Węgierskie nazwiska
#11
Jaka jest ta różnica? Ja z chęcią się dowiem!
Odpowiedz
#12
Przyznam, że i mnie zaciekawiło Uśmiech
Masz własną stronę internetową? Pomóż promować Forum Węgierskie!
Odpowiedz
#13
Nieźle namieszane. Szczególnie ta część dotycząca tytułów i ich wpływu na zapis nazwiska.

(25-09-2012, 18:35)Waldek napisał(a): Żona po ślubie może nosić następujące nazwiska (oczywiście wybierana jest tylko jedna forma i zapisana w USC):
1. Kovács Lászlóné (Kowalowa Władysławowa - do niedawna najpopularniejsza forma). W takim przypadku znajomi zwracający się do kobiety po imieniu używają jej imienia czyli w naszym przypadku Anna a nie Władysławowa.

Pani Mężatka gubi w oficjalnych zapisach swoje imię. Oczko

Gdy czytałam te zawiłości przypomniała mi się scena z "Konopielki" dotycząca nazwiska głównego bohatera.
Aż pogrzebałam w internecie.
Wkleję, bo to śmieszne bardzo, ale też i charakterystyczne dla formowania się nazwisk, myślę, że nie tylko chłopskich.
Fragment dotyczy sceny, kiedy nauczycielka zapisywała syna głównego bohatera do szkoły i okazało się, że chłopak nie bardzo wie jakie nosi nazwisko, i nie tylko on, jak się okazałoUśmiech

Jozef jesteś, a jak dalej? No, pochwal sie.
Kaziukow, mowi chłopiec i oczy rękami zasłania.
Kazimierz, to twoj tato. Ale ty masz i nazwisko. No, jak?
Handzia pogania: Nu gadaj! Toż wiesz!
Kirełejson, on na to, a my w śmiech: Kirelejsonami przezywajo w wiosce nas i Michałow za tata, bo takie ich przymowisko.
A ona: Kirelejsony to wasz przydomek wioskowy? A nazwisko?
Prawdziwe nazwisko? Ba, a jak dalej? No? Bar?
Bartoszko! nie wytrzymuje Handzia, tatko przeciwio sie zaras: Wcale nie! To tylko mowi sie Bartoszko. A naprawdę jest Bartosz. Moj tato nazywali sie Bartosz, Stanisław Bartosz!
Uczycielka do mnie sie obraca, pyta jak ksiądz zapisał nas przy ślubie? Bartosz czy Bartoszko?
Zdaje sie Bartosz. A mnie sie zdaje, że Bartoszko, przypomina Handzia: Bartoszko Kaźmier i Hanna.
A żadnych dokumentow pan nie ma? pyta sie uczycielka.
Ja wstaje, idę na chate, jakieś papiery leżeli za Matkobosko, między nimi paszport, grubszy, twardziejszy z pieczątko, dali to jak do wojska brali: nie wzięli, bo coś im moje nogi nie pasowali.
Daje jej te papiery i ten z pieczątko, ona pod okno niesie, czyta, czyta.
Bartoszewicz! ogłasza.
A dzie tam! złoszczą sie tatko: Bartoszewicze żyjo w Surażu. A w Taplarach Bartosze!
Najbardziej zdziwiło Handzie. Śmiać sie zaczęła: Bartosiewicz hahaha, patrzajcie, Kazimierz, tyle lat z nim żyła, myślała, że z Kaźmierem, a on Kazimierz. I to Bartosiewicz! To ja Bartosiewicz Hanna? Ha, ha, ha, patrzajcie: Bartosiewicz!
Bartoszewicz, poprawia uczycielka i zapisuje: Bartoszewicz Jozef! Zapamiętaj, Ziutek.


Może nie do końca na temat, ale bardzo mnie to śmieszyło kiedyś i bawi nadal.
Odpowiedz
#14
Żona mojego młodszego kuzyna nosi dwa nazwiska i tytuł doktora na początku.
Odpowiedz
#15
Z listy nazwisk zamieszczonej przez Waldka najbardziej odbiegające od schematu i oryginalne to nazwisko SIPOS - GWIŻDŻĄCY. Oczko

Wymienione węgierskie nazwiska można uznać bardzo często za bezpośrednie odpowiedniki przydomków.
W języku polskim nazwiska ulegały dużo większej modyfikacji. Ciekawe z czego to wynika.
Odpowiedz
#16
Jak Wam wiadomo na Węgrzech, od pewnego czasu, kształcenie na uczelniach wyższych jest trzystopniowe. Absolwenci stopnia podstawowego to Bachelor” lub „baccalaureus” (w skrócie: BA, BSc). Absolwenci "stopnia mistrzowskiego" to Master lub magister (w skrócie: MA, MSC). Jednak stosowna ustawa mówi, że nie używa się określenia master lub magister a w zamian określenie dyplomowany (=okleveles) i nazwę zawodu np. inż. dyplomowany, ekonomista dyplomowany, itd.
Dla absolwentów studiów prawniczych i wszelkiej maści medycznych (lekarskie, stomatologia, farmacja, weterynaria) wprowadzono tytuł tzw. małego doktora (=kisdoktor), który nie ma nic wspólnego z procesem uzyskiwania tytułu doktora nauk. Absolwenci tych uczelni powinni dopisywać odpowiedni wyróżnik związany z wykonywanym zawodem: lekarze dr. med., dla stomatolodzy dr. med. dent., farmaceuci dr. pharm., weterynarze dr. vet., prawnicy dr. jur. . Najczęściej jednak nie dopisują, chyba że mają kilka tytułów to potrafią wypisać wszystkie. Nie tylko na wizytówce ale często na drzwiach, a nawet domofonie. Miałem koleżankę, która mieszkała w sąsiedztwie kilku małych doktorów i natychmiast po uzyskaniu dyplomu na BME wypisała na drzwiach nazwisko, imię i okleveles villamos mérnök. Podobno mina sąsiadów była bezcenna.
Prawdziwy doktor (w naszym rozumieniu) to Dr. (nagydoktor = duży doktor) tytuł uzyskany w wyniku kształcenia na studiach doktoranckich.
Więcej znajdziecie tutaj:http://www.jogiforum.hu/hirek/22268 .
Odpowiedz
#17
(25-09-2012, 20:52)malika_12 napisał(a): Żona mojego młodszego kuzyna nosi dwa nazwiska i tytuł doktora na początku.

Czyli przypadek 3.
I bez męża doktora.Oczko
Odpowiedz
#18
(25-09-2012, 20:34)julka napisał(a): (...)
Pani Mężatka gubi w oficjalnych zapisach swoje imię. Oczko

No cóż kulturowo to my się do niedawna bardzo różniliśmy.
W tradycyjnej rodzinie węgierskiej rola kobiety była ciężka.
Kiedyś starszy Węgier, pamiętający czasy zaraz po I wojnie światowej,opowiadał, że jak w pokoju przebywało towarzystwo mieszane damko-męskie to na pytanie ile jest ludzi w pokoju w odpowiedzi podawano tylko liczbę mężczyzn.
Zresztą do niedawna w takiej rodzinie typowej facet nie podniósł rano głowy
z poduszki do póki żona nie podała mu świeżo parzonej kawy i 0,5 dcl domowej palinki.
Na szczęście dla kobiet ta sytuacja zmienia się na lepsze.
Odpowiedz
#19
(25-09-2012, 21:10)Waldek napisał(a): Kiedyś straszy Węgier,(...)

Oj, straszny, straszny Oczko
Odpowiedz
#20
A tak poważnie to za bardzo Węgry w tej mierze nie odbiegają, jeszcze można taki tok rozumowania spotkać do dziś i gdzie indziej teżUśmiech
Odpowiedz


Podobne wątki&hellip
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Co setne węgierskie dziecko uczęszcza do szkoły w Austrii. Waldek 3 300 22-03-2023, 11:39
Ostatni post: Slavekk
  Węgierskie strony w Waszych ulubionych Kamjon 18 43,283 11-01-2019, 19:43
Ostatni post: Sztasek
  węgierskie pogadanki andrasz 10 7,981 25-11-2015, 14:04
Ostatni post: eplus
  Poszukiwanie portalu - węgierskie mp3 Czarek 3 4,452 06-02-2014, 20:06
Ostatni post: fvg
  Obywatelstwo węgierskie Kamjon 3 8,715 21-03-2013, 15:23
Ostatni post: Waldek



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości