Sándor Márai - myśli, zdania ...
#41
26 września
''Ale Wolter miał talent zawsze pod ręką. Kosztolányi też. I - en miniature - ja również"
Odpowiedz
#42
20 listopada
''Przez dwa dni ani kropli wina. Czuję się wspaniale. To doskonała sprawa nie pić wina. Jest tylko jedna lepsza od niej - pić wino|"
Odpowiedz
#43
1962
2 stycznia
,,Kiedy opuszczam konsulat amerykańskimi z trzema grubymi plikami papieru w aktówce, z trzema wizami emigracyjnymi do Ameryki, patrzę na błękitne niebo i zaczynam płakać na ulicy. Patrzę na włoskie niebo i płyną mi łzy"
Odpowiedz
#44
10 lutego
,,Więcej czytać. Bardziej metodycznie. Czytać w każdej chwili. Kiedy myślę o możliwościach i zaniedbaniach w lekturze, zszokowany konstatuję, jak krótkie jest życie. Naprawdę nie żałuję tego, czego nie przeżyłem - żałuję jednak wielu książek, których nie przeczytałem"
Odpowiedz
#45
,,Skończyłem Dziennik Greena. Każdego dnia odkrywa, że jest katolikiem. U prozelityto naturalne. Ale Włoch tego nie zrozumie. Włoch nigdy nie odkrywa, że jest katolikiem: po prostu nim jest"
Odpowiedz
#46
..To nie prawda, że bolszewicy <budują i są silni>. Prawda jest taka, że bolszewicy od czterdziestu lat umacniają się dzięki zepsuciu i żądzy profitu pewnych kół na Zachodzie. Jak Ludendorff w zaplombowanych wagonach wysłał im Lenina i jego ludzi, tak przez dziesięciolecia Zachód wysyłał bolszewikom fachowców, surowce, maszyny. A teraz się dziwią. Ale bez czynnej pomocy Zachodu ten rozpadający się, bezlitosny, nieludzki ustrój nigdy nie stałby się taka siłą, jaką jest dziś"
Odpowiedz
#47
,,Święta Klara. W tej kobiecie mieszkała wielka siła. Kobiety są zawsze silne. Nieprzypadkowo we wszystkich językach, które nadają rodzaj rzeczownikom, siła jest rodzaju żeńskiego. La force, La forza, Die Kraft. Angielski i węgierski są dyskretne."
Odpowiedz
#48
Nowy Jork, 3 maja

,,Wszyscy tracą, gdy opuszczają ojczyste strony. Włosi również. Wśród pasażerów statku było wielu Włochów; ten naród,m który tak bardzo lubię, w obcych warunkach jakoś nie wydawał mi się sympatyczny, raczej cygański i nieporządny. Słyszę, że w ocenie amerykanów Włosi są gdzieś przy końcu listy emigrantów, bezpośrednio przed kolorowymi. My, Węgrzy też jesteśmy na niewiele wyższej pozycji. Za najcenniejszych uważa się Anglików i Skandynawów. potem Niemców. po nich następują inni"
Odpowiedz
#49
10 lipca

,,Nie da się zrozumieć Ameryki. Zawsze to ocknięcie się, uświadomienie sobie, że nie mieszkam w <kraju>, tylko na kontynencie."
Odpowiedz
#50
19 sierpnia

,,W restauracji pół godziny trzeba czekać na kelnera czy kelnerkę, żeby zapisała zamówienie, a potem przyniosła śniadanie czy kolację. Niewyobrażalna opieszałość. Neofici spieszą z wyjaśnieniem: kelnerzy nie są prawdziwymi kelnerami tylko studentami prawa czy medycyny, którzy latem dorabiają w ten sposób. Pytam, co robią latem prawdziwi kelnerzy? Czy studiują prawo lub medycynę? Wszyscy robią nie to co umieją, powoli i niechętnie, z gnuśnością, ale każąc sobie drogo płacić"
Odpowiedz


Podobne wątki&hellip
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Weöres Sándor mistrz nad mistrze! Ranyjulek 16 14,842 19-01-2013, 21:49
Ostatni post: Ribizli



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 3 gości