Pytania, wyjaśnienia - historia Węgier
#31
(08-01-2017, 11:58)rwmagyar napisał(a): ...Mam dwie książki tego autora, o kosmologii, ewolucji i nauce, trudne ale interesujące.
...Byłem ciekawy czy jego postać i prace są znane na Węgrzech, czy przebijają się przez medialny szum?

rwmagyar - wrzuciłem w google cytat z: Pytania, wyjaśnienia, Post: #27.
Uśmiech
Rezultat szukajki googla > Jáki Szaniszló, Antikvár - regikonyvek.hu‎
Odpowiedz
#32
DZIĘKUJĘ!
Tak mi coś się plątało, że była o tym już mowa.
Nowe pytanie:
Czy to prawda że Węgry spłaciły dług zagraniczny?
Odpowiedz
#33
(10-01-2017, 8:53)rwmagyar napisał(a): Czy to prawda że Węgry spłaciły dług zagraniczny?

To była ostatnia rata kredytu uzyskanego od Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Unii Europejskiej, którą Węgry spłaciły na początku ub.roku.
... długi to bardzo szerokie pojęcie Szeroki uśmiech łatwo w nie wpaść, tylko wyjść z nich trudno.
Odpowiedz
#34
(26-07-2016, 9:55)Sztasek napisał(a):
(26-07-2016, 8:47)rwmagyar napisał(a): W obiegu są takie opinie, powtarzane też przez przewodników, jak:
1. Polacy i Węgrzy (Polska i Węgry) nigdy nie toczyli ze sobą wojen - wydaje się oczywistą nieprawdą

XV wiek...

(26-07-2016, 8:47)rwmagyar napisał(a): W obiegu są takie opinie, powtarzane też przez przewodników, jak:
2. W języku fińskim nie ma takiego słowa które znaczy to samo w języku węgierskim - proszę o potwierdzenie

1683 pod Wiedniem, po stronie Tureckiej walczą Węgrzy (i Słowacy) Emeryka Tekelego. Czy mieli okazję skrzyzować szable z Polakami tego nie wiem, w kazdym razie byli w przeciwnych oboozach.
Jeszcze mi się przypomnało że na froncie galicyjskim w latach 1914-15 rosyjskie dywizje z Królestwa (czyli w większosci Polacy) ścierali się z honwedami.
pzdr.,PB
Odpowiedz
#35
najazd Rakoczego na Rzeczpospolitą w czasie Potopu - Rakoczy był jednym z sygnatariuszy traktatu rozbiorowego w Radnot. Była to samodzielna inwazja węgierska (siedmiogrodzka) na RP, natomiast w oczywisty sposób musiało dochodzić do walk, gdy Węgrzy walczyli w ramach armii tureckiej podczas ich kolejnych inwazji. W armii Hasburgów także służyli, więc siłą rzeczy musieli się tłuc z Polakami armii Księstwa Warszawskiego albo w szeregach wojsk napoleońskich.
Odpowiedz
#36
(18-01-2017, 22:39)Pudelek napisał(a): najazd Rakoczego na Rzeczpospolitą w czasie Potopu - Rakoczy był jednym z sygnatariuszy traktatu rozbiorowego w Radnot. Była to samodzielna inwazja węgierska (siedmiogrodzka) na RP...

Dokładniej to chodzi o Jerzego II Rakoczego (II. Rákóczi György)... Czas szwedzkiego potopu, król Jan Kazimierz przebywa na uchodźstwie na Śląsku. W Polsce panuje bezkrólewie i ta sytuacja dała początek walkom o polski tron. Z takim zamiarem w 1657 roku, nie tylko II. Rákóczi György rozpoczął wojnę o polską koronę. Należy też wspomnieć role, jakie odegrali w owym czasie Bogusław Radziwiłł i Bohdan Chmielnicki.
Pudelek - wspominasz traktat rozbiorowy w Radnot. Traktat ten zakładał późniejszy rozbiór Rzeczpospolitej, jednak nigdy nie został spełniony.
Do pierwszego rozbioru Polski doszło w 1772 roku.
Odpowiedz
#37
Za Pawłem Jasienicą, "Rzeczpospolita Obojga Narodów": Armia Rakoczego znęcała się nieludzko nad krajem, który wcale wobec Węgier nie zawinił, od wieków odczuwał nawet ku nim żywą sympatię. Książę - wódz po prostu żaden - nie panował nad swymi hordami, składającymi się z Siedmiogrodzian, Wołochów i innych zakarpackich nacji, wspartych Kozakami. Zbladły wobec ich poczynań srogości Szwedów, zwanych naówczas Tatarami chrześcijaństwa. Korona zapoznała się z tym, co wcześniej przeżyła Ukraina od obcych i swoich. Miasta i wsie szły z dymem. Miał jeszcze szczęście jeniec, którego po prostu zarżnięto. Bo innych palono na wolnym ogniu, żywcem przecinano piłami, poszukując połkniętych klejnotów.

A następnie (tamże): Hetman polny koronny Jerzy Lubomirski zastosował taktykę odpłacania “pięknym za nadobne” i w czerwcu 1657 r. na czele 40-to tysięcznej armii przekroczył Karpaty i zaczął pustoszyć północny Siedmiogród. “Palił, ścinał, gdzie tylko zasiągł, wodę a ziemię zostawił”.
Odpowiedz
#38
(19-01-2017, 15:24)Sztasek napisał(a):
(18-01-2017, 22:39)Pudelek napisał(a): najazd Rakoczego na Rzeczpospolitą w czasie Potopu - Rakoczy był jednym z sygnatariuszy traktatu rozbiorowego w Radnot. Była to samodzielna inwazja węgierska (siedmiogrodzka) na RP...

Dokładniej to chodzi o Jerzego II Rakoczego (II. Rákóczi György)... Czas szwedzkiego potopu, król Jan Kazimierz przebywa na uchodźstwie na Śląsku. W Polsce panuje bezkrólewie i ta sytuacja dała początek walkom o polski tron. Z takim zamiarem w 1657 roku, nie tylko II. Rákóczi György rozpoczął wojnę o polską koronę. Należy też wspomnieć role, jakie odegrali w owym czasie Bogusław Radziwiłł i Bohdan Chmielnicki.
Pudelek - wspominasz traktat rozbiorowy w Radnot. Traktat ten zakładał późniejszy rozbiór Rzeczpospolitej, jednak nigdy nie został spełniony.
Do pierwszego rozbioru Polski doszło w 1772 roku.

tu raczej nie można mówić o wojnie o polską koronę - takową przyznali polscy kapitulanci Karolowi Gustawowi. Radziwiłłom chodziło wyłącznie o Litwę, Chmielnickiemu u Ukrainę, a Rakoczemu, generalnie, o Małopolskę. Ziemia, miasta, bogactwa. Żaden z tych panów nie zakładał włożenia polskiej korony, bo byłoby to generalnie niemożliwe w przypadku rozczłonowania państwa na poszczególne kraiki.

A zachowanie Węgrów nieco przypomina honvedów w czasie Wielkiej Wojny, którzy w Galicji potrafili zachowywać się bardziej okrutnie od Rosjan. Zwłaszcza jeśli chodzi o kobiety.
Odpowiedz
#39
Dzisiaj doszliśmy do wniosku, po krótkiej dyskusji że kuchnia węgierska jest lepsza od polskiej, choć był głos odmienny.
Ale jednak nie mają bigosu!, czy może jest choćby podobna potrawa?
Odpowiedz
#40
W książce "Węgry od kuchni" znalazłem krótki opis pieczenia wołu w Siedmiogrodzie "őrők sutés" polegające na kolejnym wkładaniu: perliczki do koguta, koguta do jagnięcia, na końcu do wołu, po przygotowaniu 4 godziny pieczenia.
Szukałem w internecie filmu lub zdjęć, bez efektu. Czy ktoś może napisać coś więcej na ten temat?
Odpowiedz


Podobne wątki&hellip
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  zakłamana historia Węgier ignaca romsicsa Gasztowt 0 1,336 07-05-2018, 10:41
Ostatni post: Gasztowt
  Krol Polski i Wegier: prawda i legenda Ribizli 11 18,445 24-03-2014, 7:03
Ostatni post: javin
  Brawurowa ucieczka Polaka z Węgier fvg 3 5,669 25-05-2012, 15:06
Ostatni post: Maniek



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 7 gości