Węgrzy otwierają wjazd do UE dla Rosjan
#1
Rosjanie zyskali swobodny dostęp do UE - podaje niemiecki portal Rnd.de. Viktor Orban zezwolił bowiem Rosjanom i Białorusinom na wjazd do UE jako "pracownicy gościnni" bez kontroli bezpieczeństwa.
Według niemieckiej publikacji RND.de premier Węgier Viktor Orban "staje się zagrożeniem dla bezpieczeństwa", ponieważ wśród cudzoziemców, którzy przybyli na terytorium Unii Europejskiej, "mogą znajdować się rosyjscy szpiedzy i terroryści". "Od kilku dni Rosjanie mogą swobodnie wjeżdżać do UE przez Węgry bez żadnych kontroli i przemieszczać się do innych krajów UE. Stało się to możliwe dzięki rejestracji na Węgrzech jako pracownicy, którą premier Viktor Orban rozszerzył na osoby z Rosji i Białoruś w lipcu" - czytamy.

Po Chińczykach, którzy oficjalnie mają swoje placówki policyjne na Węgrzech teraz to...
Czy obecność Węgier w strefie Schengen nam służy?

Działo się w nocy. Przełomowa decyzja Orbana ws. Rosjan - WP Wiadomości
Odpowiedz
#2
(30-07-2024, 9:15)Slavekk napisał(a): Rosjanie zyskali swobodny dostęp do UE - podaje niemiecki portal Rnd.de. Viktor Orban zezwolił bowiem Rosjanom i Białorusinom na wjazd do UE jako "pracownicy gościnni" bez kontroli bezpieczeństwa.
Według niemieckiej publikacji RND.de premier Węgier Viktor Orban "staje się zagrożeniem dla bezpieczeństwa", ponieważ wśród cudzoziemców, którzy przybyli na terytorium Unii Europejskiej, "mogą znajdować się rosyjscy szpiedzy i terroryści". "Od kilku dni Rosjanie mogą swobodnie wjeżdżać do UE przez Węgry bez żadnych kontroli i przemieszczać się do innych krajów UE. Stało się to możliwe dzięki rejestracji na Węgrzech jako pracownicy, którą premier Viktor Orban rozszerzył na osoby z Rosji i Białoruś w lipcu" - czytamy.

Po Chińczykach, którzy oficjalnie mają swoje placówki policyjne na Węgrzech teraz to...
Czy obecność Węgier w strefie Schengen nam służy?

Działo się w nocy. Przełomowa decyzja Orbana ws. Rosjan - WP Wiadomości

Mnie służy, bo nie muszę wozić paszportu Oczko
Przyznaję jednak, że zagranie Orbana jest tradycyjnie, delikatnie rzecz ujmując mało lojalne względem Unii. 
Niemniej jednak, na koniec 2022 r. ok. miliona Rosjan miało ważne wizy do państw grupy Schengen, z czego ok. 600 tys. wydały Francja, Włochy i Hiszpania. Było tez coś co nazywano złotą wizą, czy wizą inwestorską, czyli inwestuję daną kwotę w kraju a ten kraj zezwalał inwestorowi i jego rodzinie na pobyt (w zależności od państwa chyba nawet do 10 lat). A w 2023 r. Rosjanie kupili w samej tylko Hiszpanii ponad 2000 nieruchomości. Co więcej, poprawcie mnie jeśli się mylę, nie wprowadzono zakazu wjazdu do Unii obywatelom Rosji spoza "czarnej listy" Zmieszany .
Także mam wrażenie, że to takie trochę "strachy na lachy".
Odpowiedz
#3
(30-07-2024, 9:15)Slavekk napisał(a): (...) Viktor Orban zezwolił bowiem Rosjanom i Białorusinom na wjazd do UE jako "pracownicy gościnni" bez kontroli bezpieczeństwa.(...)


W węgierskim Forbes'ie pojawił się poniższy artykuł.

Luka prawna po banku szpiegów? Rosyjscy i białoruscy "pracownicy gościnni" mogą przyjeżdżać na Węgry z rodzinami  i bez kontroli

Węgierski rząd szeroko otworzył bramy bezpieczeństwa narodowego  i Schengen. Od lipca Rosjanie i Białorusini będą mogli wjeżdżać do Węgier  z tzw. Kartą Narodową (KN). Rozmawialiśmy z Andrásem Ráczem, ekspertem ds. Rosji,  o znaczeniu statusu rosyjskiego pracownika-gościa dla bezpieczeństwa narodowego. Ekspert  twierdzi, że rząd zatrzasnął drzwi przed bankiem szpiegowskim i w jego miejsce mógł otworzyć okno .

Na Węgrzech obywatele państw trzecich (spoza UE) mogą podejmować pracę na podstawie różnych tytułów prawnych. Większość z nich to albo jakiś rodzaj zezwolenia na pobyt, albo tak zwana Karta Narodowa.
Nie jest to nowy system, ponieważ duża liczba ukraińskich i serbskich pracowników gościnnych przybyła na Węgry z Kartami Narodowymi przed 8 lipca. Jednak od tego czasu obywatele już łącznie z ośmiu  krajów mogą ubiegać się o tę formę podstawy zatrudnienia :
    1. z Bośni i Hercegowiny,
    2. z Republiki Macedonii Północnej,
    3. z Mołdawii,
    4. z Republiki Czarnogóry,
    5. z Serbii,
    6. z Ukrainy,
    7. z Federacji Rosyjskiej,
    8. z Republiki Białorusi
Istnieje kilka istotnych różnic między statusem pracownika-gościa a Kartą Narodową:
* w przypadku KN nie ma rocznego ograniczenia  ilości  osób. Osoby, które ją posiadają, nie wliczają się do rocznego limitu zatrudnienia dla pracowników-gości, który aktualnie wynosi około  60 000 osób. ,
* nie ma zawodów wykluczonych, tj. pracownicy posiadający KN mogą być zatrudnieni w dowolnej kategorii FEOR (kategoria pracy),
* do wniosku o KN nie muszą przedkładać zaświadczenia potwierdzającego  zapotrzebowania na siłę roboczą,
* w procedurze przedłużenia nie muszą zdawać testu z wiedzy o kulturze,
* więcej posiadacze KN mogą również skorzystać z zasad łączenie rodzin.
O KN można ubiegać się po raz pierwszy na 2 lata, ale można ją przedłużać  na 3 lata tyle razy, ile chcesz.

Ale gdzie potrzebujemy rosyjskich pracowników?
Wydaje się, że istnieje tylko jedno możliwe wytłumaczenie dla ułatwienia wjazdu Rosjan, a jest nim Paks II, kampus robotniczy Foktje (dawne radzieckie koszary) zbudowany kosztem około 1 miliarda forintów oraz kampus robotniczy Paks, który może pomieścić kolejne 4000 osób i jest obecnie w budowie.
Można by sądzić, że rozbudowa elektrowni atomowej w Paks  może wymagać dużej liczby specjalistów  rosyjskich lub nawet białoruskich. Problem polega na tym, że na Węgrzech, w związku z eksploatacją elektrowni jądrowej,  już żyje mała, licząca kilka tysięcy osób, rosyjska kolonia.
„Fakt, że Rosjanie przebywają w kraju w związku z Paks jest całkowicie normalny, węgierskie władze nauczyły się do tego dostosowywać, jest to sytuacja możliwa do opanowania. Pytanie brzmi raczej, czy procedura wydawania zezwoleń jest na takim poziomie, na którym można rozpocząć fazę budowy, do której potrzebni będą dodatkowi rosyjscy fachowcy? W tej chwili na to nie wygląda. Podobnie jak od lat problemem jest niezdolność Rosatomu do tworzenia planów i pozwoleń spełniających standardy UE. Nic nie wskazuje na to, by miało się to zmienić. Dopóki ta przeszkoda nie zostanie pokonana, faza budowy technologii jądrowej, która wymagałaby rosyjskich specjalistów, nie rozpocznie się. Jeśli mimo to rząd przedwcześnie otworzy dla nich drzwi, trudno będzie to zrozumieć" - powiedział ekspert.
András Rácz twierdzi, że luka prawna może stanowić poważne potencjalne zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego.
W elektrowni jądrowej są stałe miejsca pracy. Faktem jest również, że gdyby rosyjscy pracownicy mieli zostać sprowadzeni wyłącznie w celu budowy elektrowni jądrowej, możliwe byłoby sprecyzowanie, jakiej pracy szukają, jakiego specjalisty.  KN  pozostawia całkowicie otwartą możliwość swobodnego wyboru pracy.

Kolejną rzeczą, która w ogóle nie jest znana, jest skala. Czy chodzi o kilkudziesięciu wysoko wyspecjalizowanych fachowców, czy o wiele tysięcy? Niewiele jest również informacji na ten temat dostępnych publicznie, ponieważ o KN  można ubiegać się i wydawać ją w nieograniczonej ilości. Nie widzę potrzeby otwierania węgierskiego rynku pracy dla nieokreślonej liczby Rosjan" - powiedział Rácz, dodając, że nawet jeśli Rosatom buduje elektrownię jądrową w Ostrawcu na Białorusi - która jest już na bardziej zaawansowanym etapie  niż Paks - to nadal pracują tam głównie Rosjanie. Import białoruskiej siły roboczej jest zatem jeszcze trudniejszy do uzasadnienia.

Innym podobnym powodem może być pojawienie się nowej rosyjskiej sieci detalicznej Mere, ale tak jak w Lukoil Rosjanie nie pomagali na stacjach benzynowych, byłoby nieco odważne zakładać, że celem było wprowadzenie rosyjskich kasjerów do rosyjskich sklepów.


Międzynarodowy Bank Inwestycyjny (IIB) - lub, jak większość z nas wie, rosyjski bank szpiegowski - został umieszczony na liście sankcji przez Stany Zjednoczone Ameryki pod naciskiem Davida Pressmana (ambasadora USA na Węgrzech), a następnie zlikwidowany  przez węgierski rząd zeszłej wiosny.
Od samego początku było oczywiste, że bank będzie koniem trojańskim dla rosyjskiego rządu lub tajnych służb.  HVG napisał, opierając się na Politico, że Węgry są postrzegane jako najsłabsze ogniwo w europejskim łańcuchu kontrwywiadowczym, ponieważ dały wspieranemu przez Rosję Międzynarodowemu Bankowi Inwestycyjnemu uprzywilejowaną pozycję, nawet gdy było jasne, że zapewnia on wsparcie logistyczne rosyjskiemu wywiadowi.
Na mocy ustawy przyjętej w 2019 r. bank uzyskał pełny immunitet dyplomatyczny na Węgrzech - przed inspekcjami władz węgierskich - a także zwolnienia z podatków i składek, a jego pracownicy i goście mieli swobodny dostęp do kraju.
"Kiedy Amerykanie nałożyli sankcje na Międzynarodowy Bank Inwestycyjny, ta luka również została usunięta. Nie od razu, ale została usunięta. Teraz, w przypadku  Karty Narodowej, o ile w ustawodawstwie nie zostanie wbudowany jakiś rodzaj hamulca, aby temu zapobiec, może się zdarzyć bardzo podobna rzecz: duża liczba Rosjan może ponownie wjechać bez celu lub wyjaśnienia.- powiedział András Rácz.

Według eksperta, głównym problemem jest to, jak skutecznie można sprawdzać osoby ubiegające się o wizę i członków ich rodzin. Jest to po prostu kwestia możliwości. Gdyby liczba wniosków Rosjan o KN osiągnęła tysiące, wymagałoby to znacznego zwiększenia zasobów organizacji zajmujących się kontrolą bezpieczeństwa.  Obecnie  tego nie dostrzegamy.

"Na przykład w przypadku obligacji przesiedleńczych terminy kontroli bezpieczeństwa narodowego były niewiarygodnie krótkie, co oczywiście powodowało, że kontrole nie  mogły być  wykonane prawidłowo. Postrzegam to jako poważne potencjalne zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego, w zależności od liczby przybywających osób".

Celem nie są Węgry

Dla Rosjan, którzy stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego celem jest  strefa Schengen. Rosyjscy szpiedzy pod przykrywką dyplomatyczną dość regularnie przeprowadzają operacje na Słowacji, w Austrii, na Węgrzech, a nawet w Niemczech, na przykład będąc akredytowanymi w Pradze.
Węgierskie rozporządzenie jest również wątpliwe w tym sensie, ponieważ posiadacze KN nie podlegają takim samym ograniczeniom w podróżowaniu, jak na przykład pracownicy gościnni z zezwoleniem na pobyt.

Źródło: forbes.hu Benedek Lits
Odpowiedz
#4
(30-07-2024, 10:40)Mac_pl napisał(a): Mnie służy, bo nie muszę wozić paszportu Oczko

a co ma paszport do strefy Schengen?? Na Bałkany (poza Kosowem) wszędzie jeździ się bez paszportu, a w Schengen nie są... Gruzja w Schengen też nie jest...

Cytat:Także mam wrażenie, że to takie trochę "strachy na lachy".
może tak, może nie, ale obecnie w tej części Europy to Węgry są krajem, którym dostaje się do EU najwięcej niepożądanego elementu. A kiepska kontrola granicy jest oficjalnym powodem, dla którego Rumunia i Bułgaria nadal mają zamknięte granice lądowe z resztą strefy Schengen, tymczasem te dwa państwa znacznie bardziej surowo podchodzą do niechcianych "gości". 
Oczywiście wolałbym, aby na granice węgierskie z schengenowskimi sąsiadami nie wrociły kontrole, bo to tylko strata czasu dla turystów i miejscowych, ale nie da się ukryć, że obecność Madziarów w EU (i w NATO) staje się coraz bardziej problematyczna...
Odpowiedz
#5
(04-08-2024, 13:03)Pudelek napisał(a): a co ma paszport do strefy Schengen?? Na Bałkany (poza Kosowem) wszędzie jeździ się bez paszportu, a w Schengen nie są... Gruzja w Schengen też nie jest...
Mea culpa, ale jako produkt starego systemu mam wdrukowane w mózgownicy, że jak kontrola na granicy to paszport Oczko
Co do problematycznej obecności Węgier w Unii i NATO, to niestety nie jestem w stanie do końca się zgodzić. Ja nie musze pochwalać sposobu działania Orbana czy jego priorytetów, ale czy te muszą być zgodne z priorytetami Scholza i von der Leyen, że o Zełenskim nie wspomnę? Być może w głównej mierze to jedynie PR Orbana, ale zdaje się on (skutecznie lub nie) działać w interesie Węgier (poza własnym rzecz jasna :dodgy ). Fakt, że że ten interesy Węgier przedkłada na interesy Unii czy innych krajów nie jest dla mnie naganny.
Odpowiedz
#6
Myślę, że zakaz wjazdu dla Rosjan jest w interesie nie tylko Scholza i Leyen czy Zelenskiego, ale w interesie każdego kraju, który nie chce u siebie ruskiej agentury.

Cytat:yć może w głównej mierze to jedynie PR Orbana, ale zdaje się on (skutecznie lub nie) działać w interesie Węgier (poza własnym rzecz jasna :dodgy ). Fakt, że że ten interesy Węgier przedkłada na interesy Unii czy innych krajów nie jest dla mnie naganny.
czy skutecznie to nie wiem, biorąc pod uwagę stan gospodarki węgierskiej, natomiast jeśli działania danego kraju są sprzeczne z interesami ogólnounijnymi to dane państwo powinno EU i Schengen/NATO opuścić. Brytyjczycy nie chcieli się dostosowywać do unijnych przepisów i wyszli, nikt Orbana tu na siłę nie trzyma, przecież może wejść w gospodarcze i militarne sojusze z Azją...
Odpowiedz
#7
(07-08-2024, 12:16)Pudelek napisał(a): Myślę, że zakaz wjazdu dla Rosjan jest w interesie nie tylko Scholza i Leyen czy Zelenskiego, ale w interesie każdego kraju, który nie chce u siebie ruskiej agentury.

czy skutecznie to nie wiem, biorąc pod uwagę stan gospodarki węgierskiej, natomiast jeśli działania danego kraju są sprzeczne z interesami ogólnounijnymi to dane państwo powinno EU i Schengen/NATO opuścić. Brytyjczycy nie chcieli się dostosowywać do unijnych przepisów i wyszli, nikt Orbana tu na siłę nie trzyma, przecież może wejść w gospodarcze i militarne sojusze z Azją...

Obawiam się, że ruska agentura nie czekała z założonymi rękami na gest Orbana. 
Co do gospodarki, zgadzam się, wygląda, że faktycznie szału nie ma. 
A co do Unii to po konia z rzędem temu kto wskaże ogólnounijny interes. Zdaję sobie sprawę, że wszystko ewoluuje, ale teraz mamy diametralnie inną Unię niż np. w 2004 r. Jeśli dostosowanie się do unijnych przepisów ma oznaczać bezrefleksyjną zgodę na założenia forsowane przez Niemcy i Francję mające przede wszystkim na względzie własne, krajowe interesy, to gdzieś ta pierwotna idea Unii zaginęła. Tym bardziej, jeśli dla Unii interes państwa spoza, w tym przypadku Ukrainy staje się ważniejszy niż interes państwa członkowskiego. Swoją drogą, czy państwa członkowskie Unii już oddały na jej rzecz wszystkie kompetencje w zakresie polityki zagranicznej i gospodarki, czy mogą jeszcze bez łaskawej zgody Brukseli zawierać "sojusze" ?  
I dlatego, choć czasem z pewnym niesmakiem staram się nieśmiało niektóre zagrania Orbana czy Fico racjonalizować i ich bronić Zmieszany .
Odpowiedz
#8
Brak słów. Tylko czy mieszkańcy są za? Czy to po prostu misja Orbana?
A my już mamy kamera ogarniętego -  https://www.kampery-premium.pl/ i wybieramy się nim do Budapesztu ;-)
Odpowiedz
#9
(09-08-2024, 12:31)rapik napisał(a): Brak słów. Tylko czy mieszkańcy są za? Czy to po prostu misja Orbana?
Dobre pytanie. Skoro taki zły i bez poparcia w społeczeństwie to dlaczego nadal jest u władzy? A premierem był już w latach 1998 - 2002 i od 2010 do nadal?
Odpowiedz
#10
Węgrzy otwierają wjazd do UE nie tylko dla Rosjan. Pojawiła się także propozycja by uchodźców napływających z południa zaopatrywać w bilety w jedną stronę, do Brukseli Oczko
Odpowiedz


Podobne wątki&hellip
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Węgrzy nie przejmą kluczowej spółki w Hiszpanii. Powód? Współpraca z Rosją Slavekk 4 322 01-09-2024, 9:59
Ostatni post: Sztasek
  Węgrzy nie oszczędzaja na paszportach dyplomatycznych Waldek 0 308 13-10-2023, 11:53
Ostatni post: Waldek
  Dla niektórych zwykły obiad jest luksusem. Waldek 6 571 17-07-2023, 8:30
Ostatni post: stan
  Ile czasu czekają Węgrzy na operacje w państwowej służbie zdrowia. Waldek 0 624 12-04-2023, 14:43
Ostatni post: Waldek
  Wyższe świadczenia dla emerytów węgierskich w przyszłym roku. Waldek 0 495 13-12-2022, 21:57
Ostatni post: Waldek



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości