Wina węgierskie
(04-10-2018, 11:16)adniem21 napisał(a): ok dziękuje ślicznie

Dodałbym folyóbor - raczej to sformułowanie się używa do określenia lanego wina.
Odpowiedz
Csapolt to na pewno przy piwie jest stosowane, co do wina nie będę się upierał. Jeszcze hazi - domowe (wino).
Tu w jadłospisie: http://2016.varvendeglo.hu/pl/vinoteka-2/
Odpowiedz
Czasem nawet w osiedlowym sklepiku na Węgrzech można natrafić na dobrą butelkę... Jakiś czas temu miałem szczęście nabyć Hattyús 6 puttonyos Tokaji Aszú 2002 i choć wino zdradza już oznaki starości, to wciąż trzyma bardzo dobry poziom.

[Obrazek: Blog-o-winie-Hattyus.jpg]
Odpowiedz
Wina z aromatycznych odmian nigdy nie wzbudzały we mnie większych emocji, jednak w ostatnim czasie powoli zaczynam się do nich przekonywać, między innymi dzięki takim butelkom, jak Tramini 2017 z Somlói Apátsági Pince. Świetnie oddaje ono zarówno charakter odmiany, jak i cechy terroir, z którego pochodzi.


[Obrazek: Blog-o-winie-SAP-Tramini.jpg]
Odpowiedz
Rok bez Tokaju jest rokiem straconym. Dlatego z tak wielką ochotą odwiedziłem ten region i jego kilku mniej znanych producentów. Mój najnowszy wpis jest właśnie o nich - Bodrog Borműhely, Ábrahám Pince, Kaláka Pince oraz Kvaszinger Borászat. Tyle dobrych win w jednym miejscu tu jeszcze chyba nie było... Zapraszam Was na wirtualną wycieczkę po Pogórzu Tokajskim. Wino 

[Obrazek: Blog-o-winie-Tokaj-1.jpg]
Odpowiedz
Na chwilę przerywam moją wirtualną podróż po Pogórzu Tokajskim, by opisać wrażenia z drugiej edycji BORmedence 2018 ∙ Kárpát-medencei borünnep. Choć generalnie uważam, że impreza średnio się udała, to udało mi się znaleźć kilka perełek, zwłaszcza od nastepujących producentów: Stumpf Pincészet, Gilvesy Pincészet, Nyári Pince, Németh Pince oraz w szczególności 2HA Szőlőbirtok és Pincészet, który - nie ukrywając - jest dla mnie największym odkryciem tego wydarzenia. Zapraszam do lektury Wino 

http://www.niewinnepodroze.pl/ii-bormede...anonskiej/

[Obrazek: Blog-o-winie-Bormedence-3.jpg]
Odpowiedz
Z okazji 100 rocznicy odzyskania niepodległości warto przypomieć ciekawostkę, że Marszałek Józef Piłsudski z alkoholi pijał przede wszystkim Tokaj  Uśmiech Wino.Dziękując Mu, oraz Innym zasłużonym, za wywalczoną wolność po 123 latach, zachęcam wszystkich forumowiczów do wypicia (co najmniej) jednego kieliszka Tokaju  Uśmiech  Wasze zdrowie! Egészségedre!

[Obrazek: ao47xx.jpg]
Odpowiedz
Tokaj ma wiele twarzy, także tych kobiecych. Podczas mojej niedawnej podróży po regionie odwiedziłem jedną z mało znanych winiarni, na czele której stoją przedstawicielki płci pięknej - Hangavári Pincészet. Muszę przyznać, że tutejsze wina mnie oczarowały... Wino

http://www.niewinnepodroze.pl/tokajskie-...pinceszet/


[Obrazek: comment_6FJpLXic86TdwFzB6QOw6hPraRYThMX2.jpg]
Odpowiedz
Zwykłe wino selected by Tesco, z tyłu nawet instrukcja po polsku się znalazła.

[Obrazek: c0b5b98bea00eb45.jpg]
Odpowiedz
Kolejnym przystankiem tegorocznej podróży po Tokaju było Bott Pince. Choć do tej pory miałem już przyjemność spróbować win Judit Bodó w innych miejsach, ale dopiero pośród winnic przekonałem się, z czym tak naprawdę mam do czynienia - i zostałem oczarowany. Poznajcie historię jednej z diw Tokaju.

[Obrazek: Blog-o-winie-Bott-4.jpg]
Odpowiedz


Podobne wątki&hellip
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Restauracje węgierskie w Polsce fvg 83 73,005 09-08-2022, 22:14
Ostatni post: Waldek
  Najlepsze cukiernie węgierskie w 2022 Waldek 0 458 12-06-2022, 11:47
Ostatni post: Waldek
  Węgierskie wody mineralne Kamjon 14 19,268 31-01-2019, 23:03
Ostatni post: Slavekk
  Potrawy węgierskie - godne polecenia Dora_hu 91 113,978 30-01-2017, 7:19
Ostatni post: Sztasek
  Węgry - kraj winogron i wina Klimaty Węgierskie 16 20,240 19-10-2016, 21:47
Ostatni post: Sztasek



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 14 gości