Węgierska nutka na dziś
^^^Niezły "gość" nie znałem go Oczko A tak w ogóle Sztasek odwalasz tu kawał dobrej roboty Oczko
Odpowiedz
(23-10-2020, 19:39)Cz@rek napisał(a): ^^^Niezły "gość" nie znałem go Oczko  ...
Dr Hacki Tamás nie jest jedynym muzykującym lekarzem.  Uśmiech   Prezentowałem utwory zespołu "Color" (posty nr.: #65,142,143).
W tym zespole z Debreczyna, aktywnym w latach 1975-1984, grało trzech braci: Gyula Bokor (instrumenty klawiszowe, wokal) i
Tibor Bokor (gitara basowa, gitara akustyczna, wokal). Obaj ukończyli Akademię Medyczną w Debreczynie, trzeci Attila, ukończył szkołę filmową.
Oto jeden z dawnych szlagierów zespołu Color - "Vallomás ... Wyznanie", słowa napisali Bracia Bokor

Repül a vágyam a szélben ... Moje pragnienie leci na wietrze
Repül a vágyam az éjben ... Moje pragnienie leci w nocy
Úgyis tudod jól, hogy hozzád repül ... Wiesz, że i tak do ciebie leci
Repül a vágyam egy éve ... Moje pragnienie leci już od roku
Nem talál megértésre ... Nie trafia na zrozumienie
De az idő meg nem áll, hiába akarod ... Lecz czas się nie zatrzyma, na próżno byś chciała
Rám haragszol, értem ha Rád gondolok ... Jesteś na mnie zła, rozumiem myśląc o tobie
Komor lesz arcod, ha rád mosolygok ... Będziesz miała ponurą twarz, gdy się do ciebie uśmiecham
Pedig nemrég minden más volt más ... Przecież ostatnio wszystko wyglądało inaczej
Minden nap egy újabb csodára várt ... Każdy dzień czekał na kolejny cud
Repül a vágyam a szélben ... Moje pragnienie leci na wietrze
Repül a vágyam az éjben ... Moje pragnienie leci w nocy
Hallgasd hát hisz hozzád repül ... Posłuchaj, uwierz leci do ciebie
Repítsd el szél a gondom ... Zabierz wietrze me kłopoty
Egyszer úgyis kimondom ... I tak powiem to pewnego dnia
Hogy szeretni szeretném igazán ... Że tak naprawdę chcę kochać
Repül a vágyam a szélben ... Moje pragnienie leci na wietrze
Repül a vágyam az éjben ... Moje pragnienie leci w nocy
Minden olyan messze ... Wszystko jest tak daleko
Olyan késő már... Tak póżno już...
Odpowiedz
Szekszárd Jazz Quartet, to też zespól lekarzy... W składzie zespołu grało trzech lekarzy: dr Radnai Tibor - perkusja,
dr Kelemen Endre (+2015) - wibrafon, dr Hulin István (+2019) - fortepian. 
Szekszárd Jazz Quartet - Jerusalem
Odpowiedz
Skoro było o lekarzach, to dodam, że na Forum też jest lekarz: Orvos. Jednak od dłuższego czasu nie widzę pana Doktora.
Mamy covid, ostatnie tygodnie to znaczny wzrost zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2.
Przypominam o obowiązku dotyczącym zachowania odległości, dezynfekcji rąk, noszenia osłon ust i nosa... maseczka  Oczko 
Miller Zoltán - "Maszkabál" (autorem przeboju jest Brody János)

Szép társaság, feszülten oldott hangulat … Miłe towarzystwo, napięta, luźna atmosfera
Festett mosoly fedi a sápadt arcokat … Malowany uśmiech kryje poblakłe twarze
Régóta tart a maszkabál … Od dawna trwa już bal maskowy
Házmesterlegény a választott király … Wodzirej-kawaler to wybrany król

Vén róka hajszol dörzsölt másnapos csibét … Stary lis goni skacowane pisklę
Kóbor kalóz lesi a táncparkett vizét … Bezpański pirat podpatruje przepocony parkiet
Mindenkié a maszkabál … Bal maskowy jest balem dla wszystkich
A plasztik-taktik banda rivaldafényben áll … W centrum uwagi zespół plastik-banda

Éjfél után kedvesem, csendben lelépünk … Po północy, moja droga, wymkniemy się cicho
Éjfél után magunkhoz térünk … Po północy dojdziemy do siebie
Levesszük álarcunk, úgy ölelkezünk … Zdejmiemy maseczki, bez nich się przytulimy
Talán ma éjjel még boldogok leszünk … Może dzisiejszej nocy będziemy szczęśliwi …
Odpowiedz
Dziś ostatni dzień pażdziernika, miesiąć ten był (jak dla mnie) ciepły i deszczowy. 
Jutro Wszystkich Świętych, pamiętajmy o tych którzy odeszli...  Zegar
Lisznyay Szabó Gábor - "Ősz ... Jesień" (Ueda Mizuki - wiolonczela / Varga Gergő Zoltán - fortepian)
Odpowiedz
(01-11-2015, 7:39)Sztasek (#457 napisał(a): ... odchodzą... gdy są nam najbardziej potrzebni ...  Zegar  Szandi - "Búcsúznunk kell ... Musimy się pożegnać"

Búcsúznunk kell, bár szívünk még hajt ... Musimy się pożegnać, choć nasze serca wciąż biją
Mért’ félnél: hidd el, van másik part ... Czemu się bać: uwierz, jest drugi brzeg
Nincs könnyed már, elhullt mind, mégis fáj ... Już nie jest ci lekko, wszyscy poumierali, nieustannie boli
Elfogy az út, van határ… Droga się kończy, jest granica ...
Nézz szét, csoda a lét! ... Rozejrzyj się, cudem jest byt!
Árny és fény, örök ellentét ... Cień i światło, wieczni rywale
Téged vár föld és ég ... Ziemia i niebo czekaja na ciebie
Érzed már: fogy az út, mégis szép… Już czujesz: droga się kończy, a jednak piękna…
Légy jó vendég! ... Bądź dobrym gościem!
Odpowiedz
Szekszárd Jazz Quartet po roku przerwy, obecnie w nowym składzie wkrótce pojawi się na scenie.
Jego nowi członkowie: Barta Balázs i Szűts Huba Ákos to znani muzycy Kapeli Csurgó, której kierownikiem jest Siklósi Krisztián.
Nie prezentowałem jeszcze muzyki granej przez nich, oto jedna ze składanek  Uśmiech
"Szatmári táncdallamok ... Tańce regionu Szatmár" - Csurgó Zenekar
Odpowiedz
Csurgó Zenekar powstał w 1995 roku, założycielami byli młodzi muzycy. Początkowo kapela przygrywała zespołom tańca ludowego, grała też krótkie koncerty sceniczne. Znani są na Węgrzech, grali na festiwalach folklorystycznych w Rumunii, w Polsce, na Ukrainie, Słowacji. Oprócz muzyki ludowej grają też nowoczesne utwory prezentując je na "tracycyjnych" instrumentach.
Od 15 lat, jako jedeni z pierwszych ... Na codzień członkowie kapeli zajmują się dziećmi w wieku przedszkolnym prowadząc zajęcia muzyczne w przedszkolach. W ten sposób Csurgó Zenekar prezentuje najmłodszej i bardzo licznej grupie wiekowej muzykę. Poprzez zajęcia muzyczne w formie zabawy przedszkolaki poznają tradycyjną muzykę węgierską i uczą się pieśni ludowych, wesołych dziecięcych przyśpiewek, rytmiki i tańca. Koncerty sceniczne kapeli Csurgó a szczególnie ich letnie wystąpienia plenerowe przyciągają widzów i słuchaczy ze wszystkich grup wiekowych.
Csurgó Zenekar - "Farsangnapi kutyabál ... Karnawałowy bal psów"  Uśmiech
Odpowiedz
Jednym z zespołów tańca ludowego jest "Misina Néptáncegyüttes" z Pécs, któremu "przygrywa" Kapela Csurgó.
Blok taneczny "Szól a rigómadár ... Śpiew drozda", to wiązanka tańców z Bodroghalom, niewielkiej wioski leżącej w regionie Bodrogköz 

Wielu Forumowiczów rokrocznie relaksuje się w termach Sarospatak'u leżącego nad rzeką Bodrog, im dedykuję dzisiejszą nutkę Uśmiech
Odpowiedz
Bodrogköz (Międzybordroże), to mała kraina położona na pograniczu wschodniej Słowacji i Węgier, rozpościera się pomiędzy rzekami Bodrog, Latorca i Cisa. Część północna leżąca na Słowacji to Felső-Bodrogköz (Górny-Bodrogköz), część południowa regionu leżąca po stronie węgierskiej to Alsó-Bodrogköz (Dolny-Bodrogköz). Jedynym miastem tego regionu jest Cigánd.
Pomimo swojego położenia nad rzeką Bodrog, miasto Sárospatak nie należy regionu Bodrogköz. W Sárospatak od 1954 roku działa zespół tańca ludowego Bodrog Néptáncegyüttes. Kilka lat temu miałem okazję oglądać ich występ na festiwalu folklorystycznym, to był wspaniały pokaz tańca i prezentowanych stroi - niektóre z ubiorów to ponad 100-letnie oryginały z okresu monarchii...
"Cigándi lassú és friss csárdás ... Wolny i świeży czardasz z Cigánd" - Darmos Éva, Darmos István, Bodrog Néptáncegyüttes  Uśmiech
Odpowiedz


Podobne wątki&hellip
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  János Bródy zaaregował na podsumowanie roku przez premiera Waldek 1 143 19-02-2024, 22:07
Ostatni post: Sztasek
  Muzyka węgierska na płytach rwmagyar 6 4,459 12-02-2024, 15:27
Ostatni post: rwmagyar
  Węgierska telewizja w Polsce fvg 22 27,805 27-03-2023, 14:06
Ostatni post: sdyczko
  Koncert Bryan'a Adams'a na placu Bohaterów (Hősök tér) Waldek 0 1,497 26-08-2019, 22:52
Ostatni post: Waldek
  Węgierska Wiosna Filmowa w Kinie Pod Baranami annamkalfas 1 2,022 13-05-2019, 14:18
Ostatni post: rwmagyar



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 16 gości