Wędkowanie nad Balatonem
#21
Dzienniczek połowów 2014 r.
Przez pomyłkę wstawiłem (Post: #14 Wędkowanie na Węgrzech) fotkę ubiegłorocznego dzienniczka połowów... teraz to naprawiam. Od stycznia 2014 jest inny, nowszy, grubszy ... czyli bardziej opierdliwy i w dodatku zbyt małmi literkami drukowany. Nie mam super wzroku, nawet i w okularach mam problemy z wypałnieniam rubryk.
Jest więcej do wpisywania... !
Na początku (str.3.) mamy kalendarz połowów - a więc po dokonaniu wpisu do dziennika funkcjonującego na łowisku (bo i takie też są) - mamy obowiązek zakreślić datę dnia wędkowania... x Oczko
[Obrazek: 2lwnfk6.jpg]
Poczęwszy od str. 4. do 49. mamy rubryki połowów, od tej strony "chwalimy się" wynikami wędkowania.
[Obrazek: volipv.jpg]
A więc rubryki-kolumny po kolei: 1. wpisać należy nazwę łowiska: 2. kod statystyczny zbiornika wodnego: (te dane mamy na karnecie zbiornika); 3. miesiąc; 4. dzień. Kolejne zawierają nazwy gatunków ryb, w rubryce wpisuje się przybliżoną wagę sztuki w kilogramach. W pozycjach dotyczących innych gatunków wpisujęmy łączną masę ryb.
Oto wyszczególnienie gatunków: Ponty-Karp, Compó-Lin, Balin-Boleń, Márna-Brzana, Sebes pisztráng-Troć, Csuka-Szczupak, Fogásüllő-Sandacz, Kősüllő-Sandacz bersz, Harcsa-Sum, Menyhal-Miętus, Kecsege-Jesiotr, Száles kárász-Karaś złocisty (szeroki), Garda-Ciosa, Amur-Amur, Angolna-Węgorz, Egyéb őshonos halak-Inne zadomowione gatunki, Egyéb idegenhonos halak-Inne obce gatunki.
Pozostałe informacje: Na 50. stronie wyszczególnione są gatunki chronione, tych nie wolno zatrzymać, należy wypuścić... Na 51. str. w rubryce podany jest okres ochronny poszczególnych gatunków oraz ich wymiary ochronne w centymetrach.
[Obrazek: 168hbbk.jpg]
Ogólnie wolno złowić dziennie 5 sztuk tzw. ryb szlachetnych (to te wyszczególnione powyżej, podane w rubrykach dzienniczka połowów), ale z jednego gatunku można złowić najwyżej 3 sztuki, np. 3 karpie + 2 szczupaki. Na niektórych zbiornikach ta ilość jest ograniczana! Z gatunków innych dziennie można złowić 10 kg... ta ilość na intensywnych zbiornikach jest ograniczona do 5 kg/dzień! Teraz wszystko jasne, można wędkować... Wino Flaga węgierska
Wędki: wolno łowić max. na dwie (2) wędki. Może to być zestaw ciężki (gruntówki) lub spławikowy. Przepisy węgierskie dopuszczają mocowania maksymalnie trzech haczyków na jednym zestawie wędkowym.
Ja łowię mając tylko 1 haczyk, w zupełności wystarczy. Uśmiech
Odpowiedz
#22
Szczupak=szczuka, łatwo zrozumieć. Brak tylko trzech rubryk na życzenia do złotej rybki.
Odpowiedz
#23
(14-05-2014, 22:14)eplus napisał(a): Szczupak=szczuka, łatwo zrozumieć. Brak tylko trzech rubryk na życzenia do złotej rybki.
eplus - Dzienniczek połowów to nie książka życzeń... może jednak wystarczyłaby tylko rubryczka "Arany hal-Złota rybka", a szczęśliwy wędkarz mógłby dokonać wpisu o jej złowieniu. Szeroki uśmiech.
W informacjach o złotej rybkce... gatunek chroniony, należy wypuścić - oczywiście po spełnieniu trzech życzeń !.
W bajce o rybaku i złotej rybce czytamy o jej schwytaniu, Rybak wypuścił Rybkę do wody, ta spełniła trzy życzenia.
Oczko Jest takie powiedzenie: Niemożliwe można spełnić natychmiast, ale na cud poczekać trzeba. W poemacie, którego autorem jest Weöres Sándor - Az éjszaka csodái (Cuda nocy), przeczytamy: Mogyoró Pál ezalatt, megfogott egy sülthalat. „Tanár úr tudná talán, milyen hal ez? macskacápa?” (W międzyczasie Mogyoró Pál schwytał pieczoną rybkę. "Panie Profesorze, może Pan wie co to za ryba? rekinek koci?") Bomba
Ale wróćmy do złotej rybki. Otóż zdarzyło się razu pewnego wędkarzowi... branie... Prezent Stary zaciął i powoli holował zdobycz. Z trudem dawał radę: "nikogo do pomocy" - myślał i rozglądał sie po pustym brzegu. W końcu ryba była w podbieraku... nawet duża, łuski lśniły złocistym kolorem. "Spora, ładna, wystarczy i na zupę rybną, i na smażenie" - myślał. W tym momencie rybka ludzkim głosem prosi: "Wypuść mnie, spełnię twoje trzy życzenia". Stary tylko patrzył na zdobycz i myślał - "będzie na dziś i jutro". Już widział jadło na stole.
Wieczorem po kolacji, w chatce jeszcze się roznosił apetyczny zapach... zadowolony Stary z lubością wciągnął aromat w płuca i myślał "Zadziwiające, jak mi się ten węch wyostrzył odkąd ogłuchłem po śmierci żony".
Odpowiedz
#24
Niekoniecznie o Balatonie, ale nie chcę zakładać nowego wątku.
Do najnowszego numeru magazynu "Świat Karpia" jest dołączona płyta DVD "Wojaże z Vimarco po nieznanych wodach" - cz.1 - Węgry.
ŚWIAT KARPIA

[Obrazek: produkt-glowne]
Odpowiedz
#25
Oto ceny rocznych karnetów wędkarskich dla członków kół zrzeszonych w MOHOSZ - 2015.
1. licencja (allamijegy) - 2000 Ft
2. składka członkowska związku (szovetsegi tagdij) - 2000 Ft
3. składka członkowska (mojego) koła wedkarskiego - 3000 Ft
4. karnet na łowisko - 12000 Ft
5. Balaton - 26000 Ft (połów przybrzeżny, max. 1500 m od brzegu)
6. Velencei-tó - 24000 Ft
Jeśli masz pytanie, wal śmiało... na każde mogę spróbować odpowiedzieć.
Odpowiedz
#26
Wędkowanie nie tylko nad Balatonem Uśmiech
Od kilku lat wędkuję na Węgrzech, jestem też członkiem Węgierskiego Związku Wędkarskiego i członkiem koła. Wszelkie opłaty dotyczące uzyskania karty robię w kole, jako członek mam obowiązek zrobić to do 31 marca - tak określa statut koła.
Nie ma obowiązku przynależności do zrzeszenia wędkarzy na Węgrzech, ale co powinna zrobić osoba pragnąca powędkować przez kilka dni ... nad Balatonem, nad Dunajem. Prawo jednoznacznie określa, że wędkować mogą osoby legitymujące się licencją na wędkowanie. Istnieje też tzw. licencja turystyczna, ważna 90 dni. Jak taką uzuskać? Od niedawna działa strona internetowa www.horgaszjegy.hu - tutaj należy rozpocząć starania o uzyskanie karty. Po otwarciu strony mamy wszystko po węgiersku + wybór języka angielskiego. Po lewej stronie jest możliwość rejestracji. I co dalej?
Na owej stronie widoczna jest też rubryka z napisem: Turista állami horgászjegy (turystyczna licencja wędkarska), jest też logo z rybką i haczykiem. Klikając na to otworzy się strona : https://tuhir.nebih.gov.hu/ ...i jesteśmy w domu. Tutaj załatwimy wszystko przez internet. Należy się zarejestrować (e-mail + login). Uzyskamy dostęp do informacji:
- w celu uzyskania wędkarskiej licencji turystycznej ważnej przez 90 dni
- wiadomości dotyczących materiałów potrzebnych do złożenia egzaminu (on-line) w postaci wypełnienia testu
- wniosek do uzyskania licencji
- info o płatności kartą.
Sama licencja nie uprawnia do wędkowania, to tylko pozwolenie stwierdzające uzyskanie prawa do wędkowania na Węgrzech. Aby móc wędkować, należy zrobić opłatę terytorialną, czyli wybrać łowisko i wykupić na nie karnet. Na dole strony www.horgaszjegy.hu jest napis:
NAPIJEGY VÁSÁRLÁS ... DAILY TICKET PURCHASE
"Jelenleg a következő területekre vásárolhat horgászjegyet ... You may currently buy angling ticket for the following areas" - tutaj możemy wybrać łowisko, klikając na nazwę uzyskamy informacje o cenach. Po wyborze, podajemy dane, określamy dni (okres) kiedy chcemy wędkować, klikamy na koszyczek i ... pozostaje tylko zapłacić.
Otrzymamy odpowiedż i ... uzyskany w pdf materiał pozostaje tylko wydrukować. W razie kontroli oprócz wydruku należy pokazać dokument tożsamości.
Odpowiedz
#27
W niedzielę pierwszy raz widziałem jak kontrolują wędkarzy na Balatonem, a pływamy od dobrych paru lat.
Dwóch cywilów i jeden mundurowy poruszali się policyjną motorówką z napisem Rendőrség (ciekawe).
Nie tylko nas to intrygowało bo większość wodniaków robiła zdjęcia Oczko
Odpowiedz
#28
Dzień dobry,
z uwagi na fakt, że jest to pierwszy mój post na niniejszym forum chciałbym napisać kilka słów o sobie. Jestem Grzegorz, pochodzę ze śląska i bardzo lubię podróże - również te wędkarskie. Ostatnio ze znajomymi wpadliśmy na pomysł, że fajnie byłoby wybrać się w okolicach Maja-Czerwca 2016 na Węgry trochę połowić. Obecnie mamy w planach spróbować wedkarstwa nad Balatonem, na Dunaju i może gdzieś jeszcze - zobaczymy na co się zdecydujemy.

Po lekturze niniejszego tematu trochę rozjaśniły mi się formalności związane z wędkowaniem na Węgrzech. Wiem, że cudzoziemiec aby łowić na Węgrzech musi mieć Węgierską Kartę Wędkarską oraz zezwolenie na połów. Można również wstąpić do Węgierskiego Związku Wędkarskiego Mohosz i mieć dzięk temu zezwolenia taniej. Niemniej po przeszukaniu internetu z zastosowaniem google translator pojawiają się kolejne pytania:

Jak to jest z tym wstąpieniem cudzoziemca(konkretnie polaka) do MOHOSZ?? Co jest w 2016 roku wymagane aby zostać pełnoprawnym członkiem MOHOSZ. Dodam, że posiadam w Polsce wydaną zarówno kartę wędkarską, jak i kartę łowiectwa podwodnego oraz oczywiście mam opłacone wszystkie składki PZW. Ponadto jestem członkiem Czeskiego Związku Wędkarskiego i mam czeską kartę wędkarską.

W lutym 2016 planuję wybrać się do Budapesztu(najlepszy dojazd pociągiem z Katowic - w nocy wsiadam i rano jestem na miejscu) na 2-3 dni aby załoatwić wszystkie formalności z dokumentawi wędkarskimi na Węgrzech. I teraz mam kilka pytań:
1. Czy moja polska karta wędkarska musi być przetłumaczona przez tłumacza przysięgłego na język węgierski aby mogła zostać tam uznana?? A może poprostu wystarczy dokonać apostille w polskim MSZ??
2. Do jakiej instytucji należy udać się, aby uzyskać w Budapeszcie węgierską państwową kartę wędkarską tzw. Horgászengedély?? Czy robi to urząd miasta a może centrala lub koła MOHOSZ??
3. Chciałbym wstąpić do jakiegoś koła MOHOSZ w Budapeszcie(bo tam miałbym najlepszy dojazd z Polski, aby co roku składki opłacać) i teraz czy oprócz węgierskiej karty wędkarskiej i ewentualnie polskiej z tłumaczeniem potrzebuję czegoś jeszcze aby zostać pełnoprawnym członkiem MOHOSZ(czy wymagane jest zdjęcie, paszport itp.)??
4. Czy wzory dokumentów wydawanych wędkarzom na Węgrzech są dalej takie jak podano tutaj na forum?? Pytanie podyktowane faktem, że po lekturze tych artykułów już się trochę pogubiłem(niestety nie znam węgierskiego i wszystko przepuszczam przez google translator) nowe zezwolenia na Węgrzech od 2016 roku
nowe plastikowe karty wędkarskie na węgrzech od 2016
5. Gdzie mogę znaleźć wysokość opłat związkowych MOHOSZ na rok 2016 oraz koszt wydania legitymacji członkowskiej, uznania karty wędkarskiej?? Najbardziej interesowałby mnie orientacyjny koszt opłat dla nowego członka MOHOSZ z pozwoleniem na połów ryb ważnym na terenie całych Węgier na wszystkie wody. Sam znalazłem tylko koszt wydania węgierskiej państwowej karty wędkarskiej - 2000 HUF. Reszty stawek na rok 2016 nie mogę jakoś znaleźć(wpisowe, składka członkowska, zezwolenie na połów itp.)
Jedyne ceny jakie udało mi się znaleźć dotyczą koła MOHOSZ w Szegedzie i kształtuja się następująco: cennik MOHOSZ Szeged 2016
6. Jak jest na węgrzech w kołach wędkarskich z dogadaniem się w języku innym niż węgierski?? Ja płynnie mówię po niemiecku i angielsku, natomiast po węgiersku ... Zmieszany nie za bardzo. Może mógłby ktoś polecić jakieś horgász egyesület będące członkiem MOHOSZ i dobrze reagujące na obcokrajowców chcących wstąpić w ich szeregi.
Z góry dziękuję za wszelkie porady w temacie członkostwa w MOHOSZ przez polaka i wędkowania na Węgrzech
Grzegorz
Odpowiedz
#29
(10-01-2016, 16:45)FIGA1 napisał(a): ...Po lekturze niniejszego tematu trochę rozjaśniły mi się formalności związane z wędkowaniem na Węgrzech. Wiem, że cudzoziemiec aby łowić na Węgrzech musi mieć Węgierską Kartę Wędkarską oraz zezwolenie na połów. Można również wstąpić do Węgierskiego Związku Wędkarskiego Mohosz i mieć dzięk temu zezwolenia taniej...
Jak to jest z tym wstąpieniem cudzoziemca(konkretnie polaka) do MOHOSZ?? Co jest w 2016 roku wymagane aby zostać pełnoprawnym członkiem MOHOSZ. Dodam, że posiadam w Polsce wydaną zarówno kartę wędkarską, jak i kartę łowiectwa podwodnego oraz oczywiście mam opłacone wszystkie składki PZW. Ponadto jestem członkiem Czeskiego Związku Wędkarskiego i mam czeską kartę wędkarską.

W lutym 2016 planuję wybrać się do Budapesztu,,,

Od kilku lat wędkuję na Węgrzech, jestem pełnoprawnym członkiem MOHOSZ i członkiem Koła Wedkarskiego. Mam wszystkie dokumenty, na podstawie których mogę wędkować na terenie Węgier. W tym roku też planuję uaktualnić kartę wędkarską, najprawdopodobniej na początku lutego to zrobię.
Skoro masz polskie uprawnienia do wędkowania (należy okazać jej przy załatwianiu spraw), więc nie będzie żadnych problemów przy wykupieniu węgierskiej licencji na wędkowanie. Jest sporo pytań, na które musisz dać odpowiedź, bo "licencja" pozwala jedynie na wykupienie karty na poszczególne zbiorniki. Będąc członkiem MOHOSZ masz prawo do wędkowania na wszystkich wodach i zbiornikach przy spełnieniu pewnych warunków.
Dużo szybciej i łatwiej wstąpić do małego koła, niż do któregoś z dwóch budapesztańskich kół.
Wysokość opłat członkowskich i związkowych MOHOSZ na rok 2016 według info, na które się powołujesz, wskazuje na drastyczny wzrost cen ... ???
Jeszcze nie mam konkretnych informacji cenowych, do końca miesiąca wszystko powinno się wyjaśnić. Czekam na wieści z mojego koła... cierpliwie.
Odpowiedz
#30
Sztasek dzięki za szybką odpowiedź :-) .Jak będziesz miał jakieś informacje z Twojego koła, to podeślij tu na forum - ewentualnie czy mógłbyś podlinkować stronkę www koła do którego jesteś zapisany(jeśli oczywiście koło taką prowadzi). Z tą licencją na wszystkie wody to chodziło mi o takie rozwiązanie, w którym zapisałbym się do dowolnego koła na Węgrzech i wykupił składkę roczną za X HUF, która by pozwalała mi łowić na rzekach we wszystkich komitatach Węgier - tak abym gdziekolwiek nie pojadę nie musiał się martwić o opłaty. Jeżeli natomiast MOHOSZ takiej ogólnozwiązkowej składki nie oferuje, to najbardziej interesowała by mnie możliwość wykupienia pozwolenia na Balaton + okołobudapesztański kawałek Dunaju + możliwość wykupienia pozwoleń na daną wodę w dowolnej innej części Węgier po cenie takiej, jaka obowiązuje dla członków Związku a nie dla turystów(opłaty dla turystów zwykle wychodzą drożej). Wspomniałeś,że jest trudno zapisać się do koła w Budapeszcie. Czy oni tam mają jakieś swoje dodatkowe procedury(wewnętrzny egzamin itp), czy może poprostu nie wpuszczają obcych. Jak wogóle wygląda procedura wstąpienia do koła na węgrzech. Czy to kwestia tylko opłaty składki i pokazania ważnej karty wędkarskiej, czy może coś jeszcze trzeba załatwić.
I jeszcze jedno...Czy Ty chcąc uzyskać węgierską kartę wędkarską i wstępując do MOHOSZ musiałeś polską kartę wędkarską tłumaczyć na węgierski/uwierzytelniać w MSZ, czy może pokazywałeś tylko polski dokument i został on uznany??
Odpowiedz


Podobne wątki&hellip
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Najdroższa plaża nad Balatonem Waldek 0 794 30-07-2023, 22:26
Ostatni post: Waldek
  Ceny wejścia na plaże na Balatonem w 2023 roku Waldek 5 1,567 25-07-2023, 13:21
Ostatni post: ex-komar
  Gdzie są piaszczyste i bezpłatne plaże nad Balatonem? duo1 33 73,601 09-07-2023, 13:13
Ostatni post: Pudelek
  Kąpieliska termalne nad Balatonem lisia312 10 2,099 23-07-2022, 13:48
Ostatni post: lisia312
  Bezpłatne plaże nad Balatonem w 2022 roku Waldek 3 5,656 06-06-2022, 23:04
Ostatni post: Anderek



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 3 gości