Trasy rowerowe na Węgrzech
#11
warto zobaczyć:
Csaroda: kościół reformowany z XIII w.
Lónya: kościół reformowany (z malowanym drewnianym sufitem), drewniana dzwonnica, niezwykłe drewniane nagrobki (cmentarz).
Máriapócs: miejsce pielgrzymek
Nyíregyháza: ratusz, kościół rzymskokatolicki (styl neoromański), cerkiew greckokatolicka, Pałac Biskupi.
Ópusztaszer: narodowy park historyczny
Sóstófürdő: Sóstó (wody terapeutyczne): pływanie i żeglowanie po jeziorze; wioska pod ochroną.
Szatmárcseke: drewniane nagrobki rzeźbione w kształcie łódki (cmentarz kościoła reformowanego), rezydencja Kölcsey.
Szeged: Plac Katedralny (latem na wolnym powietrzu odbywają się tu przedstawienia teatralne), Pałac Biskupi, , skarbiec, zegar z muzyką, stara synagoga, nowa synagoga, ratusz, park jeleni, ogrody botaniczne.
Szolnok: ratusz, synagoga (Galeria Szolnok), osada artystów, Tiszaliget (centrum rozrywki).
Tiszadob: Pałac Andrássy w stylu eklektycznym (park chroniony).
Tiszaföldvár: łaźnie termalne i plaża.
Tiszafüred: centrum rozrywki, rezerwat ptaków.
Tiszaújváros: kolekcja historii regionu, park rozrywki i plaża, lodowisko otwarte przez cały rok.
Tokaj: Pałac Rákóczi-Dessewffy, piwnice z winem Rakoczego, Muzeum Tokaju, Muzeum Piwnic Winnych, piwnice winne.
Túristvándi: młyn wodny, gotycki kościół zreformowany (malowany drewniany sufit).
Vaja: Pałac Vay
Odpowiedz
#12
Z BUDAPESZTU DO JEZIORA VELENCE
Budapeszt-Érd-Sóskút-Biatorbágy-Alcsútdoboz-Lovasberény-Székesfehérvár-Szabadbattyán-Tác (Gorsium)-Soponya-Kálóz-Sárkeresztúr-Sárosd-Seregélyes-Dinnyés-Pákozd-Velence-Gárdony - 202 km, 3 dni

wariant 6/a: z basenu Zsámbék do jeziora Velence - 116 km, 3 dni
Budapeszt-Budakeszi-Zsámbék-Bicske-Felcsút--Alcsútdoboz-Székesfehérvár-Kisfalud-Pákozd-Dinnyés (Seregélyes)-Agárd-Gárdony
Trasa ta jest bardzo popularna wśród rowerzystów z tego względu, że można dużo zobaczyć zjeżdżając z głównej traktu. Jeśli wybierzemy drogę przez Érd-Biatorbágy lub przez Budakeszi-Zsámbék to trudno nam będzie uniknąć głównych szlaków komunikacyjnych w sąsiedztwie Budapesztu. Oddalając się od pagórków, których sporo na tym odcinku mamy okazję na przyjemną przejażdżkę, gdzie jest dużo do obejrzenia. Przy jeziorze musimy skorzystać ze ścieżki rowerowej, która biegnie wzdłuż południowego brzegu. Trasę tą można pokonać na dwa sposoby: można zrobić kółko: Budapeszt-Zsámbék-Bicske-Érd-Budapeszt lub dojechać pociągiem do Székesfehérvár, a następnie dojechać rowerem do jeziora Velence. Na brzeg jeziora, do którego można dojechać z Székesfehérváru przez 7 km zakole, przez Kisfalud, znajduje się bogactwo plaż, kempingów i restauracji. Tutaj przyda nam się namiot i przewodnik.

warto zobaczyć:
Agárd: kurort, rezerwat ptaków
Alcsútdoboz: arboretum, ruiny pałacu Józsefa Nádora, aleja platanów pod ochroną.
Biatorbágy: dwuprzęsłowy most nad doliną, Pałac Sándora Metternicha, kościół rzymsko-katolicki.
Budakeszi: park
Érd: minaret, kościół rzymsko-katolicki, muzeum geograficzne.
Lovasberény: kościół rzymsko-katolicki, Pałac Cziráky.
Pákozd: arboretum, rezerwat ptaków.
Seregélyes: Pałac Zichy, tradycyjny dom z tego regionu.
Székesfehérvár: ogród z ruinami, Pałac Biskupi, ratusz, katedra, Kaplica św. Anny, kościół Karmelitów, domy na Placu św. Stefana, Zamek Bory, Muzeum św. Stefana, Króla, muzeum historii miasta, muzeum lalek.
Tác (Gorsium): pozostałości miasta rzymskiego
Velence: kurort
Zsámbék: ruiny bazyliki, zamek ufortyfikowany (college), studnia turecka, muzeum lamp.
Odpowiedz
#13
PRZEZ REGION KISKUNSÁG
Ráckeve-Tass-Dömsöd-Apaj-Kunszentmiklós-Kunadacs-Kerekegyháza-Kecskemét-Helvécia-Jakabszállás-Bugacpuszta-Kiskunfélegyháza-Tiszaalpár-Lekitelek-Tiszakécske-Tiszavárkony-Tószeg-Szolnok - 240 km, 4 dni

To łatwa trasa, po płaskim terenie prowadząca między dwiema rzekami - Dunajem i Cisą. Zahacza ona o charakterystyczne części Parku Narodowego Kiskunság, gdzie doświadczamy węgierskiej puszty (stepu). Wystarczy zwykły rower i odrobina determinacji. Można przejechać HÉV-em (podmiejską kolejką) z Budapesztu do Ráckeve (39 km), gdzie zaczyna się nasza wycieczka. Można dostać się z Wyspy Csepel do Wielkiej Niziny Węgierskiej przez Tass. W okolicach Helvécia i Bugac jedziemy drogą gruntową. Jeżeli nie chcemy jechać taką drogą, to możemy wybrać trasę szybkiego ruchu 54. W wielu miejscach trasy możemy spędzić dzień w siodle np. w Apaj-puszta. Poza słynnym Kecskemét prawdziwe doświadczenia czekają na nas w Kiskunfélegyháza. Opuszczając charakterystyczne miasto tego regionu, Kiskunfélegyházę zbliżamy się do Cisy, gdzie mamy zupełnie inny krajobraz - lasy bagniste niedaleko Lakitelek. Mamy tu wiele możliwości, żeby wypoczęły nogi np. odświeżające kąpiele w basenach termalnych w Kecskemét czy w Tiszakécske.

warto zobaczyć:
Apaj: pola soli, pokazy jeździeckie
Bugacpuszta: równiny piaszczyste pod ochroną (zwierzęta domowe ze starożytnych czasów, pokazy jeździeckie), zbiory etnograficzne, csarda w Bugac.
Kecskemét: kościół główny, Pałac Cifra, muzeum zabawek, kościół św. Mikołaja.
Kiskunfélegyháza: ratusz, Dom Hattyú, Muzeum Kiskun, kościół rzymsko-katolicki na placu Béke, plaża.
Lakitelek: "Lasy Bagniste"
Ráckeve: Pałac Savoy, jezioro przy pałacu, kościół serbski z XV w., domy handlowe z Xv-XVII w.
Tiszaalpár: pozostałości prac ziemnych z Epoki Brązu.
Tiszakécske: łaźnie termalne. kolejka dla dzieci, kolonie jaskółek na brzegu rzeki.
Odpowiedz
#14
REGION HORTOBÁGY
Debreczyn-Balmazújváros-Tiszacsege-Egyek-Hortobágy-Negyhegyes-Hajdúszoboszló -133 km, 2 dni

Wycieczkę zaczynamy od słynnego "wolnego" miasta - Debreczyna. Następnie jedziemy przez szczególnie bogaty i interesujący region Niziny Węgierskiej, która została wpisana do zabytków Światowego Dziedzictwa. Szczególnym wydarzeniem jest Święto Kwiatów przypadające 20 sierpnia. Wycieczkę kończymy w Hajdúszoboszló, które dzięki swoim kąpieliskom termalnym, jest znane na całym świecie. Teren jest płaski. Jest kilka odcinków, gdzie droga gruntowa jest ulepszona w Hortobágy i Nagymacs. Przy zachodniej bramce Parku Narodowego Hortobágy, niedaleko Egyek, przy trasie szybkiego ruchu 33 rowerzyści mogą skorzystać ze specjalnej wycieczki - z przewodnikiem. Ścieżka rowerowa przez nizinę zaczyna się od bramki. Droga jest tu gruntowa.

wariant 9/a:
Debreczyn-Hajdúsámson-Martinka-Bánk-Létavértes (Álmosd 10 km)-Hosszúpályi (Hajdúbagos 6 km)-zalew Fancsika-Debreczyn - 79 km, 2 dni.

Ulubionym miejscem na wycieczki dla mieszkańców Debreczyna są: zalew/zbiornik Erdőpuszta i las w Bánk. Ta łatwa trasa po płaskim terenie wiedzie drogami o małym ruchu kołowym (z krótkimi odcinkami, gdzie jest ulepszona droga gruntowa) wśród lasów. Jest to ścieżka rowerowa z Debreczyna do Hajdúsámson. Warto zboczyć z trasy aby zobaczyć rezerwat psów preriowych w Hajdúbagos, niedaleko Hosszúpályi. Stąd można wrócić pociągiem do Debreczyna.

warto zobaczyć:
Balmazújváros: Muzeum Historii Regionu
Debreczyn: Główny Kościół Zreformowany, kościół św. Anny, ratusz, urząd powiatowy, pomnik niewolników służących na statkach, kąpieliska termalne i plaża w Nagyered, "park kultury" w Nagyered.
Hajdúszoboszló: kąpieliska termalne i plaża, ruiny kościoła ufortyfikowanego.
Hortobágy: zabytek Światowego Dziedzictwa Kulturowego, Park Narodowy most na 9 przęsłach, muzeum pasterstwa, Galeria Hortobágy, czardy.
Odpowiedz
#15
RZEKI KÖRÖS i KOMITAT BÉKÉS
Szarvas-Mezőtúr-Gyomaendrőd-Dévaványa-Körösladány-Szeghalom-Vésztő (Tarhos)-Doboz (Gyula 18 km)-Városerdő (sarkad, 6 km)-Dénesmajor-Gyulavári-Gyula (Szabadkígyós)-Békéscsaba -190 km, 3 dni

Trasa ta łączy krajobraz, który jest najbardziej charakterystyczny dla romantycznego regionu Körös z jego miastami, które warto zobaczyć. Jest to łatwa trasa, po płaskim terenie dla każdego, kto pragnie odkryć kolorowy, etnicznie zróżnicowany region, z pracowitymi i gościnnymi mieszkańcami i naturalnym splendorem. Jest tu kilka tras rowerowych (od 15 do 48 km) w Parku Narodowym Körös-Maros, który kryje wiele skarbów naturalnych i archeologicznych, w jakie ten region jest obdażony. Punktem startowym dla wycieczek rowerowych jest arboretum w Szarvas. Po trasie istnieje możliwość przenocowania i poznania krajobrazu. Trasa prowadzi nabrzeżem rzeki Körös, z dala od ruchliwych ulic. Informacje o wycieczkach można zdobyć w biurze głównym Parków Narodowych, lokalnych biurach Tourinform-u, przewodnikach czy mapach dla rowerzystów. Jest to region znany z basenów pływackich, kąpielisk uzdrowiskowych, jak te w Gyula, które rowerzyści muszą wypróbować. Warto zjechać z trasy, aby zobaczyć rezerwat dropów w Réhely (około 5 km od Dévaványa).

warto zobaczyć:
Békéscsaba: cerkiew grekokatolicka, Młyn Stefana, dom bajek, muzeum zboża, park Széchenyi, promenada statui, Kąpieliska Árpád.
Dévaványa: rezerwat dropów, dwór Réhely.
Doboz: park pałacowy (Mauzoleum Wenckheim)
Gyula: średniowieczna fabryka cegły (letnie pokazy w Teatrze Zamkowym), kąpieliska zamkowe, Pałac Almássy.
Körösladány: Pałac Wenckheim
Mezőtúr: Główny Kościół Zreformowany, Kościół Naszej Pani, synagoga, plaża.
Sarkad: kościół zreformowany z 9 wieżyczkami (1867), dawny Pałac Almássy w stylu klasycznym, muzeum.
Szabadkígyós: park i Pałac Wenckheim, kościół rzymsko-katolicki.
Szarvas: Pałac Bolza, arboretum, tablica pamięci narodowej, stary kościół ewangelicki, dawny ratusz.
Szehhalom: chata kantora, kościól rzymsko-katolicki (dawny spichlerz) i dzwonnica, Muzeum Sárrét.
Vésztő: tablica pamiątkowa Vésztő-Mágor
Odpowiedz
#16
ZAMKI I REZYDENCJE W PÓŁNOCNEJ CZĘŚCI WĘGIER (Börzösny-Cserhát)
Nógrád-Felsőpetény-Alsópetény-Nézsa-Legénd-Nógrádsáp-Galgahuta-Acsa-Erdőkürt (Erdőtarcsa, 5 km)-Vanyarc-Szirák-Kisbágyon (Buják, 5 km)-Szarvasgede-Alsótold-Hollókő-Szécsény - 121 km, 2 dni

Trasa wiedzie przez wzgórza, ma średni stopień trudności. Zalecana jest rowerzystom w dobrej kondycji fizycznej, posiadających bardzo dobry sprzęt z przerzutkami i dobrymi hamulcami. To trasa zróżnicowana, prowadząca wąskimi, mało uczęszczanymi drogami, z podjazdami i zjazdami różnej długości. W czasie deszczu trzeba ostrożnie korzystać z hamulców podczas zjeżdżania. Między Hollókő a Szécsény jest dobra ścieżka rowerowa. Zalecamy zacząć podróż od zamku w Nógrád, do którego możemy dojechać pociągiem z Vác. Warto spędzić dużo czasu na oglądanie rezydencji i zamków (te drugie w niektórych przypadkach są w stanie ruiny) po drodze i oczywiście w Hollókő, który jest zabytkiem należącym do Światowego Dziedzictwa Kulturowego. Po ciężkim pedałowaniu zwiedzanie przyniesie najprzyjemniejsze.

wariant 11/a:
Nógrád-Felsőpetény-Bánk-Romhány-Szente-Mohora-Cserhátsurány-Cserhátszentistván-Pásztó-Mátraszentimre (Parádsasvár, Parád, Parádfürdő, Recsk, Sirok, Tarnaszentmária, Verpelét, 35 km)-Mátraháza (Kékestető, 5 km)-Mátrafüred-Gyöngyös-Abasár-Kisnána-Verpelét-Egerszalók-Eger - 170 km, 3 dni

Jest to trudniejsza wersja trasy: trudna, z dużą ilością pagórków, wymagająca naprawdę dobrego, pewnego bicykla i dobrych przerzutek. Jest odpowiednia tylko dla doświadczonych rowerzystów, w dobrej kondycji. Trasa zabiera nas na najwyższy punkt na Węgrzech, Kékestető liczący 1014 m i jest pełna podjazdów i zjazdów różnej długości; ale piękno i wspaniałe powietrze odwzajemnia włożony przez nas wysiłek. Drogi są średniej jakości, ruch uliczny jest umiarkowany, a alternatywna trasa przez pasmo Matry (Parád, Recsk) is bardzo ruchliwa. Kolejna ścieżka rowerowa jest między Mátrafüred a Gyöngyös.

warto zobaczyć:
Abasár: Muzeum Wina, piwnice winne.
Bánk: kurort z pięknie usytuowanym jeziorem, scena na jeziorze.
Eger: zamek, bazylika, Pałac Biskupi, minaret, mniejszy pałac sołtysa, wielki pałac sołtysa, urząd powiatowy, Kościół minoryty, kościół i klasztor Cystersów, lido, piwnice winne w "Dolinie Pięknej Kobiety" (Szépasszony völgye).
Gyöngyös: kościół św. Bertalana, kościół i klasztor Franciszkanów, biblioteka (zabytek), Pałac Orczy (Muzeum Matry), Pałac Orczy-Berényi-Haller.
Hollókő (zabytek należący do Światowego Dziedzictwa Kulturowego): większość oryginalnej wioski jest pod ochroną (58 budynków), kościół rzymsko-katolicki pochodzący z czasów średniowiecza, sala parafialna, muzeum poczty, muzeum wsi, tradycyjny dom z tego regionu, ruiny zamku.
Kékestető: najwyższy punkt Węgier, stoki narciarskie, skocznie narciarskie.
Kisnána: Zamek Kompolthy (muzeum), kościół zamkowy, tradycyjny dom z tego regionu.
Mátraháza: kurort w górach
Parádfürdő: Pałac Karola, Muzeum Powozów, kąpieliska, źródła.
Parádsasvár: Pałac Karola, pijalnia i rozlewnia wód mineralnych.
Sirok: zamek, jezioro Nyirjes (torfowisko).
Szécsény: Pałac Forgách (muzeum), ruiny zamku, kościół i klasztor Franciszkanów, krzywa wieża pożarnicza.
Szirák: Pałac Teleki-Dénfeld (Hotel Pałacowy), grób Teleki-ego.
Tarnaszentmária: kościól z czasów Árpádów.
Odpowiedz
#17
PŁASKOWYŻ PASMA GÓRSKIEGO BÜKK-AGGTELEK-ZEMPLÉN
(EuroVelo nr 11, między Gönc a Tokajem)
Eger-Miszkolc-Aggletek-Rakaca-Encs-Gönc-Hallóháza-Sárospatak-Tokaj -404 km, 7 dni

1 dzień, 58 km
Eger-Felsőtárkány-Rápáshuta-Bükkszentkereszt-Miskolctapolca-Miszkolc

2 dzień, 63 km
Miszkolc-Diógyőr-Lillafüred-Mályinka-Dédestapolcsány (Bánhorváti 6 km)-Uppony-Putnok

3 dzień, 60 km
Putnok-Kelemér (Gömörszőlős 2 km)-Ragály-Aggtelek-Jósvafő-Perkupa-Szalonna (Szendrő, Rudabánya, 16 km)

4 dzień, 60 km
Szalonna-Rakaca-Kasznokvajda-Baktakék-Encs

5 dzień, 53 km
Encs-Abaújszántó-Boldogkőváralja-Vizsoly-Gönc (Telkibánya 4 km)

6 dzień, 59 km
Gönc-Abaújvár-Kéked-Hallóháza (Füzér 3 km)-Pálháza-Sátoraljaújhely

7 dzień, 54 km
Sátoraljaújhely-Sárospatak-Vámosújfalu (Tolcsva 2 km)-Tarcal-Tokaj

To piękna trasa, o średnim stopniu trudności, odpowiednia dla rowerzysty dobrze przygotowanego do podróży. Bardziej doświadczeni mogą pokonać całą trasę, ale można ją podzielić na odcinki. Trasa wiedzie przez Parki Narodowe Bükk i Aggtelek oraz przez trzy pasma górskie (Bükk, pasmo krasowe (wapienne) Aggtelek i Zemplén). Region ten idący w górę jest ulubionym miejscem węgierskich kolarzy górskich. Rowerzyści mogą skorzystać z oznaczonych leśnych ścieżek w dwóch parkach narodowych, ale nie powinni zbaczać z oznaczonego szlaku, w celu ochrony otaczającego go środowiska naturalnego, które tutaj jest ściśle strzeżone. W Parku Narodowym Bükk znaki szlaku są pomalowane na pniach drzew lub innych punktach charakterystycznych w takim samym kolorze jak szlaki dla pieszych (niebieski, czerwony, żółty, zielony). Trasy dla rowerzystów prowadzą drogą asfaltową, gruntową, posypaną żwirem i zahaczają o najatrakcyjniejsze miejsca regionu. Nie powinniśmy jechać drogą gruntową po deszczu. Mapę za darmo oraz informacje o trasie możemy otrzymać Centrum Kolarstwa Górskiego Bükk. Płaskowyż Bükk jest patrolowany przez strażników na rowerach, którzy chętnie każdemu towarzyszą, nawet cyklistom. Do niektórych miejsc trasy można dotrzeć pociągiem (Miszkolc, Eger, Szerencs, Sátoraljaújhely). Różnorodność regionu umożliwia różnorodność dyscyplin sportowych: pływanie (Miskolctapolca), zwiedzanie jaskiń (Jósvafő), jazda na koniu (Szilvásvárad) i wspinaczka (Istállóskő) - to te najbardziej aktywne. Ale nie należy zapominać o przyjemnościach stołu (Tokaj-Hegyalja) ani o ofercie kulturalnej w postaci szerokiego wyboru działań, jakie mają miejsce na trasie, takie jak Sezon Kulturalny Zemplén.
Odpowiedz
#18
Imprezy rowerowe w ciągu roku
- marzec
"Zielony Festiwal Sportu" wzdłuż Dunaju, rajd rowerowy wzdłuż Dunaju

- kwiecień
1. Wiosenny Wyścig Kolarski w Hármashatár-hegy
2. Na rowerze wokół Balatonu, start i meta w Siófok, można się dołączyć w każdym miejscu po trasie.
3. imprezy rowerowe w ramach "Tygodnia Ziemi" (weekendowe wycieczki rowerowe w wielu miastach i wioskach na Węgrzech)

- maj
1. spotkania rowerzystów Pentecost (Zielone Świątki), Pécsvárad
2. Maraton Bükk-Aggletek (z płaskowyżu Bükk do Aggletek - jest to część Europejskiego Święta Parków Narodowych. Szilvásvárad, Park Narodowy Bükk)
3. Dzień "Podejmij wyzwanie" (z pochodem rowerzystów do Normafa, który ma miejsce wieczorem poprzedniego dnia)

- czerwiec
1. Międzynarodowy Wyścig Wiatraków
2. wyścig EuroVelo wzdłuż Cisy
3. Międzynarodowe Spotkania Turystyki Rowerowej

- lipiec
1. MTB Maraton wzdłuż Dunaju (od Zamku w Budzie do Zamku w Wyszegradzie, międzynarodowy festiwal rowerów górskich)
2. Pielgrzymka na dwóch kółkach (Baranya-Somogy-Zala, z Máriagyűd do Homokkomárom, 680 km)
3. Międzynarodowy Wyścig Wodami Cisy (z Tiszabenc do Tokaju)

-sierpień
1. Tour de Hongrie
2. Maraton Górski Bükk (Eger-Szilvásvárad)
3. Przyłącz się do nas na rowerze! (wyścig dookoła Węgier)

-wrzesień
1. Maraton Górski MTB Mátry
2. Europejski tydzień bez samochodu (imprezy rowerowe w wielu miastach w całych Węgrzech)
Odpowiedz
#19
Informacja:
Narodowe Stowarzyszenie Użytkowników Rowerów i Węgierski Klub Rowerowy
(Kerékpárral Közlekedők Orszáos Szövetsége and Magyar Kerékpáros Klub)
H-1054 Budapest, Vadászu. 29
www.kerosz.hu; tel. +36-30/922-9052
Odpowiedz
#20
Szanowna Pani Trasa Dunaradveg jest częścią trasy rowerowej EuroVele 6 łączącej Atlantyk z morzem Czarnym ,miałem przyjemność część tej trasy przejechać na rowerze,W przyszłym roku jadę tą trasą od Słowacji poprzez Austrię ,Niemcy do Francji.Pozdrawiam.
Odpowiedz


Podobne wątki&hellip
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Jazda na rowerze na Węgrzech piablo75 5 144 01-07-2020, 20:28
Ostatni post: ex-komar
  Ceny na Węgrzech 2020 eplus 12 377 29-06-2020, 17:48
Ostatni post: Waldek
  Jak adresować korespondencję na Węgry? Węgierskie adresy rozszyfrowane! Arw 15 17,439 22-04-2020, 9:31
Ostatni post: Kalina123
  Ceny na Węgrzech (2015) Sztasek 37 41,613 11-04-2020, 10:48
Ostatni post: maj0nez
  Rejestracja auta na Węgrzech jumpforest 50 22,402 11-11-2019, 11:49
Ostatni post: SztasekUżytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości