Sąd Najwyższy wstrzymuje publikację orzeczeń sądowych
#1
Publikacja dziennika Kúriai Döntések (Decyzje Kurii) została  zawieszona do czasu ujawnienia, w jaki sposób mógł zostać opublikowany wyrok który wywołał skandal z  ułaskawieniem pomocnika pedofila, dowiedział się portal 444.hu w dziale komunikacji Kurii.

Cała sprawa ułaskawienia wyszła na jaw, gdy wcześniej skazany pedofil János Vásárhelyi, który był dyrektorem  domu dziecka  w Bicske, jego zastępca i wspólnik, Endre K., zostali także skazani za stosowanie przymusu, odwołali się do Kurii o rewizję prawomocnego wyroku w ich sprawie. W międzyczasie ktoś (prawdopodobnie członek rodziny) złożył również wniosek o prezydenckie ułaskawienie dla Endre K.  Zastępca dyrektora otrzymał ułaskawienie od Kataliny Novák 27 kwietnia 2023 r., cztery miesiące przed zamknięciem przez Kurię postępowania rewizyjnego. Kiedy to wreszcie nastąpiło, fakt ułaskawienia został uwzględniony w uzasadnieniu wyroku. Wyrok był dostępny od września 2023 roku w Zbiorze Orzeczeń Sądowych, gdzie w zasadzie każdy mógł go znaleźć.

Tak się jednak nie stało, a sprawa ułaskawienia trafiła do styczniowego wydania czasopisma Decyzje Kurii Orzeczenia Sądowe. Czasopismo jest redagowane przez 15 sędziów Kurii, ale nie wiadomo dokładnie na jakich zasadach. Styczniowy numer (rocznik 72, numer 1) został opublikowany 16 stycznia 2024 r., a sprawa Endré K. jest wymieniona jako sprawa nr 3, trafił na nią adwokat z prowincji, który skontaktował się z portalem 444.hu.
Portal skontaktował się  z przewodniczącym kolegium redakcyjnego i redaktorem naczelnym dziennika sądowego. Obaj skierowali portal  do działu komunikacji Kurii. Tam poinformowano nas, że przewodniczący Kurii zarządził dochodzenie w tej sprawie i że publikacja tego numeru czasopisma została zawieszona do czasu zakończenia dochodzenia.

Źródło:24.hu - Tamás Rugli

O reakcji społeczeństwa na dymisję pani prezydent możesz poczytać tutaj: https://forum.wegierskie.com/G%C5%82owy-...9#pid50479
Odpowiedz
Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości