Węgry w poprzek
#1
Planuję trasę na kilka dni... i jakoś mi się nie składa. Co polecacie przy założeniach jak niżej? Jakieś ciekawe miejsca, które pominąłem, jakieś must-see, albo wręcz przeciwnie, jakieś nieznane, zapomniane, a warte poznania?

[Obrazek: HU-w-poprzek.jpg]

(1) Dojazd do Segedynu bezpłatną trasą przez Bańską Bystrzycę, po drodze park narodowy koło Kecskemet.
i teraz 2 warianty:
(2A) "środkowy" - ten jakoś mi nie "podchodzi", z miejsc które bym na niego wpisał to tylko Pannonhalma
(2B) "południowy" - mniej więcej https://goo.gl/maps/MQ4bng4AZLASdu2N8
W Sopron, Kőszeg, Ják, Sárvár już byłem, więc te miejsca nie są uwzględnione.
Oba warianty kończą się w Wiedniu, potem powrót przez Czechy lub Słowację do Polski.
Odpowiedz
#2
Trasa 1 - Park Historyczny Ópusztaszer.
Odpowiedz
#3
Trasa 2 -  Székesfehérvár, nad Balaton np: wieża widokowa - Soós-hegyi kilátó i do Veszprem.
Odpowiedz
#4
(28-04-2022, 0:45)Rafał napisał(a): Planuję trasę na kilka dni... i jakoś mi się nie składa. Co polecacie przy założeniach jak niżej? Jakieś ciekawe miejsca, które pominąłem, jakieś must-see, albo wręcz przeciwnie, jakieś nieznane, zapomniane, a warte poznania?
.......
(1) Dojazd do Segedynu bezpłatną trasą przez Bańską Bystrzycę, po drodze park narodowy koło Kecskemet.
i teraz 2 warianty:
(2A) "środkowy" - ten jakoś mi nie "podchodzi", z miejsc które bym na niego wpisał to tylko Pannonhalma
(2B) "południowy" - mniej więcej https://goo.gl/maps/MQ4bng4AZLASdu2N8
W Sopron, Kőszeg, Ják, Sárvár już byłem, więc te miejsca nie są uwzględnione.
Oba warianty kończą się w Wiedniu, potem powrót przez Czechy lub Słowację do Polski.
Niewiele informacji podajesz ... 
- Te kilka dni to w jakim miesiącu?
- Park narodowy koło Kecskemét to teren ok. 11000 ha i na co liczysz, fauna, flora, piaski, krajobraz ... fotgrafia?
- (2A) czyli powrót:
- Baja to rozległe miasto, ma swój urok i programy, wieża widokowa to tylko jeden punkt programu.
- Hosszuhetény: nostalgia... kiedyś wydobywano węgiel w tej okolicy (Komló, Zobakpuszta, Hird...)
- Pécs: na jeden dzień to katedra i pałac biskupi, dżami, starówka
- Héviz i okolice: Kis-Balaton ma swój urok
- (2B) powrót:
- Székesfehérvár: Bory-vár, starówka, Bányató
- Gánt: muzeum kopalni boksytów, krajobraz
Odpowiedz
#5
Mało informacji poniekąd dlatego, bo sam plan to bardziej zarys ogólny niż plan. Całość miałaby się odbyć w maju b.r.

W parku narodowym koło Kecskemét stawiam na krajobrazy, gł. na wydmy. Łakomym okiem spoglądam na Zengő (682 m), najwyższy szczyt gór Mecsek, oraz na Pecz. Nigdy też nie byłem nad Balatonem (nie licząc jednego przejazdu w okolicy, który zaskutkował zwiedzeniem zamku Sümeg) - jako, że maj, to bardziej zwiedzanie okolic niż plażowanie.
Odpowiedz
#6
Wariant z południowym Balatonem.
1. Marcali Thermal - baseny termalne
2. Kesthely - pałac, muzea, Balaton, miasto jako takie.
3.Kiss-Balaton - przyroda, krajobrazy,
Szigliget - zamek, Balaton
Rezi - zamek, (na pn. od Szigliget)
Heviz - jezioro termalne, wulkan
dalej w kierunku na Austrię dalsze baseny termalne
np. Kehida Thermal, Szombathely Thermal.
Odpowiedz
#7
(03-05-2022, 13:37)Rafał napisał(a): ... w maju b.r. ... 
W parku narodowym koło Kecskemét stawiam na krajobrazy, gł. na wydmy. ...
[Obrazek: 20180108fulophazi-buckavidek4.jpg?w=800&h=533&t=5]
Fülöpháza homokbuckák ... Fülöpháza wydmy piaskowe,  Obszar/okolice Fülöpháza i Kerekegyháza, wyznaczona ścieżka edukacyjna to 8,5 km 
[Obrazek: 375px-F%C3%BCl%C3%B6ph%C3%A1za_Sand-Drifts_2020_07.jpg]
Dojazd: z parkingu Centrum Szkoleniowego "Naprózsa", to 20-kilometr drogi krajowej nr 52.
mapa google >>> https://www.google.hu/maps/@46.8691873,1...8192?hl=hu
Odpowiedz
#8
(03-05-2022, 21:06)tkoko napisał(a): Wariant z południowym Balatonem.
1. Marcali Thermal - baseny termalne
2. Kesthely - pałac, muzea, Balaton, miasto jako takie.
3.Kiss-Balaton - przyroda, krajobrazy,
Szigliget - zamek, Balaton
Rezi - zamek, (na pn. od Szigliget)
Heviz - jezioro termalne, wulkan
dalej w kierunku na Austrię dalsze baseny termalne
np. Kehida Thermal, Szombathely Thermal.
Przepłynąć promem Dunaj w Mohaczu, jak wina to Villany ( jedne z lepszych win czerwonych na Węgrzech), obok Siklos -zamek, Harkany - kąpielisko termalne. Pełna egzotyka rodaka tam nie spotkasz. Z Villany robiłem jednodniową wycieczkę na Chorwacje szlakiem Makłowicza (Osjek -starówka, Vukowar-wieża ciśnień, cmentarz, Ilok -wiinice , zamek i wieczorem https://www.youtube.com/watch?v=G9SeM6zZ-gIhttps://www.youtube.com/watch?v=fxhF_O-MGro. Baranja jest ciekawym rejonem mieszania kultur wegięskiej, niemieckiej, choprwackiej i serbskiej
Odpowiedz
#9
Ostatecznie cały projekt poszedł "do szuflady". Zamiast tego będą szerzej rozumiane Bałkany. Po drodze nocleg w Segedynie, a jako, że dojazd z woj. śląskiego, to myślę, że będzie trochę (sporo?) czasu, to coś się po drodze pozwiedza: wydmy stawiam na 1. miejscu.

Dziękuję wszystkim za porady i oczywiście zachęcam do ciągnięcia wątku o nowe idee, pomysły - komuś się pewnie (może i mi) przyda.
Odpowiedz


Podobne wątki&hellip
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Szarvas-Węgry w minaiaturze i Arboretum Cz@rek 8 20,960 08-11-2020, 17:41
Ostatni post: Cz@rek
  Polnocno-wschodnie Wegry Simon 2 3,566 24-02-2016, 19:05
Ostatni post: Simon
  Węgry w połowie czerwca pawelqqq1987 5 4,278 11-06-2014, 13:24
Ostatni post: Orvos
  Węgry - obiekty na liście światowego dziedzictwa UNSCO fvg 8 8,089 13-10-2012, 21:18
Ostatni post: eplus



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości