Wina węgierskie
Majówka w pełni, więc pora na krótki wpis Uśmiech Dziś będzie o winie od garażowego producenta (GazsiBor) z zachodu Węgier, które idealnie nada się na biwak wiosenną porą. Wino Flaga węgierska 


[Obrazek: Blog-o-winie-Bozsoki-Kira%CC%81lylea%CC%81nyka-2017.jpg]
Odpowiedz
Czy w Sarospatak, Hercegkut można gdzieś kupić czerwone wino od lokalnego producenta ?

Chyba nie jestem skazany tylko na supermarket ? :o
Odpowiedz
Zawsze znajdzie się jakiś renegat, ale generalnie możesz mieć z tym problem. W regionie tokajskim do uprawy dopuszczone są tylko białe odmiany. Co nie zamienia faktu, że są ludzie, którzy sadzą też ciemne winogrona, ale o jest raczej niewielki odsetek na własny użytek.
Odpowiedz
Ja kiedyś dostałem Tokaj 5 put. od Nikolai Petra. https://forum.wegierskie.com/S%C3%A1rosp...m#pid31423
Odpowiedz
No to masz szczęście/nieszczęście być ofiarą oszustwa. Coś takiego jest nielegalne, co nie zmienia faktu, że w pewnych miejscach występuje (czerwone wina z Tokaju, a tym bardziej nazwane aszú). Wyjątkiem są wina pozaapelacyjne, ale na nich nie można nawet wspomnieć regionu...
Odpowiedz
No może się nieprecyzyjnie wyraziłem, wino było białe, a na oko jakby przeźroczyste. Wiem, że pytanie było o czerwone, być może ten pan miał inne gatunki również.
Jaka kara grozi za wypicie takiego wina z etykietką napisaną długopisem? Uśmiech

Kapone Al i ja:  Wino Wino (czemu nie ma uśmieszka z białym winem Zdziwiony )

[Obrazek: a5a9e4d0e96fba5b.jpg]
Odpowiedz
Nie karają, chyba, że naślesz na nich skarbówkę Szeroki uśmiech  Mi raczej chodziło o to, że produkcja czegoś takiego jak czerwony tokaj jest nielegalna  Uśmiech  A że w regionie powstają wina z ciemnych odmian winorośli, to nic tajemnego, ale jest to bardzo niewielki odsetek i nie ma tam w nazwie Tokaj ani Zemplén, bo tego zakazują przepisy.
Odpowiedz
Próbowałem już kilka win z Mátry i za każdym razem było to pozytywne zaskoczenie. Chyba pora ruszyć w trasę i odwiedzić ten region. Kryje w sobie takie skarby, jak chociażby Zenit z Ludányi Pince, o którym słów kilka w dzisiejszym wpisie.

[Obrazek: Blog-o-winie-Lud%C3%A1nyi-Zenit-2017-1.jpg]
Odpowiedz
Powiem szczerze - winiarnia Bogdán Birtok nie należała do moich ulubionych szomlońskich producentów. W wielu degustacjach ich wina odstawały od miejscowej czołówki. Jednak poniższy juhfark udowania, że mają potencjał, by niej dołączyć.


[Obrazek: Blog-o-winie-Bogdan-2016.jpg]
Odpowiedz
Dziś o słów parę o butelce od wielkiego producenta z Etyek. Zazwyczaj nie przekonują mnie węgierskie chardonnay, ale ta butelka od Haraszthy Vallejo Pincészet pokazała, że nawet przemysłowe wino od wielkiego producenta może trzymać solidny poziom. Wino 


[Obrazek: Blog-o-winie-Haraszthy.jpg]
Odpowiedz


Podobne wątki&hellip
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Restauracje węgierskie w Polsce fvg 83 73,001 09-08-2022, 22:14
Ostatni post: Waldek
  Najlepsze cukiernie węgierskie w 2022 Waldek 0 458 12-06-2022, 11:47
Ostatni post: Waldek
  Węgierskie wody mineralne Kamjon 14 19,268 31-01-2019, 23:03
Ostatni post: Slavekk
  Potrawy węgierskie - godne polecenia Dora_hu 91 113,975 30-01-2017, 7:19
Ostatni post: Sztasek
  Węgry - kraj winogron i wina Klimaty Węgierskie 16 20,240 19-10-2016, 21:47
Ostatni post: Sztasek



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 20 gości