Węgierska nutka na dziś
Nagyida (dziś: Veľká Ida), miejscowość na Słowacji położona w kraju koszyckim ...
"Nagyidai cigányok ... Cyganie z Nagyida" to utwór poetycki, który napisał Arany János. Jego fabuła opiera się o fakty historyczne... 
Armia generała Pucha oblega zamek w Nagyida. Węgrzy broniący zamku, dowodzeni przez kapitana Perédiego, na widok przerażającej siły napastnika uciekają w nocy z oblężonego zamku w momencie, gdy kończy się jedzenie i wyczerpuje amunicja. Zamku mają bronić Cyganie pod wodzą wajdy Csóri... frajda, pijaństwo, szaleństwa, marzenia i chwała zwycięzcom...
Humorystyczny musical, mimy, muzyka, brawurowe tańce... w 45 minutach
Arany János "A nagyidai cigányok" w wykonaniu Experidance
Odpowiedz
Dziś Dzień Dziecka ...  Uśmiech  "Gyereknap van, végre! ... Narszcie Dzień Dziecka!"

Huhhh, ez a nap az én napom, ma későn kelek, nyújtózkodom...Hura, dzisiejszy dzień to mój dzień, dziś wstaję później, przeciągam się
Anya díszesen megterít, vagy ágyba kapom a reggelit... Mama odświętnie nakryje stól, albo do łóżka dostanę śniadanie

Prezent
Dalolj velem, gyere, szökkenjünk az égbe ... Śpiewaj ze mną, chodźmy, podskoczmy do nieba
csuda klassz a móka, gyereknap van végre! ... cudowna i z klasą zabawa, w końcu mamy Dzień Dziecka!
Odpowiedz
4 czerwca 1920 ... tego dnia w Wersalu podpisano traktat pokojowy, na podstawie którego dokonano rozbioru Węgier.
Poza granicami Węgier znalazło się 2/3 terytorium, Węgry straciły dostęp do morza.
Na rzecz zmian niesprawiedliwych decyzji traktatu trianońskiego, na terytorium historycznych Węgier pojawił się nurt społeczno-polityczny dążący do wyzwolenia narodowego i odzyskania niepodległości. Jego jedynym rezultatem osiągniętym na dzień dzisiejszy są liczne wiersze i pieśni nawołujące do zmian Traktatu w Trianon. 
Vincze Zsigmond, Falu Tamás: "Węgierskie echo ... Magyar visszhang" - śpiewa Angyal Nagy Gyula 

Nem kell nekünk a más folyója ... Nie potrzebujemy obcej rzeki
Nem kell nekünk a mások bérce ... Nie potrzebujemy obcych turni
Csak magyar hegy és magyar róna ... Tylko węgierskie góry i węgierskie niziny
Ahogy az Isten rég kimérte ... Tak, jak dawno temu Bóg wyznaczył
Nem kell nekünk idegen égbolt ... Nie potrzebujemy obcego nieba
Egy porszeme sem a világnak ... Ani drobiny kurzu tego świata
Csak az kell, ami a miénk volt … Tylko chcemy tego, co było nasze
Igazságot Magyarországnak! ... Sprawiedliwości dla Węgier!
Odpowiedz
Polecam >>> Traktat w Trianon - Koniec Wielkich Węgier
Mówią, że to najpiękniejsza pieśń o Trianonie: Szép Ernő - "Felhő ... Chmura", śpiewa Halász Judit

Megláttam egy felhőt szép viola felhőt … Zobaczyłem chmurę, piękną osieroconą chmurę
Olyan volt, olyan volt, mint a boldog álom … Była taką, była taką jak szczęśliwy sen
Szoboszlai kenyér a hetivásáron. … jak chleb na sobotnim targu w Szoboszló. 
Gyenge domb a Pusztán, koszorú a bálon … Niewielkie wzniesienie na Puszcie, wianek na piłce
Olyanforma felhő, olyan teljes forma … Ukształtowana chmura, taka o pełnym kształcie
Mint az a te orcád Teljes Magyarország. … Taka jak ta twoja twarz, Całe Węgry. 
Néztem azt a felhőt, halványodó felhőt … Patrzyłem na tą chmurę, bledniejącą chmurę
Megállottam, néztem odafent az égen … Zatrzymałem ją i patrzyłem wysoko na niebie
A rózsás, a füstös alkonyatvidéken. … W zaróżowinym, zadymionym prowincjonalnym zmierzchu. 
Úgy fájt az én szívem, ahogy nem fájt régen … Moje serce tak bolało, jak jeszcze nigy
Néztem azt a felhőt, míg a magas szelek … Patrzyłem na tą chmurę, dopuki ją wiatry fenowe
Széthúzták, elhordták, volt, nincs, Magyarország. … Rozerwały, rozniosły, były, nie ma Węgier.
Odpowiedz
Fenyő, fenyő, jaj de magas fenyő, miért csillog a könny a gyémánt szemeden ...

Sosno, sosno, hej wysoka sosno, dlaczego błyszczy łza w twoim diamentowym oku ...
Odpowiedz
Oczko   "Péntek ... Piątek" - Somló Tamás és Gergely Éva & Animal Cannibals

Nálam a hétfőtől csütörtökig kész kínszenvedés ... U mnie od poniedziałku do czwartku trwa udręka
de jön a péntek és a felüdülés ... ale przychodzi piątek i nadchodzi orzeźwienie
teljes beszürkülés elől tűnés ... i ucieczka przed całkowitym osiwieniem
Indul a tudatos heti menekülés, ma... Świadoma cotygodniowa ucieczka zaczyna się dzisiaj ...
Péntek, az én napom, a testem a zenére hangolom ... Piatek, to mój dzień, ciało dostrajam do muzyki
meg egy jó italra amit szürcsölök ... i do dobrego napoju, który właśnie siorbię ...
Kawa
Odpowiedz
wczoraj (14 czerwca) ochodzono Światowy Dzień Krwiodawcy ... dziękujemy  Serce  za dar krwi
Potyautasok - "Bika vér ... Krew byka"  Wino 

Oczko
Odpowiedz
"Krew poluje ... Vadászik a vér" - Ossian
 
Bal válladra ördög ül … Na twoim lewym ramieniu siedzi diabeł
Jobbodra angyal kerül … Na twoje prawe anioł trafi
Felváltva súgnak terveket … Na zmianę podpowiadają plany
Mit szabad, mit nem lehet … Co wolno, a czego nie
Az angyal kedves, de megtilt dolgokat … Anioł jest miły, ale wiele rzeczy zabrania
Az ördög ravasz, jobb tippeket ad … Diabeł jest chytry, jego sugestie są lepsze
Vadászik a vér, kalandokat kér … Krew poluje, oczekuje przygód
Mind felszarvaztad a jó angyalokat … Dobrym aniołom przyprawiłeś rogi
Veszett minden nap, megpróbáltad … Wściekły każdy dzień, już próbowałeś
Ördögökre nem tudsz rakni szárnyakat … Diabłowi skrzydeł nie przyprawisz
A lányokkal is az a baj … Z dziewczynami jest taki problem
A rendes mind téged akar... Każda porządna czeka na ciebie
De te komoly vadra vársz … Ale ty czekasz dostojnie zdziczonej
Mindig rossz hajóra szállsz … Zawsze wsiadasz na zły statek
Angyali lányok holt unalmasak … Anielskie dziewczyny są śmiertelnie nudne
Az ördögi csábít, de folyton cserben hagy … Diabelska kusi, ale wciąż zdradza
Odpowiedz
Dokładnie 3 miesiące temu namieszał koronawirus, nauka na odległość... ale od dziś koniec.
Wczoraj zakończył się ten szczególnie dziwny rok szkolny, od dziś wakacje... Flaga węgierska
Uśmiech Animal Cannibals - "Indul a vakáció ... Ruszają wakacje"

A sulinak vége, bizi a kézbe, indul a va-va-va-vakáció  ... Koniec szkoły, świadectwo w ręku, ruszają wa-wa-wa-wakacje
Kiáltsd az égbe, mert várod egy éve, hogy tá-tá-tá-táborba menni, Yo ... Wołaj do nieba, bo czekasz od roku, aby na o...obóz pojechać, Yo
Versenyek, nevetés, rengeteg lazulás, le-le-le-legjobb a számunkra ...  ... Wyścigi, śmiech, dużo relaksu, to naj...najlepsze dla was
A társaság és program nagyon ász, így találok ba-ba-barátokra ... Towarzystwo i fantastyczne programy, bo tak znajdę przy...przyjaciół ...
Odpowiedz
Od niedzieli deszcz, wprawdzie z przerwami, ale pada. Wczoraj przez cały dzień padało, teraz znów mży.
Deszcz "Csepereg az eső ... Siąpi deszcz" - Gyóntatófülke 

Csepereg az eső lefolyik az arcomon ... Siąpi deszcz, spływa po mojej twarzy
Régi barátok veletek vagyok ... Starzy przyjaciele, jestem z wami
Odpowiedz


Podobne wątki&hellip
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  János Bródy zaaregował na podsumowanie roku przez premiera Waldek 1 106 19-02-2024, 22:07
Ostatni post: Sztasek
  Muzyka węgierska na płytach rwmagyar 6 4,417 12-02-2024, 15:27
Ostatni post: rwmagyar
  Węgierska telewizja w Polsce fvg 22 27,699 27-03-2023, 14:06
Ostatni post: sdyczko
  Koncert Bryan'a Adams'a na placu Bohaterów (Hősök tér) Waldek 0 1,485 26-08-2019, 22:52
Ostatni post: Waldek
  Węgierska Wiosna Filmowa w Kinie Pod Baranami annamkalfas 1 2,005 13-05-2019, 14:18
Ostatni post: rwmagyar



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 29 gości