Wegierska secesja
#1
Dla zainteresowanych architektura: na Wegrzech jest wiele ciekawych obiektow architektonicznych w stylu secesyjnym. Wytworzyl sie specyficzny styl nazywany wegierska secesja. Wkomponowywuje on motywy wegierskie ludowe a takze mocno orientalne. Tworca tego stylu jest Ödön Lechner.
Oto jeden z zaprojektowanych przez niego budynkow:ratusz w Szegedzie.

[Obrazek: 2lutovn.jpg]
Odpowiedz
#2
Ratusz w Suboticy ( Flaga węgierska Szabadka) to prawdziwe dzieło sztuki. Niestety nie udało mi się odnaleźć zdjęcia, które oddałoby całość kunsztu, z jakim został on wykonany. Ale przynajmniej namiastka:

[Obrazek: 32978688.jpg]
Masz własną stronę internetową? Pomóż promować Forum Węgierskie!
Odpowiedz
#3
(04-09-2012, 23:15)fvg napisał(a): Ratusz w Suboticy ( Flaga węgierska Szabadka) to prawdziwe dzieło sztuki. Niestety nie udało mi się odnaleźć zdjęcia, które oddałoby całość kunsztu, z jakim został on wykonany. Ale przynajmniej namiastka:

[Obrazek: 32978688.jpg]
ten styl jest bardzo charakterystyczny i latwo rozpoznawalny. Kazdy budynek jest inny ale podobny, nieprawdaz?
Odpowiedz
#4
(04-09-2012, 23:15)fvg napisał(a): Ratusz w Suboticy ( Flaga węgierska Szabadka) to prawdziwe dzieło sztuki.

tak. byłem i potwierdzam. Uśmiech
a tu detal stamtąd:
[Obrazek: Szabadka_by_varpho.png]
: Ɔ(X)И4M :
Odpowiedz
#5
[Obrazek: 241ovo5.jpg]

Ratusz w Kecskemet (tez Ödön Lechner)
Odpowiedz
#6
Ach, cóż za wspaniały temat, w końcu jestem osobą, która niemal ślini się na widok budowli secesyjnych.
Oto trochę zdjęć popełnionych przeze mnie na Węgrzech i w okolicach, większość z nich pojawiła się już w temacie o mojej wycieczce po Wielkich Węgrzech, ale dla porządku linkuję je i tu. Nie wstawiam całych fotek, bo zapchałabym nimi temat, mam nadzieję, że nie załamiecie się tym, że tyle razy trzeba kliknąć. Poza tym nie jestem pewna do końca, czy na pewno secesyjnymi są wszystkie budynki, które pokazałam, można więc prostować. No więc:
Niebieski kościółek w Bratysławie (węg. Pozsony)
Szkoła na przeciwko kościoła
Dawny ratusz w Marosvásárhely (rum. Târgu Mureș) i detalik oraz drugi
Pałac kultury tamże oraz jego wnętrze, które oglądałam z rozdziawioną paszczą: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23
Węgierskie liceum im. Farkasa Bolyaiego w Marosvásárhely
Kamieniczka w Csíkszeredzie (rum. Miercurea Ciuc)
W zasadzie nie jestem pewna, czy również do secesji należą Sąd w tym mieście oraz liceum katolickie, może ktoś by się wypowiedział, co sądzi na ten temat.
Ratusz w Székelyudvarhely (rum. Odorheiu Secuiesc)
tamtejsze liceum oraz detal, detal
Teatr narodowy w Koloszwarze (rum. Cluj-Napoca), kolejny obiekt, którego secesyjności nie jestem do końca pewna
I moje peczeńskie niepewności: Urząd komitacki (mówi się tak?) oraz ratusz
Poczta w Peczu (węg. Pécs)
I znów secesja w wydaniu mikro i zza granicy: kamieniczka w Lendvie (słoweński: Lendava)
Budapeszt, budynek, jeśli pamięć mnie nie myli, jakiejś kasy oszczędności, proszę sprostować, jeśli kto pamięta coś lepiej
Cifrapalota w Kecskemét
Kompleks Czarnego Orła, Wielki Waradyn Oczko Czyli Nagyárad (rum. Oradea) oraz jego wnętrze: 1, 2, 3,4
I kamienice w tym mieście: 1, 2, 3, 4, 5

Jak widać jestem mistrzem w obfotografowywaniu węgierskiej secesji w Rumunii Język
Odpowiedz
#7
(05-09-2012, 0:31)Lilly Lill napisał(a): Ach, cóż za wspaniały temat, w końcu jestem osobą, która niemal ślini się na widok budowli secesyjnych.
Oto trochę zdjęć popełnionych przeze mnie na Węgrzech i w okolicach, większość z nich pojawiła się już w temacie o mojej wycieczce po Wielkich Węgrzech, ale dla porządku linkuję je i tu. Nie wstawiam całych fotek, bo zapchałabym nimi temat, mam nadzieję, że nie załamiecie się tym, że tyle razy trzeba kliknąć. Poza tym nie jestem pewna do końca, czy na pewno secesyjnymi są wszystkie budynki, które pokazałam, można więc prostować. No więc:
Niebieski kościółek w Bratysławie (węg. Pozsony)
Szkoła na przeciwko kościoła
Dawny ratusz w Marosvásárhely (rum. Târgu Mureș) i detalik oraz drugi
Pałac kultury tamże oraz jego wnętrze, które oglądałam z rozdziawioną paszczą: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23
Węgierskie liceum im. Farkasa Bolyaiego w Marosvásárhely
Kamieniczka w Csíkszeredzie (rum. Miercurea Ciuc)
W zasadzie nie jestem pewna, czy również do secesji należą Sąd w tym mieście oraz liceum katolickie, może ktoś by się wypowiedział, co sądzi na ten temat.
Ratusz w Székelyudvarhely (rum. Odorheiu Secuiesc)
tamtejsze liceum oraz detal, detal
Teatr narodowy w Koloszwarze (rum. Cluj-Napoca), kolejny obiekt, którego secesyjności nie jestem do końca pewna
I moje peczeńskie niepewności: Urząd komitacki (mówi się tak?) oraz ratusz
Poczta w Peczu (węg. Pécs)
I znów secesja w wydaniu mikro i zza granicy: kamieniczka w Lendvie (słoweński: Lendava)
Budapeszt, budynek, jeśli pamięć mnie nie myli, jakiejś kasy oszczędności, proszę sprostować, jeśli kto pamięta coś lepiej
Cifrapalota w Kecskemét
Kompleks Czarnego Orła, Wielki Waradyn Oczko Czyli Nagyárad (rum. Oradea) oraz jego wnętrze: 1, 2, 3,4
I kamienice w tym mieście: 1, 2, 3, 4, 5

Jak widać jestem mistrzem w obfotografowywaniu węgierskiej secesji w Rumunii Język

Bardzo ladne zdjecia. Ten budynek w Budapeszcie to rzeczywiscie budynek pocztowy (Postatakarékpénztár) na Hold utca, bardzo waska ulica i trzeba glowe zadzierac zeby przyjrzec sie temu budynkowi.
Odpowiedz
#8
Cifrapalota detal (wyrazny wplyw sztuki ludowej)
[Obrazek: warabm.jpg]
Odpowiedz
#9
Dla zainteresowanych polecam artykuł:

András Hadik: "Węgierskiego języka form nie było, ale będzie"
Autoportret. Pismo o dobrej przestrzeni. Nr 3(32) 2010

oraz cały numer tegoż kwartalnika, jest tam dużo o Ödönie Lechnerze i węgierskiej secesji. Postaram się wkleić potem tekst tego artykułu.
Odpowiedz
#10
(05-09-2012, 16:52)Tudós napisał(a): Postaram się wkleić potem tekst tego artykułu.

O to, to! Będę wdzięczny, jak znajdziesz chwilę.

Pozdrawiam! Uśmiech
Masz własną stronę internetową? Pomóż promować Forum Węgierskie!
Odpowiedz


Podobne wątki&hellip
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Węgierska nutka na dziś Sztasek 1,541 702,999 25-03-2024, 14:55
Ostatni post: Sztasek
  Muzyka węgierska na płytach rwmagyar 6 4,414 12-02-2024, 15:27
Ostatni post: rwmagyar
  Węgierska telewizja w Polsce fvg 22 27,691 27-03-2023, 14:06
Ostatni post: sdyczko
  Węgierska Wiosna Filmowa w Kinie Pod Baranami annamkalfas 1 2,001 13-05-2019, 14:18
Ostatni post: rwmagyar
  Węgierska muzyka na żywo w Polsce Lilly Lill 28 24,814 15-01-2018, 10:09
Ostatni post: Taira



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości