli ze sobą wojen - wydaje się oczywistą nieprawdą

XV wiek...

(26-07-2016, 8:47)rwmagyar napisał(a): W obiegu są takie opinie, powtarzane też przez przewodników, jak:
2. W języku fińskim nie ma takiego słowa które znaczy to samo w języku węgierskim - proszę o potwierdzenie

masło: węg: vaj ... fin: voi
Odpowiedz
#23
Spotkałem się z takim wyjaśnieniem:
Lengyelország - można tłumaczyć jako Państwo (Panów?) Aniołów
Odpowiedz
#24
(16-11-2016, 10:42)rwmagyar napisał(a): Spotkałem się z takim wyjaśnieniem:
Lengyelország - można tłumaczyć jako Państwo (Panów?) Aniołów

Dla mnie to nowość ... Napisz coś więcej na ten temat, skoro "spotkałeś się" ...
Odpowiedz
#25
Anioł wg Gogla to angyal (pewnie z łaciny Oczko ) - jak się zrobi mały kalambur czy grę półsłówek - można usłyszeć Lengyel.
Odpowiedz
#26
Tak podobnie było to wyjaśniane, na stronie Facebooka,
Odpowiedz
#27
czy ktoś może coś więcej napisać (przetłumaczyć) o:
" Jáki Szaniszló László (Stanley L. Jaki) (Győr, 1924. augusztus 17. – Madrid, 2009. április 7.) Templeton-díjas magyar származású amerikai tudománytörténész, tudományfilozófus, bencés szerzetes, teológus, fizikus, egyetemi tanár. Több mint negyven világszerte elismert könyv, ezenkívül több mint nyolcvan tudományos és teológiai esszé, valamint kritikák, könyvelőszavak, enciklopédia cikkek tucatjainak szerzője, Immanuel Kant és Giordano Bruno műveinek angolra fordítója" - początkowy fragment z Wikipedii węgierskiej
Odpowiedz
#28
(03-01-2017, 12:31)rwmagyar napisał(a): ...Templeton-díjas magyar származású amerikai tudománytörténész, tudományfilozófus, bencés szerzetes, teológus, fizikus, egyetemi tanár. Több mint negyven világszerte elismert könyv, ezenkívül több mint nyolcvan tudományos és teológiai esszé, valamint kritikák, könyvelőszavak, enciklopédia cikkek tucatjainak szerzője, Immanuel Kant és Giordano Bruno műveinek angolra fordítója...

Laureat Nagrody-Tempeltona (WIKIPEDIA) . Naukowiec, historyk, teolog, fizyk, wykładowca uczelniany węgierskiego pochodzenia. Mnich Zakonu św.Benedykta. Autor książek uznanych i wydanych w ponad czterdziestu językach. Szczyci się ponad osiemdziesięcioma tekstami esej naukowych i teologicznych, krytyk, wprowadzeń i preludiów do książek, encyklopedii. Jest autorem przekładów dzieł Immanuela Kanta i Giordano Bruno na j.angielski.
Odpowiedz
#29
Dziękuję za tłumaczenie!
Mam dwie książki tego autora, o kosmologii, ewolucji i nauce , trudne ale interesujące.
Byłem ciekawy czy jego postać i prace są znane na Węgrzech, czy przebijają się przez medialny szum?
Zaciekawiły mnie też jego dwa imiona - Szaniszló László "polskie"?,
Odpowiedz
#30
(08-01-2017, 11:58)rwmagyar napisał(a): ...Zaciekawiły mnie też jego dwa imiona - Szaniszló László "polskie"?,

Szaniszló - Stanisław
László - Władysław
Odpowiedz


Podobne wątki&hellip
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  zakłamana historia Węgier ignaca romsicsa Gasztowt 0 1,337 07-05-2018, 10:41
Ostatni post: Gasztowt
  Krol Polski i Wegier: prawda i legenda Ribizli 11 18,449 24-03-2014, 7:03
Ostatni post: javin
  Brawurowa ucieczka Polaka z Węgier fvg 3 5,671 25-05-2012, 15:06
Ostatni post: Maniek



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości