Wina węgierskie
(31-10-2019, 11:50)eplus napisał(a): Czy to jest właściwa forma butelki włoskiego rieslinga? Czy OR sprzedawany w zwykłych przeźroczystych butelkach cylindrycznych 0,75 to lipa?

Olaszrizling to białe wino. Dziwi mnie to, że tutaj na foce widać ciemne butelki. Być może jestem starej generacji, ale nigdy bym nie kupił białego wina w ciemnej flaszce.
Prawdę mówiąc, to kupowanie butelkowanego wina - z niewiadomego źródła  Zdziwiony  to "kot w worku"
Odpowiedz
mieszkam na granicy paloznak i csopak obok dwoch winnic jasdi i tamas

olasrizlingi sa sprzedawane w jasnozielonkawych butelkach, szary mnich (szurkebarat) w ciemnozielonych

czerwone wina w ciemnobrazowych butelkach a rose w bialych przezroczystych

moze do degustacji maja inne butelki? nie wiem

butelka loczedombi u pana jasdi kosztuje 2200-2500 ft, skad cena 4750? - tez nie wiem byc moze jakas seria specjalna
na marginesie tutaj olasrizlingi pana jasdi sa uwazane za wzorzec jak metr w sevres  Uśmiech

tapatalk
brak polskich liter
Odpowiedz
Ciemne butelki są używane po to, by ograniczyć dostęp światła. W przypadku białych win to szczególnie ważne, bo nawet niewielki kontakt z mocnym światłem słonecznym może spowodować zespucie jej zawartości... Uśmiech  Co do samego olaszrizlinga - ilu producentów, tyle różnych rodzajów szkła, choć z doświadczenia widzę, że najczęsciej stosuje się butelkę od rieslinga reńskiego. Cenę za Lőczedombi Jásdiego otrzymaliśmy od dystrybutora, Bortársaság. Z tego co wiem, to oni wymagają, by producent sprzedawał po podobnej cenie jak u nich, więc dziwi mnie to 2500, ale faktycznie nie mam jak sprawdzić ceny w winotece, więc wierzę... Uśmiech Dla mnie Jásdi robi solidne olasze, choć bez szczególnych emocji, dlatego dość rzadko do nich wracam...
Odpowiedz
Druga część degustacji olaszrizlingów zorganizowanej przez Edit Szabó oraz portal Borsmenta obfitowała w kilka niespodzianek. Solidnie zaprezentowali się reprezentanci regionów wulkanicznych, takich jak Mátra, Somló, czy Badacsony (Maróti Pince, Molnár És Fiai Pincészet, Györgykovács Pince, Éliás Birtok). Które spośród 12 próbowanych win okazało się najlepsze? O tym przeczytacie w dzisiejszym wpisie Uśmiech 

http://www.niewinnepodroze.pl/bitwa-olas...esc-druga/

[Obrazek: Blog-o-winie-Olaszrizling-1.jpg]
Odpowiedz