Wędkowanie nad Balatonem
#31
FIGA1 - Jeśli masz polską licencję na wędkowanie, to na jej podstawie otrzymasz węgierską. Ja nie miałem żadnych problemów z uzyskaniem licencji węgierskiej. Całą licencję opłacasz i otrzymujesz w (małym)-kole wędkarskim od ręki, moja wydana w 2015 roku traci ważność z dniem 31. stycznia 2016 r. i do tego dnia można wędkować ze "starymi" pozwoleniami. Kilka lat temu miałem ogólnokrajową kartę na wszystkie wody MOHOSZ (Węgierski Związek Wędkarski), ale czy takie pozwolenie będzie w tym roku, nie wiem.
Wędkowanie na Węgrzech odbywa się na innych zasadach niż w Polsce. Podział wód (rzeki, jeziora, zbiorniki, łowiska) jest bardzo zróżnicowany (wody związkowe, wody kólek wędkarskich, wody samorządowe, łowiska prywatne...) - można się pogubić. Na każde z nich jest oddzielnie opłacane pozwolenie, które kupujesz u zarządcy danej wody.
Od stycznia 2016 weszły "nowe przepisy" (Törvény a halászatról és a horgászatról) i zmieniły się zasady podziału wód terytorialnych i nie wiadomo dokładnie kto i na jakich wodach jest gospodarzem. Zmiany dotyczą głównie rzek i starorzeczy oraz niektórych mniejszych zbiorników. Informacje o zmianach mają być oficjalnie ogłoszone do końca stycznia... i na to czekam.
Odpowiedz
#32
FIGA1 - Wszystko wskazuje na to, że cana całej węgierskiej licencji łącznie z członkowstwam MOHOSZ na rok 2016 to suma 4200 Ft. Do tej sumy dojdzie jeszcze: książeczka 500 Ft + składka członkowska koła wędkarskiego + opłata za wybrane wody. Do dziś nie ma jeszcze decyzji o cenach karnetów na Dunaj w okręgach Fejér, Tolna, Baranya, Bács-Kiskun.
Na tej stronie masz > ceny karnetów na Balaton 2016 rok. Kolor czerwony to ceny promocyjne ważne do końca stycznia. Cena karnetu na cały rok (normalny) to 60000 Ft - dla mnie za drogo.
Odpowiedz
#33
O wędkowaniu nad Balatonem > INFO PRZECZYTASZ TUTAJ w j.angielskim i niemieckim też.
Odpowiedz
#34
Sztasku jak wyglada temat licencji turystycznej na 2016?
Kolega z ktorym chce wyczarterowac lodke jest tez wedkarzem i chcialby lic na letnie miesiace.
Chodzi oczywiscie o Balaton.
W Alsoors na drzwiach dworca jest info ze 11 tys ft. za 3 mce ale data z 2011 roku Uśmiech

Tapniete z xperii
Odpowiedz
#35
(19-01-2016, 17:30)Komarek napisał(a): Sztasku jak wyglada temat licencji turystycznej na 2016?
Kolega z ktorym chce wyczarterowac lodke jest tez wedkarzem i chcialby lic na letnie miesiace.
Chodzi oczywiscie o Balaton.
W Alsoors na drzwiach dworca jest info ze 11 tys ft. za 3 mce ale data z 2011 roku Uśmiech

Tapniete z xperii

Licencja turystyczna wydawana od 1.maja 2016 roku i jest ważna na czas 90 dni od daty jej wydania.
Uprawnia do wędkowania tylko jednym zestawem. Cena licencji 2000 Ft. Dodatkowo trzeba opłacić dzienniczek połowów 200 Ft. I to wszystko. Licencję turystyczną kupisz przez internet, NA TEJ STRONIE j.niemiecki, angielski.
Na podstawie tych dokumentów mozna wykupić pozwolenie na wędkowanie na dowolne wody.
Nad Balatonem z reguły w każdym sklepie wędkarskim można wykupić taki karnet (Balatoni területi jegy). Są zróznicowane typy karnetów:
- (Általános) podstawowy na cały Balaton
- (Partközeli) przybrzeżny do 1500 m od linii brzegowej
Ceny w zależności od okresu ważności patrz post 32.
Taki 10 dniowy karnet na cały Balaton, (Általános Balatoni 10 napos) - 18000 Ft.
A więc: 10 dni takiego wędkowania kosztuje 20200 Ft.
Odpowiedz
#36
dzieki, przekopiowalem i wyslalem koledze.
no to niezly wzrost z 11 tys na 18 tys ale chyba zabawa warta oplaty.
wchodza w gre karnety 3 dniowe bo na lodke przyjezdzamy w weekendy o ile nie mam wyjazdu.
jeszcze raz dzieki.

Tapniete z xperii
Odpowiedz
#37
(20-01-2016, 9:42)Komarek napisał(a): dzieki, przekopiowalem i wyslalem koledze.
no to niezly wzrost z 11 tys na 18 tys ale chyba zabawa warta oplaty.
wchodza w gre karnety 3 dniowe bo na lodke przyjezdzamy w weekendy o ile nie mam wyjazdu.
jeszcze raz dzieki.

Tapniete z xperii

Aby z wód Balatonu wyłowić "big-rybę" ... trzeba 2-3 dni zanęcać.
I tu uwaga ! jak ktoś podpatrzy, że "zanęcasz miejsce" ... to być może wcześniej wstanie. Smutek
Odpowiedz
#38
nasz matecznik to Alsoors i oplacilismy rezydenture przy kei
nocujemy w Paloznaku
jak nie plywamy to kolega wedkuje na trzcinowisku miedzy Alsoors a Csopak
tam sporo tubylcow ale znaja juz nas i zapraszaja na swoje pomosty ja tylko kibic i polewacz palinki
generalnie z lodki kolega nie wedkuje

Tapniete z xperii
Odpowiedz
#39
(20-01-2016, 11:58)Komarek napisał(a): nasz matecznik to Alsoors... kolega wedkuje na trzcinowisku miedzy Alsoors a Csopak ... ja tylko kibic i polewacz palinki ...

... najlepsza palinka to „kisüsti” z Csopak, Somló, Badacsony... Uśmiech
Odpowiedz
#40
jak bedziesz w Alsoors to zajrzyj na stacje kolejowe do bufe
pani annika serwuje pannon palinka z csopak
klekajcie narody

Tapniete z xperii
Odpowiedz


Podobne wątki&hellip
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Najdroższa plaża nad Balatonem Waldek 0 793 30-07-2023, 22:26
Ostatni post: Waldek
  Ceny wejścia na plaże na Balatonem w 2023 roku Waldek 5 1,565 25-07-2023, 13:21
Ostatni post: ex-komar
  Gdzie są piaszczyste i bezpłatne plaże nad Balatonem? duo1 33 73,589 09-07-2023, 13:13
Ostatni post: Pudelek
  Kąpieliska termalne nad Balatonem lisia312 10 2,096 23-07-2022, 13:48
Ostatni post: lisia312
  Bezpłatne plaże nad Balatonem w 2022 roku Waldek 3 5,655 06-06-2022, 23:04
Ostatni post: Anderek



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości