Tokaj - winnice i atrakcje
#11
To ostatnie to miła wiadomość, bo ja właśnie z Twoich postów wywnioskowałem właśnie likwidację Samorodnego. Pewnie coś pokręciłem.

A przepraszam, to ember podał za stronką Kondrata:

(14-09-2017, 12:12)ember napisał(a): Pytanie jak długo, bo pomysły są różne:
"W czerwcu 2015 roku duża, angielska agencja reklamowa zaproponowała winiarzom z Tokaju daleko idące zmiany w nazewnictwie win. Nazwa “Tokaj” miałaby być zarezerwowana tylko dla win spod znaku Aszú, Eszencia, Late Harvest i Szamorodni. Te dwie ostatnie kategorie miałyby połączyć się w jedną, pod nową, “prestiżową” nazwą. Wytrawne tokaje utraciłyby prawo do posługiwania się historyczną nazwą regionu.
Na całe szczęście, od tamtego czasu sprawa przycichła i miejmy nadzieję, że rozejdzie się po kościach. Niemniej, symptomatyczne wydaje się, że pomysł wyszedł od firmy od lat związanej z branżą winiarską, która współpracuje z konsorcjum tokajskich producentów."
https://www.marekkondrat.pl/blog/szare-eminencje-tokaju 
pzdr.
Odpowiedz
#12
Szamorodni ma być winem "dla zwykłych ludzi", którzy nie mogą sobie pozwolić na drogie tokaje aszú, więc jest w interesie winiarzy by ją utrzymać Uśmiech
Odpowiedz
#13
Chodziło mi przede wszystkim o nazwę, "Mroczny Żniwiarz" dla węgierskiego wina? Ależ tak, zastąpi "Szamorodni", bo taki zagraniczny, amerykański... Smutek Wino Wino
Odpowiedz
#14
Jako, że w najbliższy weekend zawitam do Sarospatak, to oczywiście z racji odległości od Tokaju, nie zapomnę tam zajrzeć. No, ale fakty są takie, że ostatnio w Tokaju byłem jako dzieciak z 15 lat temu i kilka informacji chciałbym zaczerpnąć od ludzi, którzy byli w tym pięknym miasteczku w nieco bliższej przeszłości. W temacie wyczytałem, że warto zajrzeć w okolice dworca kolejowego i odwiedzić Benko Borhaz. No, ale z tego co widzę Benko jest relatywnie daleko od centrum miasteczka, którego oczywiście nie mogę pominąć. Pytanie pierwsze jest takie: Czy w okolicy centrum Tokaju polecacie jakiś konkretny parking? Może być płatny, byle blisko starówki, bo to tam jednak chcemy spędzić większość czasu. No i jak zwykle piwniczki, już o Benko Borhaz wiem i na pewno odwiedzę, ale coś bliżej centrum też polecacie?
Odpowiedz
#15
Tokaj nie jest aż taki duży :-)
Ja rok temu parkowałem tutaj:
https://www.google.pl/maps/place/Parkol%...21.4115408
Polecam automat do mleka u nas po drodze  do PL zrobiło się masło :-)
Adres: 7 Rákóczi Way Tokaj

https://imgur.com/a/sI0YYRC
Odpowiedz
#16
Wiem, że duży nie jest, ale nie tak dawno miałem kontuzję kolana, która jeszcze co nieco przeszkadza i póki co dłuższe spacery nie wchodzą w grę. Taka chwilowa niedogodność Oczko Dzięki za pomoc
Odpowiedz
#17
W tokaju za rondem chyba na jednej z głównych ulic jest przy drodze parking który ciągnie się przez większość tej ulicy, ja tam parkowałem w zeszłym roku, są nawet drzewa i cień Uśmiech Po jednej stronie drogi były jakieś statki ale nie wiem gdzie płynęły, no i byliśmy późno więc się nie załapaliśmy na wycieczkę. Wino kupiliśmy u miłej Pani oraz przy drodze obok tego parkingu. Oba były dobre. Jak znajdę foto podeślę nazwę winniczki.
Odpowiedz
#18
Polecam odwiedzić winiarnię Hímesudvar - przemili ludzie, a i świetne wina. Oczywiście nie są najtańsi, ale pośród producentów stawiających na jakość mają chyba najlepsze ceny.
Odpowiedz
#19
Podczas krótszych wizyt w Tokaju parkuję przy przystani stateczków, na placu gdzie wokół są budki z pamiątkami, zabawkami, jadełkiem (langosz też chociaż nie jestem jego amatorem), przy głównej ulicy nieopodal ronda. Pamiętam tylko, że w weekend miejsca były płatne, w tygodniu za free (przynajmniej nikt ode mnie nic nie żądał Oczko )
https://goo.gl/maps/mpyuGXAmNfrbAtBa6
Odpowiedz
#20
Objechałem już Tokaj i w sumie parkować można tam prawie wszędzie. W tygodniu dość sporo miejsc wolnych. W weekend też byłem, ale generalnie nie ma problemów z parkowaniem. Myślałem, że będzie większy tłok, ale obyło się bez ścisku Oczko
Odpowiedz


Podobne wątki&hellip
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Atrakcje przy płd. części drogi 86 Rafał 5 4,585 07-10-2015, 16:48
Ostatni post: Gonzinia
  Tokaj na kilka dni - z pięcioletnią córką Rafcz 6 7,638 28-05-2015, 0:36
Ostatni post: Rafcz



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości