Węgierska nutka na dziś
(22-11-2020, 13:30)wolffer napisał(a): No niestety, zaczęli już kompletować kapelę poza granicami tego świata ... Niech spoczywają w pokoju
W maju przeprowadzono wywiad z zespołem Omega. Podczas rozmowy Kóbor János powiedział, że jeśli nastąpi druga fala zakażeń koronawirusem, to ten może zmieść Omegę...
[Obrazek: 1590482210-a-masodik-hullam-elsodorhatja...ffffff&v=1]
Omega - "Koncert a mennyben ... Koncert w niebie"

Egy szellemhajón … Na statku widmo
Új dallam szól … Nowa pieśń rozbrzmiewa
Kísértés táncol veled, megint … Pokusa znowu tańczy z tobą
Ő dönti el, hogy holnap mit hiszel … Ona decyduje, w co jutro uwierzysz
Vágyad csak játékszer … Twoje pragnienie to tylko zabawka
Legyen egy koncert a Mennyben … Niech brzmi koncert w Niebiosach
Csillagos égi teremben … W rozgwieżdżonej niebieskiej auli
Ahol egy elfelejtett dal … Gdzie zapomniana piosenka
Csak arról szól, mit elhittél … Mówi o tym, w co wierzyłeś
Ott fenn a fények … Tam wysoko są światła
De tudod, éppen addig élek … I wiesz, właściwie dotąd żyję
Amíg a dal arról szól … Dopuki pieśń o tym rozbrzmiewa
Mit neked ígért … O czym ci obiecała ...
Odpowiedz
Od dziś można kupić nowy album zespołu Omega, „Testamentum”. To siedemnasta studyjna płyta legendarnego zespołu Omega, istniejącego od 1962 roku. Prace nad krążkiem, który zawiera 18 utworów, trwały prawie cztery lata.
Muzykę na nową płytę - jak przedstawił János Kóbor - można określić jako „total rock”, w którym klasyczne, symfoniczne elementy progresywnego i kosmicznego rocka Omegi mieszają się w nowoczesnym brzmieniu.
"Utolsó ítélet ... Sąd ostateczny" - Omega
Odpowiedz
Balázs Fecó nie żyje, odszedł wczoraj wieczorem po 13 dniowej walce z koronawirusem. Karierę muzyczna rozpoczął w zespole Neoton w 1967 roku. Prawdziwe sukcesy pojawiły się w1978, kiedy założył zespół Korál. W 1981 na festiwalu piosenki tanecznej odnieśli ogromny sukces wykonując  piosenkę Piasek na wietrze (Homok a szélben). W 1986 roku zespół się zakończył działalność  i od tej pory  Fecó kontynuował karierę muzyczną jako solista. Wydał 10 albumów. Po 12 latach w 1997 Korál reaktywował się na jeden koncert na Kisstadionie. Koncert ten zyskał tytuł koncertu roku.
Nagrody i odznaczenia: Ferenca Liszta (1998), Kossutha (2016), Krzyż Kawalerski Węgierskiego Orderu Zasługi (2001), eMeRTon (1987), Jenő Huszka 1997), Krzyż Oficerski Węgierskiego Orderu Zasługi (2011),  nagroda Artisjus (2010), nagroda Fonogram (2008).

[Obrazek: JoBktkpTURBXy83MTVmYmI5MTY4YmYzYzg4OThjY...As0DpQDCww]
Odpowiedz
(27-11-2020, 16:55)Waldek napisał(a): Balázs Fecó nie żyje, odszedł wczoraj wieczorem po 13 dniowej walce z koronawirusem. Karierę muzyczna rozpoczął w zespole Neoton w 1967 roku. Prawdziwe sukcesy pojawiły się w1978, kiedy założył zespół Korál. W 1981 na festiwalu piosenki tanecznej odnieśli ogromny sukces wykonując  piosenkę Piasek na wietrze (Homok a szélben). ...

Ne kérd, hogy ígérjem meg azt, amit nem tudok … Nie proś mnie abym obiecał to, czego nie spełnię
Szeretlek és melletted vagyok … Kocham cię i jestem przy tobie
De tudod jól, hogy eljön majd a nap … Ty dobrze wiesz, że kiedyś nadejdzie dzień
És nem lesz semmi, ami majd visszatart … I nie będzie nic, co mnie powstrzyma
Mert sehol sem tudtam megnyugodni még … Ponieważ jeszcze nigdzie nie mogłem się uspokoić
Ha nem lennék szabad élni sem tudnék … Gdybym nie był wolnym, nie mógłbym żyć 

Homok a szélben, azt mondod, az vagyok … Piasek na wietrze, mówisz że jestem nim
Homok a szélben, lehet, hogy az vagyok … Piasek na wietrze, być może jestem nim
Homok a szélben, tudom, hogy az vagyok … Piasek na wietrze, wiem że jestem nim
Homok a szélben, megváltozni nem tudok … Piasek na wietrze, nie potrafię się zmienić 

Meder nélküli folyó leszek nélküled … Bez ciebie będę rzeką bez koryta
És meglehet, hogy sokszor tévedek … I może potrafię mylić się wiele razy
És minden reggel máshol ér talán … I każdego ranka może gdzieś prawdopodobnie
És senki nem fog emlékezni rám … I nikt nie będzie o mnie pamiętał
És nem tudom, hogy mi történhet még … I nie wiem, co może jeszcze się wydarzyć
De ha nem lennék szabad élni sem tudnék … Ale gdybym nie był wolnym, nie mógłbym żyć ...
Odpowiedz
Balázs Fecó ... koncert na "A38" w dniu 2 listopada 2020 roku - "Érints meg ... Dotknij mnie"
Odpowiedz
Balázs Fecó - "Gyertyák a téren ... Znicze na placu"

Egyszer végre ünnep volt ... Raz w końcu było święto
Jöttünk minden ég felől ... Przybywaliśmy z każdego zakątka
Látni és együtt élni át ... Aby zobaczyć i razem świętować
ahogy a fal a földre dől ... jak ściana opada na ziemię
És a hosszú éjszakát ... I długą noc
lángok cseppje szórja szét ... rozpraszają krople płomieni
És egész éjjel szól a dal ... A pieśń rozbrzmiewa całą noc
a ketté tépett városért ... w intencji nad wpół rozdartym miastem
Gyertyák a téren ... Znicze na placu
Kövek a fal helyén ... Kamienie w miejscu ściany
Ami elmúlt, az ügye most véget ér ... To przeminęło, ten proces już dobiegł końca
Hittünk benne, hogy nincs határ ... Wierzyliśmy w to, że nie ma granic
Tudtuk nem lesz mindig így ... Wiedzieliśmy, że nie zawsze tak będzie
De egyszer végre ünnep volt ... Na koniec wreszcie było święto
És talán épül mára híd ... I może wkrótce powstanie most
Odpowiedz
Hideg a tél, süvít a szél, a magányos utcát járom én ... Mroźna jest zima, wieje wiatr, przechadzam się opustoszałą ulicą ... 
Oczko  Rupa Robika & Krisztián - "Hideg a tél ... Mroźna zima"
Odpowiedz
"Kropla słońca" ... 3-godzinna opowieść rozpoczynająca się pod koniec XIX wieku i kończąca się w latach upadku komunizmu, przedstawia losy wielopokoleniowej rodziny węgierskich Żydów.
"A napfény íze", reżyseria István Szabó (ang.: Sunshine, niem.: Ein Hauch von Sonnenschein) … polskie napisy. Poleciłem ten film do obejrzenia. W 28 minucie ceremonia ślubna w synagodze według żydowskich tradycji, w 29 minucie jest scena wesela, państwo młodzi z rodziną i goście przy stole i należałoby oczekiwać weselnego "Mazel Tov" ... a tu w tle jako podkład muzyczny słyszymy dźwięki pewnej ludowej węgierskiej przyśpiewki, której nie gra się i nie śpiewa na weselu. (W dalszej części filmu jest na to odpowiedź)
"Kecskebéka felmászott a fűzfára ... Wodna żaba wspięła się na wierzbę"  Oczko

Kecskebéka felmászott a fűzfára ... Wodna żaba wspięła się na wierzbę
Zöld levelet hozott le a szájában ... Zielony liść przyniosła w ustach
Így se volt jó, úgy se volt jó, sehogyan se volt az jó ... Tak nie dobrze, nie tak dobrze, w żaden sposób nie jest dobrze
Mert mindig csak a más asszonya volna jó ... Ponieważ zawsze tylko kobieta innego byłaby dobrą
Fehér cica felmászott a nagy fára ... Biały kotek wdrapał się na wielkie drzewo
Annak is a legmagasabb ágára ... I to jeszcze na najwyższą jego gałąź
Fönt se volt jó, lent se volt jó, sehol se volt nékem jó ... Na górze nie było dobrze, na dole nie było dobrze, dla mnie nigdzie nie było dobrze
Mindig csak egy más asszonynál volna jó ... Zawsze tylko przy innej kobiecie byłoby dobrze
Odpowiedz
(04-12-2020, 11:03)Sztasek napisał(a): "Kropla słońca" ... 3-godzinna opowieść rozpoczynająca się pod koniec XIX wieku i kończąca się w latach upadku komunizmu, przedstawia losy wielopokoleniowej rodziny węgierskich Żydów.
"A napfény íze", reżyseria István Szabó (ang.: Sunshine, niem.: Ein Hauch von Sonnenschein) … 
...ceremonia ślubna w synagodze według żydowskich tradycji ... scena wesela, państwo młodzi z rodziną i goście przy stole i należałoby oczekiwać weseln
ego "Mazel Tov" ... 
"Mazel Tov" z hebrajskiego: dużo szczęścia, gratulacje... 
Od słowa mazel wywodzi się węgierskie mázlis, mázlista ... po polsku szczęściarz, ale trochę w innym znaczeniu.
1. mázlis, mázlista - w odniesieniu do osoby > szczęściarz, mający szczęście / osoba, której udaje się rozwiązać problem za pomocą przypadkowych okoliczności nie mających nic wspólnwgo z daną osobą
2. mázlista - charakterystyka, określenie szczęśliwego człowieka mającego przypadkowe/okolicznościowe szczęście pozwalące przypadkowo uniknąć problemu (kłopotu) bez własnego zaangażowania/interwencji w sprawie.
Budapest Klezmer Band - "Mazel tov" 


 
Odpowiedz
"Budapest Klezmer Band" powstał w 1990 roku, gra tradycyjną muzykę żydowską.
Założycielem zespołu i jego kierownikiem do dziś jest Jávori Ferenc „Fegya”. Początkowo eksperymentalna grupa muzyki klezmerskiej z Budapesztu łączyła tradycyjne melodie i piosenki klezmerskie z wpływami wschodnioeuropejskimi. W kolejnych latach swoje własne kompozycje połączyli z muzyką klasyczną, z elementami swingu i jazzu. Większość utworów instrumentalnych i piosenek zespół pisze samodzielnie. W programie reinterpretuje też tradycyjne wschodnioeuropejskie pioseneki i utwory żydowskie.
Tutaj dodam, że „Fegya” urodził się na obszarze historycznego Zakarpacia (Закарпатська область).
Budapest Klezmer Band, uhonorowany licznymi prestiżowymi nagrodami, obchodzi w tym roku 30. urodziny. Jest znanym i popularnym zespołem nie tylko na Węgrzech...
Kilka lat temu byłem na ich koncercie i powiem, że taki występ sceniczny bawi i wciąga widza-słuchacza. Różnorodność melodii z klimatem typowym dla zakarpacia i tradycyjnymi motywami "jidysz" wciągają publikę. Wplatane w koncert elementy muzyki cygańskiej i ludowej w nowej aranżacji niesamowicie brzmą. 
Ze względu na epidemię koronawirusa, "Budapest Klezmer Band" nie mógł świętować swojej rocznicy zgodnie z pierwotnymi planami, ale jubileuszowy koncert się odbył ...
Budapest Klezmer Band - "Közönség nélküli minikoncert ... Mini koncert bez publiczności"
Odpowiedz


Podobne wątki&hellip
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  János Bródy zaaregował na podsumowanie roku przez premiera Waldek 1 143 19-02-2024, 22:07
Ostatni post: Sztasek
  Muzyka węgierska na płytach rwmagyar 6 4,458 12-02-2024, 15:27
Ostatni post: rwmagyar
  Węgierska telewizja w Polsce fvg 22 27,784 27-03-2023, 14:06
Ostatni post: sdyczko
  Koncert Bryan'a Adams'a na placu Bohaterów (Hősök tér) Waldek 0 1,497 26-08-2019, 22:52
Ostatni post: Waldek
  Węgierska Wiosna Filmowa w Kinie Pod Baranami annamkalfas 1 2,014 13-05-2019, 14:18
Ostatni post: rwmagyar



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 10 gości