Węgierska nutka na dziś
Zorán - "Szép holnap ... Piękne jutro"

Rég volt, szorongó évek jártak épp ... To było dawno, w tych niespokojnych latach
Anyám csak félve súgta még, nekünk a holnap lesz majd szép ... Ma Matka jeszcze z trwogą szeptała nam, że jutro będzie piękne
Ez rég volt, sok éve erről nem beszél ... To było dawno, przez lata nie mówiła o tym
És minden álma bennünk él, nekünk a holnap lesz majd szép ... A jej wszystkie marzenia żyja w nas, że jutro będzie piękne
Szép holnap, miféle harsonákra vár ... Piękne jutro, jakich psalmów oczekuje
Miféle nemzedékre száll, miféle csillagokban áll ... Na jakie pokolenia zstąpi, na których gwiazdach się wspiera
Hogy szép holnap vár, szép holnap vár ... To piękne jutro czeka, piękne jutro czeka
Odpowiedz
Máté Péter - "Zene nélkül mit érek én ... "  Serce

Tető nélkül apró házad mondd, mit ér ... Twój mały domek bez dachu powiedz, ile jest wart
A legszebb híd a folyó nélkül mondd, mit ér ... Najpiękniejszy most bez rzeki powiedz, ile jest wart
És a tűz a meleg nélkül, és a leány a fiú nélkül ... I ogień bez gorąca, a dziewczyna bez chłopca
Mondd, mondd, mondd, mondd, mit ér ... Powiedz, powiedz, powiedz, powiedz, jaką maja wartość 
Termés nélkül termőfölded mondd, mit ér ... Bez plonu pole, powiedz, ile jest warte
És a kerted a virág nélkül mondd, mit ér ... A twój ogród bez kwiatów powiedz, ile jest wart
És az éj az álom nélkül, életed a tettek nélkül ... I noc bez snów, twoje życie bez zobowiazań
Mondd, mondd, mondd, mondd, mit ér ... Powiedz, powiedz, powiedz, powiedz, jaką maja wartość
 
És zene nélkül mit érek én ... I bez muzyki, ile jestem wart
És zene nélkül mit érek én ... I bez muzyki, ile jestem wart
Zene nélkül mit érek én ... Bez muzyki, ile jestem wart
Mondd, zene nélkül mit érek én ... Powiedz, ile jestem wart bez muzyki  
... 
És az anya a gyermek nélkül mondd, mit ér ... A matka bez dziecka powiedz, ile jest warta
És a szíved az érzés nélkül mondd, mit ér ... A twoje serce bez uczucia powiedz, ile jest warte
És a nyár a napfény nélkül, és a föld az ember nélkül ... I lato bez słońca, i ziemia bez człowieka
Mondd, mondd, mondd, mondd, mit ér ... Powiedz, powiedz, powiedz, powiedz, jaką maja wartość
Odpowiedz
Bikini - "Legyek jó ... Będę dobrym"

Ilyen jó dolgom még sosem volt ... Nigdy jeszcze nie było mi tak dobrze
Minden szabad, amit nem tilos ... Wszystko wolno, czego nie zabraniają
Ilyen jó dolgom még sosem volt ... Nigdy jeszcze nie było mi tak dobrze
Csókolom, megszakadhatok? ... Całuję rączki, czy mogę przerwać?
Évek óta nem történik semmi ... Od lat nic się nie dzieje
Csak várom a nagy csodát ... Tylko czekam na wielki cud
Évek óta nem változik semmi ... Od lat nic się nie zmienia
Mért kezdjem én a változást ... Dlaczego ja mam zacząć coś zmieniać
Oczko
Mindig azt mondják hogy legyek jó ... Zawsze mówią mi, żebym był dobrym
De miért mindig csak én, csak én legyek a jó? ... Ale dlaczego zawsze ja, tylko ja mam być dobrym?
Odpowiedz
11 listopada   Flaga polska   Narodowe Święto Niepodległości ... Nemzeti Függetlenség Napja
Hungarica & Grzegorz Kupczyk - "Przybądź wolności ... Jöjj el szabadság"
Odpowiedz
Flaga węgierska  A magyar nyelv napja ... Dzień języka węgierskiego
Bíró Gergő - "Ablakomba/Juhászlegény ... W moje okno/Pasterz owieczek" - dwie ludowe śpiewki w nowym opracowaniu
Odpowiedz
Ludową śpiewkę "Ablakomba, ablakomba" z okolic miasteczka Tura (okręg Pest), zebrał i zapisał w 1906 roku Béla Bartók.
Oto jej kolejne opracowanie w wykonaniu zespołu "Vastaghúros Zenekar", śpiewa Török Tilla
Odpowiedz
The Spirit of Tengri to jeden z największych festiwali muzycznych Azji organizowany w mieście Ałmaty w Kazachstanie.
Zespoły biorące udział w tej imprezie graja muzykę ludów Azji łącząc ją z przeróżnymi motywami ludowymi i obyczajami.
Na tym festiwalu, jako pierwszą uczestniczką z Węgier zaprezentowała się Török Tilla w 2015 roku, śpiewała z zespołem Holdviola. Rok później, por az drugi, wystąpiła z własnym zespołem. Na scenie zespół węgierski zagrał składankę dwóch śpiewek ludowych: siedmiogrodzką „Szerelem, szerelem…Miłość, miłość” i południowo-naddunajską „Meggyújtom a csumám…Zapalę kukurydzianą żagiew”. Jak widać na ujęciach, utwór przypadł do gustu kazachskiej publiczności. Całość przygotowana pod publikę, dobra prezentacja sceniczna.

Osobiście inaczej odbieram tą węgierską śpiewkę, gdyż uważam że tak przerobiony utór - pomimo dobrej oprawy muzycznej - jest zaprzeczeniem tradycyjnej węgierskiej muzyki ludowej. Należy wiedzieć, że w składzie węgierskich zespołów grających tradycyjną muzykę ludową nie ma bębenków szamańskich, nie ma żadnych bębenków… a do tego jeszcze kontrowersyjne stroje pań.
Odpowiedz
Coš jak Cleo i polska muzyka ludowa. Uśmiech
Odpowiedz
Występ sceniczny Török Tilli i węgierskiej formacji folkowej na kazachskim festiwalu w Ałmaty był jednocześnie inspiracją muzyczną, która doprowadziła do nagrania płyty pt. "Napkeletről (Where the Sun is rising)". Na tym krążku (ukazał się w 2018 roku) znalazł się zaprezentowany na azjatyckim festiwalu The Spirit of Tengri (post. nr.: 1157) utwór pt. "Szerelem...Miłóść" - ta składanka dwóch węgierskich śpiewek ludowych nie jest już tą z festiwalu.

Uśmiech
Odpowiedz
Wczoraj rano przybłąkał się jeden zziębnięty, nakarmiłem - wieczorem siedział pod autem, nakarmiłem.
Dziś rano pod autem były dwa ...  Oczko

Egy cica, két cica, száz cica, jaj ... Jeden kotek, dwa kotki, sto kotów, hej
Kergeti az ic-pici egeret ... Gonią małą myszkę
Kis Teca, Nagy Teca, Katica, haj ... Mała Terka, Duża Terka, Kasia, hej
Nem szeret mást, csak egyedül engemet ... Nie kocha innego, tylko mnie
Jaj, de szép kis állat a cica, a cica ... Hej, jak miłym małym zwierzęciem jest kotek,
Hej, de még szebb lány a kis Teca, Katica ... Hej, lecz jeszcze piękniejszą dziewczyną jest mała Terka, Kasia
Egy cica, két cica, száz cica, jaj ... Jeden kotek, dwa kotki, sto kotów, hej
Megfogta az ici-pici egeret ... Złapał maleńką myszkę
Odpowiedz


Podobne wątki&hellip
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  János Bródy zaaregował na podsumowanie roku przez premiera Waldek 1 106 19-02-2024, 22:07
Ostatni post: Sztasek
  Muzyka węgierska na płytach rwmagyar 6 4,416 12-02-2024, 15:27
Ostatni post: rwmagyar
  Węgierska telewizja w Polsce fvg 22 27,696 27-03-2023, 14:06
Ostatni post: sdyczko
  Koncert Bryan'a Adams'a na placu Bohaterów (Hősök tér) Waldek 0 1,483 26-08-2019, 22:52
Ostatni post: Waldek
  Węgierska Wiosna Filmowa w Kinie Pod Baranami annamkalfas 1 2,002 13-05-2019, 14:18
Ostatni post: rwmagyar



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 18 gości