Pytania, wyjaśnienia - historia Węgier
#41
Ja rozumiem upiec to kaskadowo, tzn. najpierw perliczkę, potem włożyć do koguta, upiec i tak dalej. Inaczej sobie nie wyobrażam. Ale .. ale jak to później sensownie podzielić ? Zdziwiony Szeroki uśmiech
Odpowiedz
#42
K. Kozyra

[Obrazek: kozyra.jpg]
Odpowiedz
#43
Poprawna wersja chyba jest taka: "őrőksütés", można to tłumaczyć jako <wieczne pieczenie>. Do składników wsadowych jeszcze trzeba dodać cielaka.
Odpowiedz
#44
(30-03-2017, 19:21)rwmagyar napisał(a): Dzisiaj doszliśmy do wniosku, po krótkiej dyskusji że kuchnia węgierska jest lepsza od polskiej, choć był głos odmienny.
Ale jednak nie mają bigosu!, czy może jest choćby podobna potrawa?

A Flaga węgierska székelykáposzta nie będzie czymś nieco podobnym do Flaga polska bigosu?

Wracając do tematu, który poruszył Pudelek. Czy masz może gdzieś nieco więcej informacji na temat haniebnego zachowania węgierskich żołnierzy podczas I wojny światowej? Jakkolwiek jestem dla Węgrów przyjacielem, to chciałbym też być świadomy różnych gorszych momentów, dowiedzieć się o nich więcej i spróbować zrozumieć okoliczności.
Odpowiedz
#45
(05-03-2018, 13:11)wesolymarek napisał(a): ... Czy masz może gdzieś nieco więcej informacji na temat haniebnego zachowania węgierskich żołnierzy podczas I wojny światowej? ...

Czy masz konkretne informacje o tym?
Odpowiedz
#46
Właśnie pierwszy raz przeczytałem o tym kilka postów wcześniej, napisał o tym Pudelek. I chciałbym dowiedzieć się więcej, bo nie wiem nic.

//Edycja: Coś długo nikt nie jest w stanie podać przykładu. Może go po prostu nie ma? Szeroki uśmiech
Odpowiedz
#47
Jak wiemy wszyscy, Bazylika w Budapeszcie jest pod wezwaniem św. Stefana. A co z katedrą we Wiedniu?
Odpowiedz
#48
(03-11-2019, 19:00)rwmagyar napisał(a): Jak wiemy wszyscy, Bazylika w Budapeszcie jest pod wezwaniem św. Stefana.  A co z katedrą we Wiedniu?

Patronem Bazyliki w Budapeszcie jest I. (Święty) István (Stefan) król Węgier.
Patronem Bazyliki w Wiedniu jest Św. Szczepan (Stefan), który zmarł ukamienowany w Jerozolimie ok. 36 roku.
Występuje w Dziejach Apostolskich jako pierwszy z siedmiu diakonów pomagających apostołom Jezusa Chrystusa, obok Prochora, Filipa, Nikanora, Tymona, Parmenasa i Mikołaja prozelity
Św Szczepan jest czczony przez kościół katolicki i cerkiew prawosławną
Atrybuty Św. Szczepana to kamienie na księdze lub w rękach, gałązka palmowa, bogata dalmatyka (za Wikipidedią).
Odpowiedz
#49
Chodziło mi o to, czy dla Polaka patronem katedry we Wiedniu jest św. Szczepan (był tylko jeden! u nas jest wyróżniony), św. Stefanów było więcej. Chociaż gdzieś przeczytałem, że w przypadku Wiednia chodzi o św. Stefana - jednego z papieży
Odpowiedz
#50
(03-11-2019, 21:56)rwmagyar napisał(a): Chodziło mi o to, czy dla Polaka patronem katedry we Wiedniu jest św. Szczepan (był tylko jeden! u nas jest wyróżniony), 
św. Stefanów było więcej. Chociaż gdzieś przeczytałem, że w przypadku Wiednia chodzi o św. Stefana - jednego z papieży

Waldek napisał: Patronem Bazyliki w Wiedniu jest Św. Szczepan   !   

Święci Kościoła Katolickiego to olbrzmi temat, osobny dla każdej narodowości. Różnice językowe też mają tu wielkie znaczenie, bo nie każde imię ma swojego odpowiednika w konkretnym języku.
Tak też jest w przypadku imienia... Stephan, Stephen, István, Cтефан, Штефан, Щефан.
W j.polskim mamy dwa imiona: Stefan i Szczepan. Imię Szczepan w j.polskim odnosi się do św Szczepana, który był pierwszym ukamienowanym męczennikiem chrześcijańskim. O ile dobrze pamiętam, Щефан to mołdawskie imię.
Wracając do świętych, a konkretnie do litanii do Wszystkich Świętych, mamy ich różne wersje – odpowiednio dla każdego języka narodowego. Trudno by było modlić się „do wszystkich” wymieniając ich po kolei, bo to by była bardzo długa modlitwa.
Skupmy się tylko na części litanii dotyczącej męczenników w j.polskim: na pierwszym miejscu jest „Święty Szczepanie, módl się za nami”, natomiast w j.łacińskim „Sancte Stephane, R. ora pro nobis”, po węgiersku „Szent István, könyörögj érettünk!”.

Słusznie pisze rwmagyar, że "św. Szczepan był tylko jeden ... św. Stefanów było więcej". 
Litania do wszystkich świętych ma swoją część dotyczącą błagań modlitewnych do własnych świętych. W węgierskiej wersji jest „Szent István Király, könyörögj érettünk”. 

Na Węgrzech różnica jest taka:
- Szent István ... Św. Szczepan
- Szent István Király ... Św. Stefan Król
Odpowiedz


Podobne wątki&hellip
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  zakłamana historia Węgier ignaca romsicsa Gasztowt 0 1,336 07-05-2018, 10:41
Ostatni post: Gasztowt
  Krol Polski i Wegier: prawda i legenda Ribizli 11 18,445 24-03-2014, 7:03
Ostatni post: javin
  Brawurowa ucieczka Polaka z Węgier fvg 3 5,669 25-05-2012, 15:06
Ostatni post: Maniek



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 3 gości