Węgierska nutka na dziś
Z wypowiedzi wynika, że niekoniecznie pożegnalny, a przynajmniej jest szansa jeszcze nikła, ale zawsze, na koncerty.

Ja tylko w sprawie kupna płyty. Trochę mnie zdziwił w większych miastach (Debreczyn, Miszkolc) brak sklepów typowo muzycznych (może przeoczyłem). Płyta Omegi jest na przykład w oficjalnej dystrybucji do zakupienia w sieci stacji paliwowych - dla mnie to trochę dziwne, ale tak jest (przynajmniej tak z tłumaczenia mi wynikało).
Odpowiedz
https://www.youtube.com/watch?v=f_LZLzS9llU
Odpowiedz
Dzisiaj pojawiła się wiadomość  o  czasowym udostępnieniu na YouTube filmu dokumentalnego o Tamásu Barta - byłego gitarzyście LGT.

Twórcy filmu "Śpiesz się do domu, mama czeka" udostępnili go na YouTube do rocznicy śmierci Tamása Barty.
Głównym bohaterem filmu jest Tamás Barta legendarny gitarzysta rockowy Węgier, do dzisiaj uznawany za największego indywidualistę.
Był gitarzystą, kompozytorem i solistą. Napisał wiele, do dzisiaj chętnie słuchanych, węgierskich szlagierów.
W 1974 roku grupa LGT koncertowała w USA.  Barta  podjął nieoczekiwaną decyzję, że zostaje w Ameryce.
Chciał żyć w USA. Ożenił się z menadżerką ich amerykańskiej trasy koncertowej i rozpoczął nowe życie.
"Porzucił" swoich kolegów z zespołu i co najważniejsze czekającą na jego powrót matkę, która była wdową.
Na podstawie ówczesnego prawa Barta popełnił przestępstwo "odmowy powrotu do ojczyzny" za które został skazany na karę więzienia i konfiskatę majątku.
Tamás Barta zmarł 16 lutego 1982 roku w swoim domu w Los Angeles, w niewyjaśnionych okolicznościach.
Do dzisiaj nie wiadomo czy było to  samobójstwo czy zabójstwo.
Producent filmu Sándor Mester napisał:"chciałbym aby w rocznicę śmierci Tamása Barty jak najwięcej ludzi mogłoby obejrzeć film i wspomnieć fantastycznego gitarzystę".
Przeciwko dokumentowi toczą się cztery procesy sądowe dlatego więc twórcy: reżyserka Eszter Hajdu ze sztabem obawiają się, że wkrótce mogą zakazać film.
Na drogę sądową wystąpił węgierski partner biznesowy Tamása Barty z Los Angeles, odtwórca drugoplanowej roli w filmie.  Wniósł cztery pozwy przeciwko twórcom dokumentu i spadkobiercom gitarzysty. Sprzeciwił się on scenie z filmu w której mówi, że był podejrzanym numer jeden o zabójstwo Barty ponieważ śmierć nastąpiła w wyniku postrzelenia z jego broni. Występując na drogę sądową o zakaz rozpowszechniania filmu partner biznesowy Barty oświadczył, że w 1982 roku po śmierci Barty przesłuchano go jako świadka i nigdy nie był podejrzanym w sprawie.       

Po śmierci mamy Tamása Barty Edyty jej adoptowana córka Judit znalazła 12 kaset magnetofonowych. Na tych kasetach jest wymiana dźwiękowej korespondencji Tamása  i jego mamy podczas jego 8 letniego pobytu w USA. Tamás nagrywał swoje myśli kierowane do mamy na kasetę, która pocztą przesyłał na Węgry. Podobnie mama nagrywała na kasetę swoje wypowiedzi dla Tamása i wysyłała je do Los Angeles. Kasety zawierają szokująco intymne, szczere i dramatyczne „rozmowy” matki i syna żyjących w dwóch różnych światach odległych o dziesiątki tysięcy kilometrów.
Widać wielkie napięcia pomiędzy USA a Węgrami w latach 70. Namiętne rozmowy między matką i synem osiągają wyżyny filozoficzne i moralne. Matka ślepo wierząc w komunizm powiela słowa swojego syna wychwalającego Amerykę i kapitalizm. W ich historii z biegiem czasu następują nieoczekiwane zwroty akcji.

Kim był w rzeczywistości Barta? Jak skończyło się jego marzenie o Ameryce?
Podczas ekscytującego i kręcącego się dramatu widz poznaje amerykańskie otoczenie Tamása Barty, przyjaciół, byłego podejrzanego i jego narzeczoną. Na dotychczas nie publikowanych nagraniach koncertowych może zobaczyć Bartę, uważanego do dziś za największego węgierskiego gitarzystę rockowego.
Odpowiedz
Dzisiaj Fecó świętowałby 70 urodziny, niestety koronawirus pokonał go 26.11.2020.
Dla uczczenia tej rocznicy zespół Skoge z Pécsu nagrał z piosenkarką Katą Tatai składankę utworów Bolázsa Fecó.


Odpowiedz


Podobne wątki&hellip
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Koncert Bryan'a Adams'a na placu Bohaterów (Hősök tér) Waldek 0 676 26-08-2019, 22:52
Ostatni post: Waldek
  Węgierska Wiosna Filmowa w Kinie Pod Baranami annamkalfas 1 1,016 13-05-2019, 14:18
Ostatni post: rwmagyar
  Polska telewizja na Węgrzech Sztasek 3 5,006 15-07-2018, 15:33
Ostatni post: Sztasek
  Węgierska muzyka na żywo w Polsce Lilly Lill 28 17,814 15-01-2018, 10:09
Ostatni post: Taira
  Co najbardziej zaskoczyło Was na Węgrzech? fvg 91 67,294 26-08-2017, 21:25
Ostatni post: emberUżytkownicy przeglądający ten wątek: 3 gości