Węgrzy kupili w 2022 roku najdroższy gaz.
#1
Węgry nigdy nie płaciły tyle za import rosyjskiego gazu, co w 2022 r. Według danych Eurostatu w ciągu pierwszych 11 miesięcy rachunek wyniósł 7,353 mld euro (prawie 3 000 mld HUF). To ponad 3,35 krotność kwoty 2,189 mld euro wypłaconych w całym 2021 r., a w grudniowych danych dotyczących importu oczekuje się dalszego wzrostu tego wskaźnika. W ciągu ostatnich dwóch dekad tylko cztery razy rosyjski rachunek za gaz przekroczył 2 miliardy euro.
Poza tym astronomiczną kwotę ponad 7 mld euro za ubiegłoroczny import trzeba było zapłacić za znacznie mniejszą ilość, gdyż w pierwszych 11 miesiącach import rosyjskiego gazu wyniósł 5,141 mld m sześc. W całym 2021 r. zaimportowano z Rosji znacznie więcej gazu bo  7,832 miliarda metrów sześciennych.
W 2022 roku większość zakupów gazu w Rosji przez Węgry przypadła w okresie kiedy jego cena była najwyższa.
Import gazu w 2022 z Rosji był różny:  pomiędzy styczniem a majem rosyjski gaz przypływał skromniej, ilość wahała się między 245 mln a 424 mln m sześc., w czerwcu nastąpił skok do 751 mln m sześc., a następnie między sierpniem a listopadem import wynosił ponad pół miliarda m sześc. miesięcznie.
To właśnie w tych miesiącach cena poszybowała w górę, tak że we wrześniu, październiku i listopadzie miesięczny rachunek przekroczył miliard euro, z październikowym szczytem 1,3 miliarda euro. (Gazeta Népszava doszła do podobnego wyniku na podstawie statystyki handlu zagranicznego opublikowanej przez  KSH ( Centralny Urząd Statystyczny), gazeta napisała o 481 milionach metrów sześciennych i fakturze na 1,2 miliarda.) Energetycy, z którymi rozmawiała gazeta, nie wywnioskowali z tego, że węgierski rząd celowo inwestuje pieniądze w finansowanie rosyjskiej wojny na Ukrainie, planując zakup. W tym okresie w całej Europie w panice napełniano zbiorniki magazynowe, popyt wzrósł i nie tylko minister Gergely Gulyás, ale także Komisja Europejska uznała za realne niebezpieczeństwo, że w Europie zabraknie  gazu. Sporo firm kupowało też w sierpniowym szczycie (kiedy cena na holenderskiej giełdzie gazu TTF osiągnęła szczyt 347 euro za MWh czyli 3.66 euro za metr sześcienny), ponieważ analitycy i doradcy energetyczni przewidywali dalsze wzrosty cen w tym okresie. Tańszy gaz od Gazpromu też powinien tu powoli docierać. Jeśli chodzi o trendy cenowe, na podstawie danych Eurostatu cena rosyjskiego gazu za metr sześcienny wyniosła w październiku 2,52 EUR, (~1009 Ft). Do listopada nieznacznie spadła do 2,28 euro (czyli 913 Ft) za metr sześcienny. Za wrzesień wyszło 787 Ft za metr sześcienny, co już jest zbliżone do „ceny rynkowej dla ludności” wynoszącej 767 Ft za metr sześcienny ustalonej przez rząd dla ludności powyżej średniego miesięcznego zużycia gazu wynoszącego 144 metrów sześciennych. Rząd kalkuluje przy „rzeczywistej” cenie rynkowej 1020 forintów. Niezależnie od tego, co komunikuje rząd, eksperci branży gazowniczej rozumieją, że ceną rynkową są ceny ustalane na holenderskiej giełdzie, która jest akceptowana w Europie jako standard. Z tym związane były też ceny w rosyjsko-węgierskim długoterminowym kontrakcie gazowym, który według doniesień podążają za nim z dwumiesięcznym opóźnieniem. (Treść umowy, w tym cena, jest tajemnicą handlową, ale Népszava szacuje na podstawie swoich obliczeń, że notowania giełdowe są wyceniane z 6-8 proc. premią.) Innymi słowy, jeśli ceny na giełdzie spadają, Import z Rosji również powinien być tańszy z pewnym poślizgiem. Notowania spadają jednak od dłuższego czasu, od początku roku cena oscyluje wokół 60-70 euro za megawatogodzinę. W przeliczeniu odpowiada to z grubsza cenie 250-260 Ft za metr sześcienny. To wciąż ponad dwukrotnie więcej niż taryfa ulgowa na media, ale znacznie niższa niż opłata w wysokości 767 Ft pobierana od rodzin powyżej średniego limitu zużycia wynoszącego 144 metrów sześciennych miesięcznie.

Niezależnie od tego, jak będzie kształtować się cena giełdowa, premier Viktor Orbán nie chce dotykać taryf mieszkaniowych, ani taryfy 102 Ft za metr sześcienny z obniżonymi mediami (przy zużyciu miesięcznym do 144 m3), ani taryfy 767 Ft za metr sześcienny (za zużycie przekraczające 144 m3 na miesiąc), co wyjaśnił na swojej konferencji prasowej pod koniec roku. Chociaż przedsiębiorstwa płacą cenę rynkową, nie jest to bynajmniej aktualna cena zakupu ani wspomniane już 1020 Ft za m3, które rząd przyjął jako rzeczywistą cenę rynkową i do której odnosi się obniżenie rachunków za media dla rodzin, ale nawet wyższy.

Dla przykładu w spółce Budapest Gyógyfürdői és Hévízei (BGYH) Zrt., która obsługuje stołeczne uzdrowiska, ogólny wzrost cen jest 18-krotny. Cena 74 Ft za metr sześcienny zapłacona w 2021 r. wzrosła do 205,6 Ft w 2022 r., a w „nowym roku gazowym” rozpoczynającym się 1 października 2022 r. trzeba będzie zapłacić ponad 1300 Ft za każdy metr sześcienny zużytego gazu ziemnego. Na zmiany cen narzekają wszyscy odbiorcy.
Mała firma w stolicy otrzymała pismo z informacją, że cena gazu zmienia się z 88,06 Ft/MJ m3  na 1156 Ft/MJ m3  z powodu zmienionych warunków i potrzeb rynkowych.  Przedsiębiorca powiedział, że nie jest w stanie poradzić sobie z wielokrotnym wzrostem taryfy. Uważa za skandaliczne, że dokonuje się jednostronnej zmiany kontraktu, mimo że jego kontrakt, który wcześniej zawarł z państwową firmą MVM Next, nie wygasł. MVM zaoferował mu opcję, że jeśli nie podoba mu się cena, może odstąpić od umowy w ciągu 30 dni.

Megawatogodzina, megadżul, kilogram, metr sześcienny
Do określenia cen gazu stosuje się kilka jednostek miary jego zużycia. Aby ułatwić śledzenie, przeliczono wszystko na metry sześcienne.  Na giełdach światowych cena jest podawana za megawatogodzinę gazu (1MWh  = 94,787 m3). Faktury MVM (węgierski dostawca gazu) i jego oferty cenowe jako jednostki zużycia gazu podają MJ lub/i  metry sześcienne (1m3 = 34 MJ).


Zmiany: poprawiono min. ceny z Ft/MJ na Ft/m3 i cenę "małej firmy".

Źródło: 24.hu
Odpowiedz
#2
Cytat:... trzeba będzie zapłacić ponad 1300 Ft za każdy metr sześcienny zużytego gazu ziemnego. Na zmiany cen narzekają wszyscy odbiorcy.
Mała firma w stolicy otrzymała pismo z informacją, że cena gazu zmienia się z 34 Ft/MJ na 1156 Ft/MJ

Coś tu nie gra - albo ponad tysiąc za kubik, albo za megadżul, różnica jest istotna.

Zresztą - albo to są jakieś fejki, albo spekulacyjny blef.
Do każdego przemysłowego kotła na gaz można wsadzić palnik na ropę. Niechby dotąd palenie ropą było - strzelam - 3x droższe, niż gazem, i - z dużym przeszacowaniem - ropa zdrożała przez wojnę 2x, to i tak obecnie palenie ropą byłoby tylko 6x droższe, niż gazem przed wojną. A nie 18 razy. Włożyć palnik olejowy, kontener 1000 litrów obok, i problem importu rosyjskiego gazu sam się rozwiąże.
Odpowiedz
#3
(27-01-2023, 8:44)eplus napisał(a): Coś tu nie gra - albo ponad tysiąc za kubik, albo za megadżul, różnica jest istotna.
Zresztą - albo to są jakieś fejki, albo spekulacyjny blef.
Do każdego przemysłowego kotła na gaz można wsadzić palnik na ropę. (...)

W końcówce postu kursywą wskazałem przeliczniki jednostek i podałem informację o najczęściej stosowanych jednostkach w zależności od wystawcy faktury. Przeliczenie nie powinno sprawiać nikomu problemu.

Nie widzę tutaj blefu. Kto miałby być jego domniemanym autorem? Eurostat, Centralny Węgierski Urząd Statystyczny czy redakcje, które pochyliły się nad problemem?
Porównanie kosztów ogrzewania domu można znaleźć tutaj: http://www.cena-pradu.pl/ogrzewanie.html
Można wsadzić palnik olejowy tylko po co? Olej opałowy na Węgrzech też pochodzi z importu z Rosji podobnie jak gaz.
Ponieważ mówimy tutaj o bezpieczeństwie proponuję odejść od rozwiązań ala Słodowy.
Zbiornik na olej opałowy musi spełniać wymagania prawa budowlanego, "kontener" 1 m3 to wielka prowizorka!
Odpowiedz
#4
Ropę jest łatwiej transportować nawet z drugiego końca świata. Postawić zbiornik z atestem to żaden problem dla firmy, której to się zwróci w miesiąc. Dodam jeszcze, że wiele kotłów ma w standardzie wbudowany palnik olejowy na wypadek awarii, więc przejście na olej staje się banalne.
Błędy w zestawieniu są na pewno - raz jest straszenie "ponad 1300 Ft za metr sześcienny", a dwa zdania dalej - "1156 Ft/MJ". Ostatnie zdanie - 1m3=34MJ. Więc proponuję kupować gaz na metry sześcienne - za tysiaka dostaniemy 34 megadzule, a nie jeden.
Życzę ciepełka, obojętnie z jakiego źródła. Uśmiech
Odpowiedz
#5
(28-01-2023, 7:40)eplus napisał(a): Ropę jest łatwiej transportować nawet z drugiego końca świata. (...)

Tak samo jak łatwo transportować skroplony gaz ziemny.
Ale nie o tym był mój post. Nie odnosił się też do tego czym i jak ogrzewać wszelkiej maści pomieszczenia - nie to forum.
 
Tematem głównym postu była wysoka cena gazu na Węgrzech. Najwyższa od lat.
Orbán i jego ekipa zapewniają społeczeństwo, że dzięki zakupom w Rosji mają tani gaz co,
jak widać, nie jest prawdą.
Odpowiedz


Podobne wątki&hellip
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Tyle mandatów wystawion za przekroczenie prędkości w 2023 roku Waldek 1 249 03-04-2024, 14:53
Ostatni post: Sztasek
  Węgrzy rekrutują pracowników na Filipinach Waldek 0 238 10-01-2024, 5:15
Ostatni post: Waldek
  Tyle zarabiali Węgrzy w sierpniu 2022 Waldek 1 563 09-01-2023, 11:00
Ostatni post: blackgrzywa
  Węgrzy w Zakopanem 2023 Slavekk 1 370 09-01-2023, 10:00
Ostatni post: ex-komar
  Inflacja na Węgrzech w 2021 i 2022 Waldek 9 1,861 25-02-2022, 12:28
Ostatni post: stan



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości