Tekst na t-shirt
#11
(05-02-2017, 9:51)polijerry napisał(a): Może o Pál'u Teleki'm?, Coś takiego:

"Prędzej wysadzę nasze linie kolejowe, niż wezmę udział w inwazji na Polskę.
Ze strony Węgier jest sprawą honoru narodowego nie brać udziału w jakiejkolwiek akcji zbrojnej przeciw Polsce"

Pál Teleki, Węgierski bohater, wielki przyjaciel Polski

Od dawna interesuje mnie historia Węgier, sporo czytam. Lubię historię ... ale to nie moje podwórko.
Znam tylko jedno - to drugie zdanie z cytatu. Uważam, że nie można brać pod jeden kapelusz oba cytowanych zdań, mogą pochodzić one z dwóch różnych źródeł.
Drugie zdanie pochodzi z listu, który premier Węgier, Gróf Teleki Pál napisał do Hitlera 24 lipca 1939 r.
Poniżej treśc notatki w oryginale:
„Július 24-i levelem minden hamis értelmezésének megelőzésére van szerencsém ismételten kijelenteni Nagyméltóságodnak, hogy Magyarország amennyiben az adott körülményekben nem áll be komoly változás, erkölcsi meggondolásokból nincs abban a helyzetben, hogy hadműveletekbe kezdjen Lengyelország ellen.
Van szerencsém kifejezni Nagyméltóságodnak legmélyebb tiszteletemet."
Gróf Teleki Pál
magyar királyi miniszterelnök


Magyarország amennyiben az adott körülményekben nem áll be komoly változás, erkölcsi meggondolásokból nincs abban a helyzetben, hogy hadműveletekbe kezdjen Lengyelország ellen.

PS. Cytat, który wkleił kolega polijerry jest tylko częścią zdania przetłumaczonego na j.polski.
Może gdzieś w sieci jest tłumaczenie powyższej notatki z owym zdaniem ?
Odpowiedz
#12
eplus: Jestem katolem, nie przyszedłem na to forum po cytaty z biblii chyba, nie? Uśmiech
Nie oburzyłem się, tylko moderuję dyskusję. Oczko
Dziękuję za podrzucenie Sławika i Antalla, nie znałem ich historii, więc się troche dokształciłem przy okazji.
Pytanie, czy na Węgrzech te nazwiska coś mówią ludziom?

polijerry: Dzięki, "Pál Teleki. Węgierski bohater, wielki przyjaciel Polski " to jest dobre na koszulkę.

Swoją drogą, jakie trzeba było mieć cohones, żeby postawić się Hitlerowi? Uśmiech
Odpowiedz
#13
(05-02-2017, 20:55)Ramirez napisał(a): Dziękuję za podrzucenie Sławika i Antalla, nie znałem ich historii, więc się troche dokształciłem przy okazji.
Pytanie, czy na Węgrzech te nazwiska coś mówią ludziom?

A w Polsce? Język
No to masz szansę je spopularyzować.Flaga polska Flaga węgierska
Jak chcesz coś, co wszyscy znają, to sam sobie odpowiedziałeś na samym początku. Szeroki uśmiechOczkoUśmiech
Odpowiedz
#14
(05-02-2017, 20:55)Ramirez napisał(a): Pál Teleki. Węgierski bohater, wielki przyjaciel Polski.

Teleki Pál. Magyar hős, Lengyelország igaz barátja.
Odpowiedz
#15
Sztasek: Dziękuję za tłumaczenie.

eplus: No, nie chodzi mi o popularyzowanie nieznanych bohaterów, tylko o pokazanie, że doceniamy naszą przyjaźń. Uśmiech
Popularyzowanie Sławika i Antalla to chętnie, ale na inny t-shirt i raczej po polsku.
Odpowiedz
#16
Ale temat pozostawiam nadal otwarty, gdyby komuś jeszcze przyszło do głowy jakieś fajne hasło.
Odpowiedz
#17
Józef Wybicki w liście do "Węgrów" (w tej chwili nie pamiętam do kogo) napisał: "Byliśmy z Wami do końca" - chodzi oczywiście o 1848 rok.
Odpowiedz
#18
A o dwóch dębach o wspólnym pniu słyszałeś?
Odpowiedz
#19
Tak, widziałem też mural.

Moim dylematem nie jest co kojarzą Polacy o przyjaźni polsko-węgierskiej, tylko raczej to co jest takim tematem zrozumiałym dla Węgra. Żeby typowy węgierski Kowalski - nie wiem jakie jest nazwisko odpowiednie Uśmiech - spojrzał na koszulke i w mig skojarzył.
Odpowiedz
#20
(06-02-2017, 17:56)Ramirez napisał(a): Tak, widziałem też mural.

Moim dylematem nie jest co kojarzą Polacy o przyjaźni polsko-węgierskiej, tylko raczej to co jest takim tematem zrozumiałym dla Węgra. Żeby typowy węgierski Kowalski - nie wiem jakie jest nazwisko odpowiednie Uśmiech - spojrzał na koszulke i w mig skojarzył.

Kowalski = Kovács Oczko

Jeśli chodzi o Węgrów, to niewielu kojarzy kim był Teleki Pál ... trochę lepiej z wiedzą o tym bohaterskim węgierskim polityku jest w okolicach Balatonboglár.
Odpowiedz


Podobne wątki&hellip
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Kurs podstawowego słownictwa na Memrise Dragonboliero 4 5,109 23-10-2017, 14:13
Ostatni post: Sylwiaa
  Hiszpański na Węgrzech Simon 3 4,011 22-02-2016, 14:18
Ostatni post: miskaa4
  Tekst piosenki modeno 2 3,451 14-12-2015, 8:36
Ostatni post: Sztasek
  pytanie na początek nauki emilyana 2 4,606 31-03-2015, 17:55
Ostatni post: poimandres
  jaki język używany jest na Węgrzech oprócz węgierskiego kasia8811 14 40,534 10-01-2015, 21:09
Ostatni post: Simon



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości