Węgierska nutka na dziś
Petőfi Sándor - "Itt van az ősz, itt van ujra...Tutaj jest jesień, znów jest tutaj"  Uśmiech  

Flaga węgierska  Itt van az ősz, itt van ujra, s szép, mint mindig, énnekem.
Flaga polska  Tutaj jest jesień, znów jest tutaj, dla mnie piekna, jak zawsze. 
Odpowiedz
Bródy János - "Újra ősz van már ... Znowu jest jesień"  Oczko
Odpowiedz
13 października 2019  Flaga polska  Wybory Parlamentarne  ...   Flaga węgierska  Wybory Samorządowe
08 kwietnia 2018 roku pisałem post #871 prezentujący przebój zespołu Illés "Te kit választanál... Ty kogo byś wybrał..." 
Ó, mondd, te kit választanál? … Och, powiedz, kogo byś wybrał?
Valakinek holnap le kell mondani hivataláról … Ktoś jutro musi zrzec się urzędu
Mondd, te kit választanál? … Powiedz, kogo byś wybrał?

Oly nehéz a választás, oly nehéz... Trudno jest wybrać, tak trudno…
Propozycja na dzisiejszy dzień  Oczko  Ákos - "Holnaptól...Od jutra"

Mindig adsz, sose kérsz, aztán követelsz ... Zawsze dajesz, nigdy nie pytasz, a potem żądasz
Meddig élsz, mennyit érsz, erre gondolni se mersz ... Dopóki żyjesz, ile jesteś wart, nie masz odwagi o tym myśleć
De a bajban minden kiderül, ki segít, ki hagy ott ... Lecz w opałach wszystko się okaże, kto pomaga, kto zostawia na pastwę losu
Hogy oldd meg egyedül... Rozwikłaj to sam...
...
Holnaptól másképp lesz, holnaptól jól döntesz ... Od jutra będzie inaczej, jutro podejmiesz dobrą decyzję
Mindegy más mit gondol, jobb lesz majd holnaptól ... Bez względu na to co myślisz, od jutra będzie lepiej
Odpowiedz
Balkan Fanatik - "Feljött a nap ... Wzeszło słońce"   Oczko

Feljött a nap, szépen ragyog, én még a kocsmában vagyok ... Wzeszło słońce, pięknie świeci, ja wciąż jestem w karczmie
Ajj Istenem, hogy szégyellem, hogy reggel kell hazamennem ... O mój Boże, wstydzę się tego, że rano trzeba iść do domu
Odpowiedz
(16-10-2019, 19:48)Sztasek napisał(a): Balkan Fanatik - "Feljött a nap ... Wzeszło słońce"   Oczko
...
Feljött a nap, szépen ragyog, én még a kocsmában vagyok ... Wzeszło słońce, pięknie świeci, ja wciąż jestem w karczmie
Ajj Istenem, hogy szégyellem, hogy reggel kell hazamennem ... O mój Boże, wstydzę się tego, że rano trzeba iść do domu

Przed kilkoma dniami propozycją węgierskiej nutki był "Feljött a nap" grupy "Balkan Fanatik". Ten utwór jest przykładem przekazu i sposobem prezentacji wartości narodowych, jakim są przyśpiewki ludowe. Bazuje on na przepięknej ludowej śpiewce pt. "Azt gondoltam eső esik ... Myślałam, że to deszcz pada". Oryginał tej ludowej pieśni zapisano na początku XIX w. 
Kapela "Muzsikás" , śpiew Sebestyén Márta "Azt gondoltam eső esik"
Odpowiedz
Groovehouse - "Múló idő ... Mijający czas"  Zegar

Múló idő, mondd el nekem, hová repülsz el így velem? ... Upływający czasie, powiedz mi, dokąd tak lecisz ze mną?
Odpowiedz
"Przeminęło lato  Wyspa  wróć już teraz ... Elmúlt a nyár, jöjj vissza már" - Groovehouse
Odpowiedz
Bródy János - "Újra ősz van már...Znów jest jesień"   Oczko   Kawa

Hát elmúlt ez a nyár is, újra ősz van már...A więc to lato się skończyło i znów jest jesień
Hulló levélen csillan a bágyadt napsugár...Na spadającym liściu błyszczy znużony promień słońca
A hinta halkan billen, és a játék véget ér...Huśtawka cicho mknie, a gra dobiega końca
Csak egy régi-régi dalt sodor felénk az őszi szél...I tylko jakąś starą piosenkę miecie do nas jesienny wiatr
Odpowiedz
"Egy szó kell ... Potrzebne jedno słowo" - Lord

Egy szó kell csupán, egy szó, mellyel hívtok ... Tylko jedno słowo potrzebne, słowo którym wołacie
Közétek lépnék, mert nem várhatok ... Do was zstapię, już czekać nie mogę
Kell biztatás ... Potrzebne wsparcie
Egy szó, nincs talán, egy szó, mellyel kértek ... Jedno słowo, którym prosicie, być może go nie ma
Szeretnék élni, mert ember vagyok, ki gyakran hibás ... Pragnę żyć, bo jestem człowiekiem, który często popełnia błędy
Holnap már nem lehet, talán késő lesz majd ... Jutro już nie można, prawdopodobnie będzie zbyt późno
Egy szó csodát tehet, a jó szó életben tart ... Jedno słowo cud sprawić potrafi, dobre słowo utrzyma przy życiu
  Zegar
A szó, ami kell, a szó, mellyel hívtok ... To słowo, którego potrzeba, słowo którym wołacie
Gyere bátran, mert itt a helyed ... Przyjdź odważnie, bo tu jest twoje miejsce
Jó ez a csend ... Dobrą jest ta cisza
Ha bánt valaki, ha bántottak tegnap ... Jeśli ktoś cię uraził, jeśli wczoraj cię skrzywdzili
Hajszolt a lelked, itt megteheted, hogy megpihenj ... Miałeś wyrzuty sumienia, tutaj zadość uczynisz, odpoczniesz
Holnap már nem lehet, talán késő lesz majd ... Jutro już nie można, prawdopodobnie będzie zbyt późno
Egy szó csodát tehet, a jó szó életben tart ... Jedno słowo cud sprawić potrafi, dobre słowo utrzyma przy życiu
Odpowiedz
Delhusa Gjon - "Dalok a szélben ... Piosenki na wietrze"
 
Flaga węgierska  Dalok a szélben örökké élnek, egy fájó hang, mely elkísér. Dalok a szélben, már örökké élnek.
Flaga polska  Na zawsze żyją piosenki na wietrze, bolesny głos, który towarzyszy. Piosenki na wietrze żyją wiecznie.
Odpowiedz


Podobne wątki&hellip
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  János Bródy zaaregował na podsumowanie roku przez premiera Waldek 1 144 19-02-2024, 22:07
Ostatni post: Sztasek
  Muzyka węgierska na płytach rwmagyar 6 4,461 12-02-2024, 15:27
Ostatni post: rwmagyar
  Węgierska telewizja w Polsce fvg 22 27,816 27-03-2023, 14:06
Ostatni post: sdyczko
  Koncert Bryan'a Adams'a na placu Bohaterów (Hősök tér) Waldek 0 1,498 26-08-2019, 22:52
Ostatni post: Waldek
  Węgierska Wiosna Filmowa w Kinie Pod Baranami annamkalfas 1 2,025 13-05-2019, 14:18
Ostatni post: rwmagyar



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 27 gości